Προς το περιεχόμενο

μεγαφωνο για fender twin reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Έχω 2 twin reverb. Ο ένας φοράει τα jensen c12k και ο άλλος τα eminence redcoat the gοvernor. Οι ενισχυτές μου ακούγονται πολύ ωραία, αλλά μιας και είδα το θέμα αυτό ήθελα να ρωτήσω για να πάρω κάποιες απόψεις και να τις έχω στο νου μου γενικά για κάθε ενδεχόμενο.

 

Τα swamp thang ακούγονται πολύ καλύτερα σε σχέση με τα μεγάφωνα που έχουν οι δικοί μου?

Βλέπω πως τα προτείνετε στο forum γενικά για twin reverb αλλά τα προτείνουν γενικά και σε ξένα forum.

 

Επίσης τα delta pro είναι όντως άλλη κλάση? (και πιο ακριβά και βαριά βέβαια)

Εσύ alderbody από ποιά έχεις περάσει και κατέληξες σε αυτά?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το καλύτερο είναι σχετικό, το θέμα είναι εσύ τι θέλεις. Ο ΟΡ ρώτησε τι προτείνουμε για original Fender Twin ήχο κάτι το οποίο τα Swamp Thang το καλύπτουν πολύ καλά.

 

Υπάρχουν κι άλλα μεγάφωνα το καθένα με τις ιδιαιτερότητές του. Τα C12K μια χαρά είναι, ειδικά σε Twin και ειδικά αν παίζεις καθαρά, σε σύγκριση με τα ST είναι πιο "χρωματιστά", για μερικούς καλό είναι αυτό και μένα μου αρέσουν με Jaguar και full reverb, το αδύνατο σημείο τους είναι όταν μπαίνει στο παιχνίδι drive και γενικά παραμορφώσεις.

Τα Governor είναι british μεγάφωνα, όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό αλλά σε Twin θα έβαζα το αντίστοιχο ξαδερφάκι RedWhite&Blues, εκτός και αν θες λίγο crunchy brit ήχο.

 

Ο ΟΡ μπορεί να κάνει και πάντρεμα (ειδικά αν παίζει με Telecaster) μπορεί να παντρέψει Tonker με Swamp Thang ή και Governor με RedWhite&Blues.

 

Εχω βαλει 12'' Cannabis Rex σε δυο φεντερ ενισχυτες με φανταστικα αποτελεσματα ! Ριξτους μια ματια πιστευω αξιζει.

Δύο Cannabis Rex (50W) θα είναι λίγο οριακά σε έναν Twin, θα τα έβαζα μόνο σε μικρούς Fender να παίρνεις και λίγο tube break up, πιστεύω δεν είναι για καθαρά όσο πχ τα Swamp Thang.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τα delta pro είναι όντως άλλη κλάση? (και πιο ακριβά και βαριά βέβαια)

Εσύ alderbody από ποιά έχεις περάσει και κατέληξες σε αυτά?

 

Τα Delta Pro μου τα ειχε προτείνει ο SF και κατοπιν ψαξιματος σε fora κλπ εκανα την ...επενδυση.

Παλιοτερα (μετα τα στοκ) ειχα κατι Eminence Legend τα οποια ηταν αξιοπρεπεστατα. Τα Delta ομως ειναι πολλα σκαλοπατια πανω.

Συγκρισεις με αλλα μεγαφωνα δεν μπορω να κανω, αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν εχω κα-νε-να παραπονο απο τα DP. (γιατι απλα ο twin δεν μετακινειται ποτε... αν ηταν να πρεπει να τον μετακινω θα εχωνα πολλα μπινελικια... :D)

 

Παντως θα πρεπει να εχετε on mind οσοι σκεφτεστε τα DP οτι στη δικη μου τουλαχιστον καμπινα (twin reverb 135W_80's re-blackface) δεν χωρουσαν ακριβως και χρειαστηκε να "φαω" λιγο απο το ξυλο για να μπουν σωστα.

 

Λεπτομερειες εδω:http://www.noiz.gr/index.php?topic=169655.0

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν είναι ότι θέλω να αλλάξω τα μεγάφωνα ή ότι δεν μου αρέσουν.

 

Τα c12k είναι τα stock του ενός και τα the governor τα είχε βάλει στον άλλο ο προηγούμενος κάτοχος. Θέλω δηλαδή να πω πως δεν ήταν δικές μου επιλογές.

 

Πάντως ακούγονται πολύ ωραία και οι δύο αλλά καλού κακού είπα να ρωτήσω μήπως θελήσω ποτέ να τα αλλάξω... ξέρετε πως είναι αυτά, η αναζήτηση του ''ήχου''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο ΟΡ μπορεί να κάνει και πάντρεμα (ειδικά αν παίζει με Telecaster) μπορεί να παντρέψει Tonker με Swamp Thang ή και Governor με RedWhite&Blues.

 

o OP παιζει με στρατο .για πες μου λιγο για τα παντρεματα .πχ στην περιπτωση την πρωτη Tonker με Swamp Thang .τι πλεονεκτημα προσφερει αυτο?τι χαρακτηριστικα?και τελος παντρεμα  delta ro +swam thang εχει κανεναν νοημα?το λεω γιατι μπορει να εχω βρει ενα delta pro μεταχειρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, πάντως προσωπικά δεν καταλαβαίνω ποιός είναι "ο Fender Twin ήχος", μιας και οι συγκεκριμένοι ενισχυτές έχουν κυκλοφορήσει "φορώντας" από Jensen AlNiCo 12ιντσα, JBL 15ιντσα, JBL D120F, EV 120F και δεν συμμαζεύεται...

 

Γενικά η νόρμα για μένα είναι

1. "Αμερικάνικος ήχος" - πιο flat μεσαία, περισσότερα πρίμα.

2. "Βρετανικός ήχος" - πιο τονισμένα μεσαία, μεγαλύτερο roll off στα πρίμα.

 

Και αυτά με αρκετές εξαιρέσεις...Τα παλιά Jensen πχ έχουν αρκετό roll off στα πρίμα, και τα Celestion G12H είναι αρκετά flat στα μεσαία με αρκετά πρίμα.

 

Πάντως με τις παραπάνω παραδοχές το Swamp Thang θα τα χαρακτήριζα πολύ πιο "Βρετανικό" παρά "Αμερικάνικο". Αρκετό roll off στα πρίμα και πολλά πριμομεσαία a la V30. Μου άρεσε σε Fender όταν τα δοκίμασα βέβαια, αλλά από την άλλη εγώ πάντα προτιμώ "βρετανικά" μεγάφωνα και ιδιώς hi-wattage greenback type όπως τα Scumback.  

 

(Τα μεγάφωνα με περισσότερα πρίμα μου αρέσουν σε ενισχυτές με ποιοτικότερα κατ εμέ πρίμα, παλιούς ή boutique Marshall και Vox κυρίως).

 

Τροποποίηση (γιατί τώρα το είδα). Σοβαρά παντρεύεται το Tonker με το Swamp Thang; Δεν θα το φανταζόμουν ποτέ, και δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να προσφέρει... ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o OP παιζει με στρατο .για πες μου λιγο για τα παντρεματα .πχ στην περιπτωση την πρωτη Tonker με Swamp Thang .τι πλεονεκτημα προσφερει αυτο?τι χαρακτηριστικα?και τελος παντρεμα  delta ro +swam thang εχει κανεναν νοημα?το λεω γιατι μπορει να εχω βρει ενα delta pro μεταχειρισμενο

Με το πάντρεμα κάνεις ένα mix ήχων και παίρνεις τα χαρακτηριστικά και των δύο μεγαφώνων ταυτόχρονα. Το θέμα είναι να σου αρέσουν και τα δύο!

 

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να προσέχεις τις ευαισθησίες των μεγαφώνων. Αν το ένα από τα δύο είναι αρκετά πιο ευαίσθητο θα καλύπτει το άλλο. Οπότε Swamp Thang & Delta Pro δεν πάνε μαζί μιας και παίζει 3dB διαφορά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα

δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις και την ακουστικη εμπειρια ,οποτε ειναι δυσκολο να κρινω μονος μου.με ενδιαφερει να αποδιδει ο ενισχυτης τα μεγιστα ,αλλα επειδη ειναι και 100 αρης ,δε καιγομαι για αυξηση εντασης κι αλλο .πιο πολυ λοιπον με νοιαζει να δεχεται τα πεταλια καλα και να κραταει την καθαροτητα του .οποτε μαλλον προς swamp thang με κοβω ,απο αυτα που διαβαζω γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι ακομα σχετικα με τα swamp ,γιατι μεσα στις επομενες μερες θα γινει η αγορα .ειδα στο διαγραμμα τους οτι κανει μια μια κορυφη στα 110 db στις πριμες συχνοτητες ενω πιο πριν κανει μια βουτια στα 95.8 στις μεσσαιες .αυτο που με προβληματιζει ειναι μην μου τρυπανε τα αυτια απο τα πριμα και το θεμα της εντασης .ηδη ο ενισχυτης ειναι τουμπανο και στο 3 ειναι καλα.με τα swamp θα αυξηθει πολυ η ενταση?τι περιπου να περιμενω?

 

http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Swamp_Thang

 

τσεκαρα και τα αντιστοιχα legend και παρατηρησα οτι εχουν παρομοιο γραφημα ,απλως με χαμηλοτερα db

 

http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Legend_1218

 

τα delta pro απο την αλλη φαινονται πιο ισσοροπημενα αλλα και με διπλασια τιμη και βαρος

 

http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Delta_Pro_12A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου τρυπάνε τα αυτιά τα πρίμα αποκλείεται, το ότι είναι πολύ ευαίσθητα είναι ένας λόγος να σε απασχολεί, 102db είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου