Προς το περιεχόμενο

Τέσσερα ''απλά'' βήματα


samy paraga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και για να υποστηρίξω το επιχείρημά μου.

 

Θα πάρω το απλό παράδειγμα, το “Wild Thing…you make my hard sing” (The Troggs) .

 

Μι-λα-ρε….συνθέτης

Παιγμένο με overdrive….παραγωγός.

 

Φανταστείτε το παιγμένο με flanger αντί για overdrive ή μα space delay....(σαν  μπουρμπουλήθρα θα ακουγόταν  ;D ;D ;D).

 

Μην μας μπερδεύει ότι το ίδιο πρόσωπο , μπορεί να έχεις δύο ρόλους.

Ναι, μπορεί το overdrive να το σκέφτηκε και αυτό ο συνθέτης, αλλά στο σημείο αυτό λειτούργησε ως παραγωγός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα; Το ότι ο συνθέτης συνήθως δεν είναι συνειδητοποιημένα "τεχνίτης" ούτε έχει κλαδικό περιοδικό για να λέει φούμαρα για την εφαρμοσμένη τέχνη του. Και στο λέω σαν κατα καιρούς παραγωγός - ηχολήπτης - μάγος του ήχου. Και φυσικά δεν θέλω να υποτιμήσω τον ρόλο τους/μας σε καμία περίπτωση. Οι παραγωγοί κάνουν τη διαφορά στα περισσότερα μέτρια "προϊόντα".  Αλλά ο κύριος λόγος τους είναι να μεταφέρουν στο άψυχο υλικό αναπαραγωγής την ψυχή του συνθέτη - εκτελεστή.

 

Το wild thing είτε το παίξεις με ακουστική κιθάρα είτε με Sola sound fuzz θα έχει αυτό το attitude. Τη τσαμπουκαλίστικη, εφηβική στάση με την οποία ταυτίζονται γενιές ολόκληρες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα; Το ότι ο συνθέτης συνήθως δεν είναι συνειδητοποιημένα "τεχνίτης" ούτε έχει κλαδικό περιοδικό για να λέει φούμαρα για την εφαρμοσμένη τέχνη του.

 

Και όμως, πλέον η σύνθεση σπουδάζεται και σε πανεπιστημιακό επίπεδο ….και εμένα με ξένισε όταν το έμαθα αυτό…διότι δεν είναι κάτι  αμιγώς τεχνικό….είναι κυρίως καλλιτεχνικό.  ;)

 

Οι παραγωγοί κάνουν τη διαφορά στα περισσότερα μέτρια "προϊόντα". 

 

 

Αυτό ακριβώς λέω…το έχω πει και στο παρελθόν… μιλάμε άλλωστε για «επιτυχίες», οι οποίες κατά κανόνα δεν είναι και οι σπουδαιότερες των συνθέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, πλέον η σύνθεση σπουδάζεται και σε πανεπιστημιακό επίπεδο ….και εμένα με ξένισε όταν το έμαθα αυτό…διότι δεν είναι κάτι  αμιγώς τεχνικό….είναι κυρίως καλλιτεχνικό.  ;)

Και όμως είναι απλό εάν σκεφτείς..ως επαγγελματίας συνθέτης. ;) Παράδειγμα. Έρχεται ένας πελάτης και σου λέει..."Αύριο στις 10 και 25, θέλω μία σύνθεση 35", με oriental θέμα σε 4 παραλλαγές...

Εάν περίμενες από τη καλλιτεχνία και την έμπνευση, θα είχες πεθάνει από τη πείνα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και όμως είναι απλό εάν σκεφτείς..ως επαγγελματίας συνθέτης. ;) Παράδειγμα. Έρχεται ένας πελάτης και σου λέει..."Αύριο στις 10 και 25, θέλω μία σύνθεση 35", με oriental θέμα σε 4 παραλλαγές...

Εάν περίμενες από τη καλλιτεχνία και την έμπνευση, θα είχες πεθάνει από τη πείνα ;D

 

Σωστό , έτσι είναι….ακριβώς.

Στην αρχή με ξένισε, διότι δυσκολευόμουν να το συλλάβω εφαρμοσμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή με ξένισε, διότι δυσκολευόμουν να το συλλάβω εφαρμοσμένα.

Και γιατί δεν είναι (απόλυτα) η δουλειά σου...Είναι σαν να αναρωτιέμαι εγώ, πώς μπορείς να γράψεις συγχρόνως 10 αιτήσεις διαζυγίων ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και γιατί δεν είναι (απόλυτα) η δουλειά σου...Είναι σαν να αναρωτιέμαι εγώ, πώς μπορείς να γράψεις συγχρόνως 10 αιτήσεις διαζυγίων ;D ;D

 

Αν υπάρχουν $$$$$$..... ΟΛΑ γίνονται, εύκολα.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν $$$$$$..... ΟΛΑ γίνονται, εύκολα.  ;D ;D ;D ;D

έτσι ξέρουν όλοι...άμα είσαι μάγκας, να σε δώ όταν δεν υπάρχουν $$$$$$ ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

έτσι ξέρουν όλοι...άμα είσαι μάγκας, να σε δώ όταν δεν υπάρχουν $$$$$$ ;)

 

Μα βάζεις στο trip, να φρεσκάρω τα αναγνώσματά μου (και ουχί μόνον) , για τις αρετές του εθελοντισμού…  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βάζεις στο trip, να φρεσκάρω τα αναγνώσματά μου (και ουχί μόνον) , για τις αρετές του εθελοντισμού…  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μπαα.

Μάθε καλύτερα την blues κλίμακα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου