Προς το περιεχόμενο

αγορα ηχεια monitor ή hi fi;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τα έχω. Έχω αυτά :

http://www.soundonsound.com/sos/oct02/articles/emespink.asp

 

Λάθος πληροφόρηση...(αυτό που έγραψα για τα pmc όμως όντως ισχύει) ;D

 

Εγώ έχοντας αυτά... http://www.soundonsound.com/sos/apr09/articles/focalCMS65.htm (αλλά τα 5άρια), μπορώ να πω ότι ευχαριστιέμαι και με το παραπάνω την ακρόαση μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το κρίσιμο πιστεύω είναι από ποια πηγή θα αναπαράγει μουσική (αναλογική ή ψηφιακή) και περαιτέρω από τι είδους  ψηφιακή (υπάρχει διαφορά π.χ από mp3 σε super audio cd).

 

Νομίζω ρωτήθηκε, και απαντήθηκε.

Μιλάμε για mp3 κυρίως.

 

Αν ήταν για tape deck ή για turntable θα πρότεινα σίγουρα hi-fi.

 

Από εκεί και πέρα, στον τομέα monitors καταρχήν δεν έχω κάποια σοβαρή ένσταση, πέραν του ότι, ίσως θα ήταν καλλίτερο να απόφευγε τα near field , διότι θα περιόριζε τη (σωστή ) θέση ακρόασης του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φτάσουμε δα να λέμε ότι είναι μειονέκτημα για ένα ηχείο να είναι μόνιτορ, παρ' ότι ναι (το είπε ο audiokostas) η κλινικώς ορθή αναπαραγωγή μουσικού σήματος θέλει και την.. κατάλληλη διάθεση εκ' μέρους του ακροατή.

Δεν είπε αυτό ακριβώς  ο δύσμοιρος αλλά δεν πειράζει.....

 

Εγώ έχοντας αυτά... http://www.soundonsound.com/sos/apr09/articles/focalCMS65.htm (αλλά τα 5άρια), μπορώ να πω ότι ευχαριστιέμαι και με το παραπάνω την ακρόαση μουσικής.

Αν και προσωπικά δεν τα πολυπάω καλά με τα Polyglass της Focal (και ειδικά όταν συνδυάζονται με τουίτερ κραμάτων) δεν ήξερα ότι έχουν ξεχωριστές ενισχύσεις ανά μονάδα με TDA7293 & LM3886. Εξαιρετικά ολοκληρωμένα και τα δύο (με προσωπική προτίμηση στο δεύτερο) με πολύ καλές επιδόσεις.

 

Μιλάμε για mp3 κυρίως.

Στα 320 παλεύονται. Και τα flac. Όχι βέβαια ότι εγώ έχω τέτοια και ξέρω φίλε Παναγιώτη  ;D αλλά κάτι γνωστοί μου μωρέ μου δείξαν τέτοια και το λέω

 

Αν ήταν για tape deck ή για turntable θα πρότεινα σίγουρα hi-fi.

Όρεξη που χεις .... ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Όρεξη που χεις .... ;D

 

Δίκαιο έχεις... ;D ;D ;D

 

Απλά την ώρα που έγραφα αυτές τις αράδες....έκανα ένα compilation tape με Sinatra, και επηρεάστηκα....υποσυνείδητα. :P ;D

 

Συνήθως όταν πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, τον προτιμώ, αλλά βαριέμαι να σηκώνομαι κάθε 20΄ να αλλάζω πλευρά…και «άνοιξα» μια  sony metal XR  από το stock…90άρα… ;D

 

Απεργία έχομεν αύριο, είμαι χαλαρός.  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά την ώρα που έγραφα αυτές τις αράδες....έκανα ένα compilation tape με Sinatra, και επηρεάστηκα....υποσυνείδητα. :P ;D

Τώρα ακούω το Swing Easy !!!!  :o

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα ακούω το Swing Easy !!!!  :o

 

Δεν μου αρέσει να απαντάω με cliché  …..αλλά great minds think alike!  ;) :D ;D

 

Φυσικά σε μια προσπάθεια να παραμείνω on topic, θα έλεγα ότι παίζει και ρόλο η μουσική, στην επιλογή ηχείων, για καθαρά ψυχολογικούς λόγους.  :P

 

Δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να ακούω το "When I Take My Sugar To Tea", σε active monitors.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες συνονοματε!

 

Ειδα και χθες το θεμα και ηθελα να σε ρωτησω τι ενοοεις ''ξερος ηχος''?

Για να βοηθησω:

Μηπως εννοεις τα μεσαια?

Την ελλειψη χαμηλων?

Τον ''in your face-forward sounding'' ηχο που πιθανον να εχουν καποια μονιτορς?

 

Πιστευω πως τα παραπανω διορθωνονται με eq,καταλληλο μεγεθος woofer,αλλαγη στις συνηθειες ακροασης(ΟΛΟΙ εχουμε κωδικα ακροασης και δεν ειναι δυσκολο να τον αλλαξουμε για χαρη αλλων ευκολιων.. :)

Τα τελευταια χρονια,οι εταιρειες(του λαου) που  παραγουν στουντιο μονιτορς βγαζουν μοντελα για all around χρηση.Και τα πλασαρουν για...στουντιο μονιτορς για τους wannabe producer και για αλλες χρησεις για οσους δεν επηρρεαζονται απο τον ορο ''studio monitor-flat-listen to the truth-make  your mix like a pro...'' 8)

 

Επισης πιστευω οτι το ρισκο του να παρεις hi-fi ειναι το ιδιο.

Mη σου πω μεγαλυτερο...

Κανεις δεν εγγυαται το επιθυμητο ΓΙΑ ΣΕΝΑ αποτελεσμα στο ΧΩΡΟ σου αν παρεις hifi.

 

Επιπλεον ΑΝ καποια στιγμη θελησεις να παραγεις μουσικη,τα χαιφαι δε θα σ εξυπηρετησουν.Και ποτε μη λες ποτε... ;)

 

Ψηφιζω στουντιο μονιτορς με ενα mp3 player στο χερι για δοκιμες και γυρα στα μαγαζα που ευγενεστατα θα σου δωσουν το δικαιωμα της δοκιμης... ;)

 

Η απαντηση μου προυποθετει οτι το ξερος,ειναι κατι απ αυτα που νομιζω.

Αν δεν ειναι,παλι παρε στουντιο μονιτορς-ξεραιλα... ;D

 

Καλες αγορες!

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες συνονοματε!

 

Ειδα και χθες το θεμα και ηθελα να σε ρωτησω τι ενοοεις ''ξερος ηχος''?

Για να βοηθησω:

Μηπως εννοεις τα μεσαια?

Την ελλειψη χαμηλων?

Τον ''in your face-forward sounding'' ηχο που πιθανον να εχουν καποια μονιτορς?

 

Πιστευω πως τα παραπανω διορθωνονται με eq,καταλληλο μεγεθος woofer,αλλαγη στις συνηθειες ακροασης(ΟΛΟΙ εχουμε κωδικα ακροασης και δεν ειναι δυσκολο να τον αλλαξουμε για χαρη αλλων ευκολιων.. :)

Τα τελευταια χρονια,οι εταιρειες(του λαου) που  παραγουν στουντιο μονιτορς βγαζουν μοντελα για all around χρηση.Και τα πλασαρουν για...στουντιο μονιτορς για τους wannabe producer και για αλλες χρησεις για οσους δεν επηρρεαζονται απο τον ορο ''studio monitor-flat-listen to the truth-make  your mix like a pro...'' 8)

 

Επισης πιστευω οτι το ρισκο του να παρεις hi-fi ειναι το ιδιο.

Mη σου πω μεγαλυτερο...

Κανεις δεν εγγυαται το επιθυμητο ΓΙΑ ΣΕΝΑ αποτελεσμα στο ΧΩΡΟ σου αν παρεις hifi.

 

Επιπλεον ΑΝ καποια στιγμη θελησεις να παραγεις μουσικη,τα χαιφαι δε θα σ εξυπηρετησουν.Και ποτε μη λες ποτε... ;)

 

Ψηφιζω στουντιο μονιτορς με ενα mp3 player στο χερι για δοκιμες και γυρα στα μαγαζα που ευγενεστατα θα σου δωσουν το δικαιωμα της δοκιμης... ;)

 

Η απαντηση μου προυποθετει οτι το ξερος,ειναι κατι απ αυτα που νομιζω.

Αν δεν ειναι,παλι παρε στουντιο μονιτορς-ξεραιλα... ;D

 

Καλες αγορες!

 

 

 

 

 

 

 

γεια σου συνονόματε.... ξερό ηχο εννοώ τις υψηλές συχνότητες σε μερικά ηχεία ειναι ενοχλητικό και σε κουράζει δεν είναι λίγο γλυκός ο ήχος..

εχω ακούσει μόνιτορ τα

adam a5x

Yamaha HS80M

krk rokit 8

focal cms 50

kai

m audio ta 8ria ..

τα m audio τα φοβήθηκαν τα αυτιά μου .. χάλια ο ήχος και ξερός στεγνός .. τα υπόλοιπα ηχεία που εγραψα ποιο πάνω δεν ακούστηκαν ξερά αλλά ουτε και γλυκανάλατα , κανονικά μου φανικαν..

παντος σε μονιτορ βλεπω να καταλήγω . και ρωτάω εσας όποιος εχει εμπειρία απο τετια ηχεια να βοηθήσει ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ψαχνω ηχεία αυτοενυσχιομενα για εναν Av προενισχυτή συγκεκριμενα τον yamaha cx A5000 και μου εχουν προτίνει 2 x Α77 adam , τα θέλω για ακρόαση στερεο μουσικής δισκογραφία 70 80 90s και jazz σε χώρο 35 τετραγωνικά να προχωρίσω σε αγορά ή θα με κουράσουν? ΄Θελω να παω σε αυτο το setup διότι θα εχω eq απο τον av τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου