Προς το περιεχόμενο

MM Stingray vs MM Bongo (need help!)


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλημέρα σας. Για άλλη μια φορά χρειάζομαι την γνώμη σας σε κάτι.

 

Παίζω περίπου 2 χρόνια μπάσο και έχω ενα ltd b-50. Καλό για αρχάριο αλλά.... πιστεύω οτι ήρθε καιρός να πάρω ένα ΜΠΑΣΟ (όπως είχε πει και ο Superfunk σε παλιότερο μου post :) )

 

Μέτα απο μια μικρή έρευνα και παρότρηνση μερικών μελών μας, έχω καταλήξει σε 2 επιλογές:

 

Musicman StingRay

Musicman Bongo

 

Για να πώ την αλήθεια είχα καταλήξει στο bongo για 3 κυρίως λόγους:

-Έχει 24 τάστα (Τα έχω συνηθίσει και δε θέλω να το γυρίσω σε 22)

-Έχει 2 humbackers και 4 EQ

-Απο συζητήσεις στο internet διάβασα οτι έχει μεγαλύτερη ευεληξία στον ήχο.

 

Αλλά το δήλλημα διμιουργήθηκε με μια ευκαιρία που βρήκα: Αυτό το stingray στα 1000ευρώ. Προχθές το είδα και το έπαιξα απο κοντά. Είναι σε υπεράριστη κατάσταση. Το παλικάρι το προσέχει σαν τα μάτια του (αν μου έλεγε οτι είναι του κουτιού θα τον πίστευα :) ) Είναι μοντέλο του 90 με birdseye maple ταστιερα.

 

Αν πάρω το bongo μάλλον θα μου το πάρει φίλος απο αμερική και θα μου το στείλει! (δηλαδή περίπου 1500 ευρώ)

 

Ποιά είναι λοιπόν η δικιά σας γνώμη??

Αν είσασταν στη θέση μου τί θα επιλέγατε και γιατί.

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις όποιες απαντήσεις μου δώσετε...

 

PS. Θα προτιμούσα ψήφο να βάλουν όσοι τα έχουν δοκιμάσει και τα δυο

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην το bongo ειναι με διαφορα το ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΟ οργανο που εχω δει στη ζωη μου! :lol:

 

Κατα δευτερον το STINGRAY ειναι απλα το δευτερο καλυτερο μπασο που εχει κατασκευαστει ποτε (το πρωτο ειναι το Fender P) οποτε ουτε να το σκεφτεσαι..

 

 

STINGRAY!!!

 

 

Δεν ξερω αν στο ειπα αλλα καλυτερα ειναι να παρεις το STINGRAY! :lol:

 

ENNOEITAI BEBAIA OTI ΘA TO ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ δηλ.

 

4χορδο!!

 

δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα τα ΜΠΑΣΑ εχουν 4 ΧΟΡΔΕΣ,καποια οργανα με 5-6 χορδες δεν ειναι μπασα αλλα ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ (και απο κιθαρες εχουμε σκασει...) :lol:

 

24 ταστα :?: :?: 8O 8O

 

εννοεις οτι στο μπασο παιζουμε και πανω απο το 5ο ταστο?? 8O 8O :lol:

(βρε τι μαθαινει κανεις γερνωντας... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το bongo ειναι με διαφορα το ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΟ οργανο που εχω δει στη ζωη μου! :lol:

Αυτό το ακούω απο όλους στο internet και πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί! 8O 8O Εμένα μου φαίνεται ωραίο! Αλλα βέβαια αυτό είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Οπότε θέλω γνώμες πέραν αυτού του κριτιρίου.

 

ENNOEITAI BEBAIA OTI ΘA TO ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ δηλ.

 

4χορδο!!

 

δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα τα ΜΠΑΣΑ εχουν 4 ΧΟΡΔΕΣ' date='καποια οργανα με 5-6 χορδες δεν ειναι μπασα αλλα ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ (και απο κιθαρες εχουμε σκασει...) :lol:[/quote']

Απο την στιγμή που η πέμπτη χορδη είναι πιο μπάσα απο τις άλλες, δεν νομίζω οτι μπορείς σε καμία περίπτωση να το πεις κιθάρα! Και εγώ την βρίσκω πολύ χρήσιμη σε μερικές περιπτώσεις την 5 χορδή.

 

 

24 ταστα :?: :?: 8O 8O

 

εννοεις οτι στο μπασο παιζουμε και πανω απο το 5ο ταστο?? 8O 8O :lol:

(βρε τι μαθαινει κανεις γερνωντας... :lol: )

που και που συμβαίνει και αυτό

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στα 2 μπάσσα που σκέφτεσαι συμφωνώ κι εγώ με τον SF όσον αφορά το StingRay. Πολύ καλό όργανο και όμορφο...

Η πέμπτη χορδή τώρα, αν δεν σου κουράζει το αριστερό χέρι το πολύ φαρδύ μπράτσο, είναι χρήσιμη και ιδίως σε "χωμένα" μουσικά στυλ (με ολίγον bass overdrive φυσικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το bongo ειναι με διαφορα το ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΟ οργανο που εχω δει στη ζωη μου! :lol:

 

Είναι επειδή δεν έχεις δει το πρωτότυπο της Bongo κιθάρας που είχαν φτιάξει... πιστεύω ότι ο Sterling την έκαψε τελικά... :P :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑ όλα κι όλα φίλε SF, τι πράγματα είναι αυτά που γράφεις;

 

ΑΧΡΗΣΤΗ η πέμπτη χορδή;;;

 

Αφού είναι παγκοσμίως γνωστό ότι η πέμπτη χορδή

στο μπάσο είναι ένα πρώτης τάξεως και πολύ βολικό...

 

THUMBREST!!!

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω...ειμαι και λιγο παλιος και εχω σαν οδηγο τις μεγαλες ρησεις των

 

TOMMY TEDESCO : "there's no money above the fifth fret"

ΑSHTON BARETT: "I've never used the top two strings of my bass in my whole life!"

FLEA: "When I completely master the 4 string I will use a 5 string but I guess it will take me a long time"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το bongo ειναι με διαφορα το ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΟ οργανο που εχω δει στη ζωη μου! :lol:

 

Και εγώ!!! Μακράν θα έλεγα...

 

....ουτε να το σκεφτεσαι..

 

STINGRAY!!!

 

Δεν ξερω αν στο ειπα αλλα καλυτερα ειναι να παρεις το STINGRAY! :lol:

 

ENNOEITAI BEBAIA OTI ΘA TO ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ δηλ.

 

4χορδο!!

 

Σωστός! Αν χρησιμοποιείτε μόνο κλασσικό κούρδισμα στην κιθάρα ή ακόμα και εάν δεν την κουρδίζετε χαμηλότερα από ΡΕ, η ΣΙ είναι πολύ απλά άχρηστη... Πάρε Stingray 4, παίζω 12 χρόνια και στην θέση σου ούτε που θα το σκεφτόμουν!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος,και κινδυνευοντας να με πυροβολησουν δυστυχως ολα τα 5χορδα που εχω ακουσει ακουγονται ΜΑΠΑ σε σχεση με τα τετραχορδα (ειδικα η μι χορδη τους) ανισσοροπα οργανα ρε παιδι μου ... :lol: χανεται ολη η μαγεια του μπασου (ειδικα στις ηχογραφησεις).

 

Προσφατα μαλιστα σε μια ηχογραφηση μου ηρθε ενας μπασιστας με ενα πανακριβο 5χορδο Pedulla & ακομα και ο ιδιος παραδεχτηκε οτι δεν "εγραφε" τοσο καλα οσο το πρεσισιονακι μου (τελικα με το δικο μου εγραψε).

 

Πως να το κανουμε "αν θες να ροκ" :lol: τοτε μονο 4χορδο,τωρα αν την εχεις δει "σολιστας" παρε και 20χορδο.. :lol:

 

ρε,πολυ Stinray φανς εχει εδω...μπας να το βγαλω ξανα απο τη θηκη του?(εχω ενα παλιο αλλα απο τοτε που αγορασα το Sting το εχω αποθηκευσει...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα χρήματα που ανέφερες και εφόσον έχεις παίξει με το όργανο και είσαι ικανοποιημένος, ούτε μη το σκέφτεσαι...δεν θα μπω στη διαδικασία 4χορδο, 5χορδο....προσωπικά έχω 5χορδο StingRay και είμαι 101% ευχαριστημένος...φυσικά, πάντα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου η λαχτάρα για ένα vintage Precision αλλά....αν θες ένα πολύ καλό και ποιοτικό όργανο να κάνεις τη δουλειά σου, μην το ψάχνεις άλλο....χτύπα το...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου