Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για Digital και Stage piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χελοου εβριμπαντι..

 

Συνεχιζοντας το θεμα που ανοιξε ο sPId_x θα ηθελα προτασεις για Digital και Stage piano...

Δεν θα το περιορισω πολυ...Το βασικο κριτηριο που θετω ειναι να ειναι οσο το δυνατον ΠΙΑΝΟ [στην αισθηση των πληκτρων,στον ηχο,στην αντοχη των πληκτρων....] Ολα τα αλλα [επιπλεον ηχοι,εισοδοι-εξοδοι και αλλες δυνατοτητες] καλοδεχουμενα παντα λαμβανωντας υποψη την τιμη...

Να βαλουμε και ενα σχετικο ανωτατο οριο στην τιμη τα "2000+" ευρω

 

Ας πει ο καθενας ποιο-α θεωρει Best οργανο[digital η'/και stage] αναφεροντας τα δυνατα σημεια του και ας αναφερθει και κανα μειονεκτημα αν υπαρχει..

 

 

 

περιμενω με αγωνια 8O

[αν και, αν δεν κανεις ο ιδιος το test drive δεν αποφασιζεις]

 

φχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kawai MP8. Μονο αυτο. Ψαξε,ακου,διαβασε, δοκιμασε.Ειναι stage piano αλλα μην περιμενεις να το κουβαλησεις ευκολα γιατι ειναι 33 κιλα. Και αυτο γιατι εχει ξυλινα πληκτρα....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πως το έθεσες.. kawaiMP8 που λέει και ο underground ή κανένα από τα CLP Claviona της yamaha (CLP-280) (δεν είναι stage αυτά) αν σου φτάνουν τα χρήματα. Αυτά τα μοντέλα προσεγγίζουν το πιάνο όσο το δυνατόν καλύτερα σε πλήκτρα και ήχο.

Έγω θα ήθελα λίγο πιο μαλακά πλήκτρα για να παίζω live ώρες και να έχει πολούς ήχους και να μεταφέρεται.. οπότε αν αγόραζα θα έπαιρνα stage και κατευθείαν το S90ES Yamaha.

Αλλά είπαμε έτσι πως το θέτεις εσύ ή kawai ή claviona για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και παλι..

Με την τιμη του MP8 τι παιζει? γιατι σε κανα μερικα site που κοιταξα με μπερδεψαν λιγο.Σε καποια ειδα περιπου στις 1700 λιρες.. σ'ενα αλλο[νομιζο γερμανικο].. ελεγε γυρω στα 1850 ευρο[μπορει να κανο και λαθος].

 

Αυτο το MP4 εχει μεγαλες διαφορες ?[κυριως οσον αφορα στην "αισθηση πιανου,πληκτρα.." που με ενδιαφερει.

 

 

Το που θα βρω τις καλυτερες τιμες ειναι αλλη μια απορια που εχο αλλα αυτο προφανως εξαρταται και απ' το πιο θα παρω τελικα.[Θεσ/κη ειμαι]

Παντως εχω ενα διμηνο να το ψαξω [μιας και τοτε απολυομαι].

 

Για το MP8 δεν εχο ακουσει ουτε μια κακη κουβεντα μεχρι τωρα και θα ειναι το πρωτο που θα δοκιμασω..Για τα Υαμαηα ειμαι προδιατεθειμενος αρνητικα[ενστικτωδως] ενω ειμαι πολυ περιεργος να δω και τι ρολο βαραν τα Kurzweil..

Περιμενω κι αλλες ιδεες [ααα καλο φθινοπωρο:D ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prosfata pira ena kurzweil pc1x kai ofeilw na omologisw oti fisaei!

oute egw ta polu paw ta yamaha an k to piano mou (erwtas) pou to exw sthn krhth (spoudazw thess) einai yamaha c108.

ta kurz einai allh fash. exoun ekpliktiko clavier, aerato, malako sxetika, se kanei ligaki maga (paizeis pio grigora apo oti nomizeis oti paizeis!) einai san to woody allen vasika! Love it or leave it. Milame panta gia tis seires tis kurz pou exoun x aka fully-weighted keys. Kai ennoeite tha to pareis apo germania. polu polu pio fthina.

www.musicstore.de

www.thomann.de

 

Mporeis panta na dokimazeis ta perissotera apo afta pou sou proteinoun ta alla palikaria sto show room tou Bon studio (www.bonstudio.gr) sthn athina, konta sto polutexneio.

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΜP8 στην αντιπροσωποια του ειναι φτηνοτερο απο το Thomann.

Διαφορες MP4 - MP8. To MP8 εχει 256 ηχους,256 setup , ενω το MP4 64 ηχους,64 setup(με την καινουργια αναβαθμιση το MP4 εχει και αυτο 256 setup). To MP4 δεν εχει ξυλινα πληκτρα αλλα εχει φοβερο κλαβιε,ελαφρυτερο απο το ΜP8 που εχει πολυ βαρυ πληκτρο(ενοειται progressive hammer δηλαδη βαρυτερο στα μπασα ελαφρυτερο στα πριμα).

Οσον αφορα τα kurzweil(επειδη εχω το Κ2661 και εχω δοκιμασει και τα stage piano της) εχουν φοβερο ηχο αλλα σε θεμα πληκτρων υστερουν σε σχεση με τα Kawai. H Kurzweil βαζει πληκτρα fatar(βαρυκεντρισμενα αλλα οχι hammer action) ενω η Kawai βαζει δικα της κλαβιε και πρεπει να ξερεις οτι ειναι μια απο τις 5-6 κορυφαιες εταιριες κατασκευης πιανων αρα....

Αυτες ειναι οι δυο αγαπημενες μου εταιριες. Να πας να τσεκαρεις και τα Kurzweil οταν θα βγεις στη γυρα.

Εαν θελεις να βελτιωθεις σαν πιανιστας να παρεις οτι κοντυτερα σε πραγματικο πιανο.Μην δοκιμασεις πρωτα το ΜP8 γιατι απλα μετα δεν θα δοκιμασεις τα υπολοιπα.Πηγαινε τελευταιος για αυτο...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για το forum.

Έχετε μήπως γνώμη για το κλαβιέ του Casio PX-110; Με ενδιαφέρει μόνο η αίσθηση κατά την μελέτη (κάνω κλασσικό πιάνο, είμαι στην Μέση), και όχι η ποιότητα των ήχων (ένας αξιοπρεπής ήχος πιάνου μου φτάνει).

Μένω στην επαρχία και το μόνο ηλεκτρικό πιάνο στο οποίο έχω πρόσβαση για δοκιμή είναι ένα Yamaha YDP-131. Ξέρω ότι τα δυο όργανα ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες ποιότητας, αλλά η μεταξύ τους διαφορά στην ποιότητα των πλήκτρων, είναι η μέρα με την νύχτα;

 

Ευχαριστώ,

george.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τα Yamaha είναι ωραία πιάνα ως αίσθηση αλλά φίλος μου είχε ένα και μετά από 2-3 χρόνια τα πλήκτρα άρχισαν να τα φτύνουν. Δεν επανέρχονταν όταν τα πατούσες και η αντιπροσωπεία του είπε ότι κάνουν κάμποσα ευρώπουλα το ένα να αλλαχτούν οπότε δε συνέφερε αφού πάνω από τα μισά πλήκτρα έχουν χαλάσει. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό ισχύει γενικά για τα digital pianos της Yamaha, το συγκεκριμένο έκανε πάντως εκεί στα 2000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δίνω το Digital Piano Technics P50 το χρησιμοποίησα σε 3 live και το αγόρασα απ την Ιταλια πριν περιπου 2 χρονια μαζι με ημισκληρη θήκη - Τιμή 900 με 1000 ευρώ.Πέστε μου αν το δίνω φτήνα η ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου