Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για μαγνητη hum σε σκαφος


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις τόσα παράπονα απ' το μαγνήτη (και υποθέσουμε ότι το ποτενσιόμετρο σου είναι στα 400) ένα μετρημένο ποτενσιόμετρο στα 500κ + δε νομίζω να κάνει την διαφορά. Μπορεί να σου δώσει λίγο παραπάνω ατάκα και ίσως να ξεθολώσει κάπως αλλά μέχρι εκεί.

 

Αυτό το λέω γιατί έχω τον '57 και μάλιστα με 300κ και είναι πεντακάθαρος. (σε solid guitar βέβαια).

 

Το πιο πιθανό είναι να μην ταίριαξε με την κιθάρα σου (γενικά ακούγονται αρκετά παράπονα για σκάφη εκτός Gibson και τον '57).

 

Τώρα φού έχεις αρκετό budget στείλε ένα email στην Bareknuckle εξήγησε τους το πρόβλημα σου και τι θες να πετύχεις και θα σου προτείνουν τους κατάλληλους μαγνήτες. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και ακόμα και αν δεν αγοράσεις απο κει σίγουρα θα σε βοηθήσει η άποψη τους.

 

Οι stormy monday που προτάθηκαν είναι πολύ καλοί και καθαροί low output μαγνήτες αλλά τους έχω ακούσει μόνο σε solid body κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Stormy Monday φοράει η Electra μου (σκάφος 335) άν θες έλα να την ακούσεις.

Βάλε 1000άρια pots (1MΩ) και κατέβασε τον μαγνήτη (αλήθεια φοράει καπάκι ?)

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καπακι και ειναι τερμα κατω.Νεκρο πραμα γμτ...........επαιξα χθες μια les paul studio με SD που σπαζαν και εχω παθει κοκομπλόκο....Ποσο σωστη κιθαρα ηταν δεν το πιστευω ακομη.

 

 

 

 

(ασχετο αλλα τσιμπησα τον seymour duncan 60 και παθαινω πλακα συνεχομενη εδω και ωρες :))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα τσιμπησα τον seymour duncan 60 και παθαινω πλακα συνεχομενη εδω και ωρες

 

να τον ακους τον γεροντα.... ;D

 

οπως σου ειχα πει και παλια ο εχθρος των καθαρων που επιζητας ειναι τα πολλα μεσαια,πρεπει να απαλλαγεις απο αυτα με τη χρηση ενος σχετικα ‘‘αδειου‘‘ μαγνητη στην περιοχη αυτη.

 

για τπν ηχο που καταλαβαινω οτι ζητας ενας P90 θα ηταν καλυτερος αλλα μια και θες διπλο δες αυτους που σου προτεινα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα κ εναν defender που λεγαμε και με την κιθαρα μου δεν παλευοταν.Εχει απο μονη της μεσαια κ ηταν κ μεσαιος κ αυτος και δεν εβγαινε νοημα για νοημα.

 

(ασχετο δευτερο, εχω σε συγκεκριμενες νοτες να συντονιζει κατι εσωτερικα στον ενισχυτη αλλα δεν βρισκω τι ειναι,παιζει να θελει ολο ανοιγμα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένας (τυφλός) ψήφος για Bareknuckle, αν και θα κοστίσουν λίγο παραπάνω από 200 Ευρώ, θα βρεις σίγουρα αυτό που ψάχνεις.

 

Σίγουρα μια αλλαγή στα ποτενσιόμετρα θα βοηθήσει, αλλά το πόσο έχει να κάνει με το... πόσο τα χρησιμοποιείς. Σε μπάντα αυτό μετρά ακόμα περισσότερο, έχε υπόψη σου.

 

Τέλος, αφού ο SF προτείνει την χρήση P-90 για την κιθάρα σου, έχε υπόψη ότι και ο  Bareknuckle αλλά και άλλοι winders έχουν humbucker-sized pickups. O Bareknuckle έχει τους Mississippi Queens, ο Sheptone τους P-90H, ο Duncan τους Phat Cats κλπ. Είναι σίγουρα μια ενδιαφέρουσα επιλογή. Αλλιώς, εγώ θα πρότεινα κάτι σε πολύ low-wind PAF style, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως οι Stormy Mondays που προτάθηκαν πιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τη ψάχνεις τοσο πολύ με τους μαγνήτες σου το καπάκι της κιθάρας σου ευθύνεται, είναι spruce ply με συνέπεια να συντονίζει αρκετά στις μεσαίες και να μήν έχει καλή ατάκα.

Εχω μια Epiphone Joe Pass Που ειναι κι αυτή spruce ply και της έβαλα τον ίδιο μαγνήτη Gibson 57 ,βελτιώθηκε αρκετά ο ήχος απο τους Κορεάτικους  αλλά στερείται ατάκας και δυναμικής περιοχής , το σύστημα ειναι για απαλά παιξίματα οταν παίζεις δυνατα δεν ανταποκρίνεται!

Αν θέλεις καθαρότερο ήχο ενας Ρ90 ειναι μονόδρομος  αν και πάλι κατι σου φταίει πήγαινε σε πιο σκληρά καπάκια μια ΕS 175 με maple ply και 57 θα έχει τον καθαρό ήχο και την ατάκα που μάλλον σου λείπει :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτο το σκασιμο ειναι κυριως χαρακτηριστικο των paf και οχι των ακουστικων μαγνητων, αλλα ειναι κυριως θεμα τεχνικης και οχι τοσο μαγνητη. συγκεκριμενα εχει να κανει με την πενα, την γωνια και τον τροπο που χτυπα τις χορδες. αν προσεξεις πχ τον benson (απ τους πιο χαρακτηριστικους κιθαριστες με "σκασιμο"), χρησιμοποιει την πενα καθετα και με γωνια (το λεγομενο benson picking).

 

το δευτερο πιο σημαντικο ειναι ο λαμπατος ενισχυτης που δινει αρκετο σκασιμο απο μονος του, και το τριτο το bracing και η κατασκευη της κιθαρας. αν δηλαδη ειναι φτιαγμενη για ακουστικο η ηλεκτρικο ηχο. στο σκαφος μου αλλαζω κατα καιρους εναν gibson paf 57 και εναν ακουστικο ken armstrong που εχω (συνδεονται και βγαινουν με ενα βυσματακι), και ο ηχος αλλαζει ανεπαισθητα σχεδον, πολυ λιγοτερο απο οτι θα περιμενε κανεις

 

για τους συντονισμους που λες, ειναι μαλλον θεμα χωρου. σε ενα μικρο δωματιο, μολις ανοιξεις λιγο την ενταση, ακους τον ηχο του χωρου πιο πολυ απο οτιδηποτε αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες καθαρό jazz ήχο δοκίμασε έναν Lollar Charlie Cristian.... είναι ο απόλυτος vintage jazz ήχος για σκάφος...

Είναι πολύ ακριβός αλλά στο ebay κυκλοφορεί γύρω στα 170-200 δολλάρια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τη ψάχνεις τοσο πολύ με τους μαγνήτες σου το καπάκι της κιθάρας σου ευθύνεται, είναι spruce ply με συνέπεια να συντονίζει αρκετά στις μεσαίες και να μήν έχει καλή ατάκα.

Εχω μια Epiphone Joe Pass Που ειναι κι αυτή spruce ply και της έβαλα τον ίδιο μαγνήτη Gibson 57 ,βελτιώθηκε αρκετά ο ήχος απο τους Κορεάτικους  αλλά στερείται ατάκας και δυναμικής περιοχής , το σύστημα ειναι για απαλά παιξίματα οταν παίζεις δυνατα δεν ανταποκρίνεται!

Αν θέλεις καθαρότερο ήχο ενας Ρ90 ειναι μονόδρομος  αν και πάλι κατι σου φταίει πήγαινε σε πιο σκληρά καπάκια μια ΕS 175 με maple ply και 57 θα έχει τον καθαρό ήχο και την ατάκα που μάλλον σου λείπει :D

 

το περιγραφεις ακριβως οπως το αντιμετωπιζω.Αυτη ειναι η συμπεριφορα.Χωρις εντονη ατακα,χωρις ευρος δυναμικων και με πολλα μεσαια θολα.Δεν ειχε ποτε αυτη η κιθαρα ατακα,ουτε οταν την ειχα ψηλα σε action ουτε τωρα που ειναι πιτα.

 

 

Για τους συντονισμους να αναφερω πως ειναι μεσα στην κεφαλή.Παρατηρησα οτι μειωνεται λιγο οταν κραταω κ σπρωχνω τα λαμπατερια απο πισω, αρα καποια βαση καποια βιδα ειναι ξεχαρβαλωμενη φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου