Προς το περιεχόμενο

Βιβλιογραφια για τον ηχο surround


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω,

 

Ξεκιναω σημερα να ετοιμαζω την πτυχιακη μου πανω στο παρελθον, το παρον και το μελλον του surround και οποιαδηποτε βοηθεια ειναι σωτηρια!Και φυσικα ποια ειναι η πλεον αξιοπιστη και αστειρευτη πηγη πληροφοριων;

 

Σωστα το μαντεψατε..

 

ΝΟΙΖ :wink:

 

Παιδια please, οποιος εχει διαβασει καποιο πολυ καλο βιβλιο για το surround ή εχει ακουσει πολυ καλα λογια για καποιο βιβλιο που δεν εχει διαβασει, μπορει να μου το πει; Εχω ηδη βρει καποιες καλες πηγες, αλλα θελω να βρω οσο το δυνατον περισσοτερες...

 

Επισης, αν καποιος ασχολειται πολυ (ισως και επαγγελματικα) με το surround και ψηνεται να βοηθησει (οσο ζω ελπιζω) ας στειλει ενα pm..

 

Καθε βοηθεια μετραει...

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκιναω σημερα να ετοιμαζω την πτυχιακη μου πανω στο παρελθον' date=' το παρον και το μελλον του surround

Καθε βοηθεια μετραει...

[/quote']

Οσο για το παρελθον,σιγουρα θα πρεπει να γραψεις σε word τουλαχιστον

3-4 σελιδες για ΟΛΑ τα αρχαια θεατρα σε ολα τα μηκη και πλατη της Ελλαδος(και της Ιταλιας).Ειναι η κυρια πηγη σου νομιζω και η αρχη της εννοιας "surround".Θελεις συγκεκριμενα ΜΟΝΟ βιβλιογραφια?Ή μπορουμε

να σου πουμε και διαφορες αποψεις? :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το παρελθον' date='σιγουρα θα πρεπει να γραψεις σε word τουλαχιστον

3-4 σελιδες για ΟΛΑ τα αρχαια θεατρα σε ολα τα μηκη και πλατη της Ελλαδος(και της Ιταλιας).Ειναι η κυρια πηγη σου νομιζω και η αρχη της εννοιας "surround".Θελεις συγκεκριμενα ΜΟΝΟ βιβλιογραφια?Ή μπορουμε

να σου πουμε και διαφορες αποψεις? :lol:[/quote']

 

Αυτο για τα θεατρα ουτε που το χα σκεφτει... :P Πολυ καλη ιδεα!Αλλα μαλλον θα το κανω πιο...μοντερνο :wink: Δηλαδη θα επικεντρωθω στο ποτε ξεκινησε να χρησιμοποιειται το surround στη μουσικη βιομηχανια (CDs, live, κτλ.)

 

Εννοειται οτι και καθε αποψη ειναι ευπροσδεκτη! Αλλα και κανα βιβλιαρακι δεν θα με χαλαγε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θελεις,αλλα πιστευω θα ειναι πολυ χρησιμο να αναφερεις απο που

ξεκινησε.Μην ξεχναμε οτι και τα σημερινα ηχεια εχουν ακριβεις αναπαραστασεις των τοτε εφηρμοσμενων ακουστικο-τεχνικων...

Σαν να γραφεις για αυτοκινητα και να μην αναφερεις τον Henry Ford!

 

tokin5xe.gif

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις καθολου αδικο...μου εδωσες 'food for thought' τωρα! Πανω που νομιζα οτι ημουνα σιγουρος για τη δομη της εργασιας μου..να'σαι καλα, θα το ψαξω περισσοτερο αυτο με τα θεατρα! :wink:

 

PS: Θα ψαξω κι εγω τωρα, αλλα εχεις κανενα καλο link που να αναφερεται στην ακουστικη των αρχαιων θεατρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και το ανοιξα το θεμα, ας προσφερω κι εγω κατι χρησιμο: 9 αρθρα σε συνεχειες απο το sound on sound σχετικα με το surround. goooooooood!!!

 

http://www.soundonsound.com/sos/Aug01/articles/surroundsound1.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.geocities.com/sfetel/gr/architect_g.htm#theater

http://www.kalami.net/2005/arthra/epidavros.html

Τα βασικοτερα που ειχα αποθηκευμενα...Με ενα ψαχτηρι στο google

βαλε με τη σειρα : ακουστικη+θεατρα+αρχαιας+Ελλαδος

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου