Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για μαγνητη hum σε σκαφος


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαντηση απο bare knuckle

 

for a really clean and pure jazz tone I highly recommend the Manhattan humbucker size P90:

 

https://bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=p90s&sub=humbucker_sized_p90s&pickup=manhattan

 

I also recommend changing the pots to our custom 550K pots and to use our Jensen/BKP 0.015ufd capacitor.

 

 

πως τη βλεπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπως σου ειπα και πριν ο Ρ90 ειναι η καλυτερη λυση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ πιστεύω ότι μια χαρά ήχο βγάζεις, αλλά αφού φαίνεται ότι έχεις βαρεθεί αυτόν τον ήχο πήγαινε σε κάτι άλλο για την αλλαγή.  :) 

 

υγ: έχω μια αμυδρή εντύπωση ότι σε κακό ενισχυτή/κακή ρύθμιση, αυτή η κιθάρα μπορεί να ακούγεται ίδια παρότι σε διαφορετικά χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ: έχω μια αμυδρή εντύπωση ότι σε κακό ενισχυτή/κακή ρύθμιση, αυτή η κιθάρα μπορεί να ακούγεται ίδια παρότι σε διαφορετικά χέρια.

 

αυτο να σου πω δεν το πολυκαταλαβα.Πως το εννοεις?

 

Η κιθαρα παντως και σε αλλον οταν παιζει εγω την ιδια συμπεριφορα ακουω στους ενισχυτες.Και εχω και μια μικρη εντυπωση πως οτι και να της βαλω πανω παλι το ιδιο θα ειναι.Οπως και η αλλαγη σε gibson 57 που παντα τη θεωρουσα πεταμενο 200ρικο γιατι δεν ειδα την παραμικρη αλλαγη.Το τιμιο ξυλο-κατασκευη-τυπος-μεγεθος κτλ πρεπει να μας κανει τη δουλεια πιθανον.

 

Πρεπει να δοκιμασω πριν πεταξω κι αλλα 200 χωρις ιδιαιτερο αποτελεσμα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ακουστεί απόλυτο γιαυτό μίλησα για αμυδρή εντύπωση. Απλά, έχω παρατηρήσει αυτό το μοντέλο να κάνει παίκτες να ακούγονται παρόμοια ενώ άλλες κιθάρες να τους κάνουν να ακούγονται διαφορετικά. Μιλάω για την ίδια κιθάρα και διαφορετικούς παίκτες, και ίσως το θέμα να είναι οι δυναμικές και το σκάσιμο στον ήχο της. Αλλά απ'την άλλη η κιθάρα αυτή και μ'αυτόν το μαγνήτη θεωρώ ότι έχει ωραίο τζαζ ήχο. :) 

 

Α! σημείωση ότι το έχω παρατηρήσει με ενισχυτή που ενέτεινε αυτό το σιδέρωμα στον ήχο. Έχω την υποψία ότι είναι μια κιθάρα με ωραίο ήχο που δεν ξεγυμνώνει τον παίχτη αλλά μπορεί να τον περιορίσει λίγο.

Εσύ προφανώς ξέρεις καλύτερα μιας και είσαι κάτοχος. Η ιδέα με τον p-90 φαίνεται καλή, γιατί είναι πιθανό να γίνει πιο λεπτομερής ο ήχος. Κλείνοντας, θα σου πω πάλι ότι ο ήχος της ήδη είναι πολύ παραπάνω από αξιοπρεπής  ;) και εδω σταματω γιατί επαναλαμβάνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αυτο που λεμε, φτηνος συνδιασμος που σε καλυπτει μεν αλλα σου σκεπαζει και τυχον λαθη με τη συμπεριφορα της.Μεγαλωνοντας καταλαβαινεις πως το καλο φτηνο φιατ δεν τραβαει την ανηφορα γρηγορα γι αυτο αργεις να πας στον προορισμο σου.

 

Ισως δοκιμασω εναν μαγνητη αλλο να δω τι θα γινει, αν και το βλεπω χλωμο να φτασω εκει που σκεφτομαι.

 

Ευχαριστω παιδες για την κουβεντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα κι από εμένα.

 

Κατ' αρχήν να συμφωνήσω με τον 'nasoscosm' περί spruce ply. Παίζει ρόλο για το πως δονείται όλο το σύστημα, αν και υποψιάζομαι πως αυτό το 'ply' που αναφέρει η Hagstrom είναι αρκετά ουδέτεροποημένο(περισσότερο ply και λιγότερο spruce). Εαν και unplugged η κιθάρα δυσκολεύεται να σου δώσει το snap που θα ήθελες τότε ο μαγνήτης θα ακολουθήσει και θα ενισχύσει αυτή τη δυσκολία.

 

- Σημαντικό: Tσέκαρε το fit του καβαλάρη σου. Αυτό που έχει σημασία είναι όλη η επιφάνεια η οποία πατάει στο καπάκι, να εφάπτεται απόλυτα σ' αυτό. Να ακολουθεί επακριβώς το contour του καπακιού. Αν δεν συμβαίνει αυτό, έχεις απώλειες σε ένταση, sustain και διαύγεια.

 

-Θα τολμούσα επίσης να αντικαταστήσω το ebony saddle με μια floating tune-o-matic, αν υπάρχει περιθώριο.

 

- Η επόμενη επιλογή σου, αν η γέφυρα είναι οκ, θα ήταν ίσως να πας σε αλλαγή pots. Δοκίμασε αυτά που σου πρότεινε ο Ben( Bare Knuckle). Προσωπικά δεν προτιμώ μεγαλύτερες τιμές από 550Κ, γιατί δίνουν αίσθηση Hi-Fiίλας που δεν συμπαθώ.

 

Αν και πάλι δεν δεις προκοπή, τότε μάλλον θα πρέπει να αναζητήσεις το holy grail για το συγκεκριμένο όργανο, πράγμα αρκετά δύσκολο.

 

Θεωρώ την άποψη των περισσότερων περι P-90 την πιο σωστή λύση.

Μιας και ο λόγος έφερε τους Βare Knuckle, θεωρώ πιο ενδεδειγμένη λύση, με βάση την περιγραφή σου, τον Mississippi Queen. Eίναι ο πιο πριμαριστός, τουλάχιστο με βάση τα specs.

 

-Eπίσης, προσφάτως εγκατέστησα ένα σετ GFS surf90 (που πρότεινε ο superfunk σε προηγούμενο post) σε μια Ηofner semi. Eξαιρετικό value for money, ηχητικά τον περίμενα πιο bright, όμως δεν του έλειπε η ατάκα, μαζεμένο low end, ισορροπημένα μεσαία. Έκπληξη αποτέλεσε το γεγονός ότι το unplugged μεσαίο resonance της κιθάρας, περνούσε και στους μαγνήτες. Υπόψιν ότι η κιθάρα ήταν wired με 330Κ pots.

 

Όπως και να 'χει, καλή αναζήτηση.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και μια ερώτηση που ξέχασα στο προηγούμενο post.

 

Mιας και στο site της hagstrom δεν το αναφέρει, μήπως η κιθάρα σου χρησιμοποιεί soundpost? H επονομαζόμενη 'ψυχή' στο βιολί.

 

Τσέκαρε εσωτερικά, αν υπάρχει κάποιο κομμάτι ξύλου που ενώνει το καπάκι με την πλάτη.

 

Αν ναι, τότε η αιτία της ηχητικής συμπεριφοράς του οργάνου, είναι προφανής.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου