Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για μαγνητη hum σε σκαφος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

hagstrom hj600 με αλλαγμενο neck σε gibson 57 classic εχω και παρατηρω πως κατι δεν παει καλα.Το συγκρινω κ με les paul και με αλλα σκαφη και κατι δεν μου καθεται στην ατακα και στα μεσαια.

 

Νομιζω πως ειναι high output ο μαγνητης και μου βρωμιζει ολους τους ενισχυτες γρηγορα.Δεν βγαινει ατακα δυνατα ουτε με σκαψιμο και εχει κατι λασπωμενα θολα μεσαια που δεν καθαριζουν με τπτ.

 

Σιγουρα ειναι κ το οργανο σαν κατασκευη,ξυλα κτλ αλλα εχει ενα μερος και ο μαγνητης για τα προβληματα αυτα.

 

Εχετε να προτεινετε εναλλακτικες σε ισως vintage πλεξιματα που εχουν αλλη συμπεριφορα?Σαν αρχη δεν περιοριζομαι οικονομικα μιας και νομιζω πως φτανω ενα 200ρι να το δωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μηπως τα ποτενσιομετρα που εχει ειναι αρκετα κατω των 500Κ σε πραγματικη τιμη? (με αποτελεσμα να σου λασπωνει ο μαγνητης)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην βεβαιωσου οτι τον εχεις ρυθμισμενο σωστα (και σε συνολικο υψος αλλα και σε υψος ξεχωριστων πολων)

 

Για να μη σου βρωμιζει τους ενισχυτες πρεπει να εχει χαμηλη εξοδο,τσεκαρε τους Lindy Fralin unbucker κανουν δουλεια..    

 

Για κλασσικους διπλου οι  SD Seth Lover ειναι ωραιοι και καθαροι οπως και οι Bare Knuckle Stormy Monday.

 

Υπεροχο clarity θα σου δωσουν και αυτοι

 

http://www.guitarfetish.com/Memphis-Alnico-2-Rickenbacker-tone-Vintage-Jangle-Pickup_c_159.html

 

χωρις να κοστισουν περισσοτερο απο την κιθαρα σου ;)

 

Τωρα αν θες να κατεβει ο θεος και να σου χαϊδευει τα...ευαισθητα μερη.. ;D..βαλε αυτους

 

http://www.guitarfetish.com/GFS-Surf-90-Alnico-II-Rockabilly-Pickups_c_259.html

 

δεν ειναι βεβαια διπλοι αλλα οπως σου ειπα και πριν θα... κατεβει ο θεος και θα  σου χαϊδευει τα...ευαισθητα μερη... ;D (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ μαγνητες απο πλευρας καθαροτητας και ηχου) ...στη μεσαια θεση ειναι hum canceling .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνητης ειναι τερμα κατω, λιγο ακομη κ πεφτει απ τη βαση.Τις βιδουλες που εχει πανω του δεν τις εχω πειραξει γιατι μου φαινεται ισορροπημενη η ενταση μεταξυ τους.Αλλο ενταση αλλο χροια,μουνταδα κτλ.Το ποτενσιομετρο ειναι αυτο που ερχεται σετ με τον μαγνητη οποτε λογικα ειναι στα 500.

 

Απλα νομιζω πως δεν μου αρεσει ο ηχος αυτου του μαγνητη.Εκει καταλήγω, γι αυτο ρωταω για ιδεες σε αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι περισσοτεροι τζαζ κιθαριστες παιζουν με πολυ απαλο touch στην πενα, που ειναι και ενας λογος που δεν βρωμιζει ο ηχος ευκολα. Αν το κανεις αυτο (η παιζεις πιο βαρια), και για καποιον λογο δεν σου αρεσει ο ηχος του paf 57 δοκιμασε την αλλη κλασικη λυση για τζαζ ηχο, εναν ακουστικο μαγνητη. Ο πιο διαδεδομενος ειναι του ken armstrong, αυτος φτιαχνει και πολλους μαγνητες που πουλανε διαφοροι archtop κατασκευαστες με το ονομα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσει κ το ακουστικοπριμο τελευταια να σου πω την αληθεια.Αυτο που βγαζει ο van ruller πρεπει να ειναι ακουστικος μαγνητης με μεγαλο σκαφος περα των αλλων μηχανηματων.Το θεμα σκασιμο ομως πως αλλαζει?Ειτε με σκαψιμο ειτε οχι να υπαρχει παρουσια εντονη της νοτας και οχι απο αποψη sustain αλλα απλα στην αρχη της να ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποτενσιομετρο ειναι αυτο που ερχεται σετ με τον μαγνητη οποτε λογικα ειναι στα 500.

 

Ναι, ΟΚ γραφει 500Κ. Αλλα μπορει να ειναι απο 600Κ μεχρι 400Κ. Στην περιπτωση σου πιο πιθανο ειναι να ειναι κοντα στα 400 (αν φταιει το ποτενσιομετρο).

 

 

Παντως ο δικος μου WCR Crossroads neck ειναι οπως τον περιγραφεις...

 

δες εδω: http://www.wcrguitar.com/

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ακουω καθαρα alderbody στα κλιπς.

 

Στο ποτενσιομετρο αν ειναι οντως πιο χαμηλα ποιες ειναι οι επιπτωσεις ακριβως?Εχουν σχεση με το high output και τη μεσαιολάσπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμηλοτερη (πραγματικη) τιμη στο ποτενσιομετρο κανει το μαγνητη να ακουγεται λιγοτερο σκαστος, πιο "θολος", με λιγοτερα πριμα αν θελεις.

 

Η εξοδος του μαγνητη δεν επηρεαζεται απο τα ποτενσιομετρα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου