Προς το περιεχόμενο

Ισως ο αγαπημενος μου ηχος - Jimi Hendrix Voodoo Chile sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλα στο σολο του κανει τα κολπα του Hendrix .Εκεινη την εποχη αυτα εκανε ο Γιαννης (22 ετων παιδι ητανε  ;D ;D ;D) .Οσον αφορα τα ''πενιχρα μεσα'' ΝΑΙ σε συγκριση με την σημερινη πληθωρα & επιλογες κλπ,κλπ ειναι ΠΕΝΙΧΡΑ  :oα Αν σκεφτεις και τι κονσολες και μαγνητοφωνα ειχανε !!!!Νικο πρεπει να σου κανω φροντιστηριο (ξερω εισαι vintage γενικα αλλα το διωρακι σου το θελεις  :D :D :D)

 

Στην Columbia  Ριζουπολη δεν γραφανε?

 

Ε,ΜΑΜΩ τις κονσολες ειχανε (ΕΜΙ TUBE),μαμω τα μαγνητοφωνα (8καναλο λαμπατο ΕΜΙ στην αρχη και 16καναλο studer αργοτερα αν θυμαμαι καλα )  & μαμω τα μικροφωνα... ;D (εχω γραψει και εγω εκει ... ;D)

 

Μη νομιζεις οτι και ο Χεντριξ ειχε..περισσοτερα...(ειχε βεβαια τον Krammer αλλα και ο Σμυρναιος σουπερ μηχανικος ηχου ητανε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι!

 

Κατανοω οτι ειναι σχεδον αναποφευκτο μια κουβεντα για τον ηχο του Ηendrix να μην παει στο θεμα δαχτυλα/παιξιμο, το οποιο συμφωνο απολυτα με τους προλαλησαντες πως ειναι πολυ μεγαλο ποσοστο στον ηχο του.

 

 

Σε αυτο ομως φιλε Kostas80 επετρεψε μου να διαφωνησω:

 

Πιστεύω ότι το να προσεγγίσεις τον ήχο του είναι το κερασάκι στην τούρτα που αξίζει να προσθέσεις μόνο όταν είσαι αριστούχος μαθητής του .

Μπορει κανεις ανετα να θελει να προσεγγισει τον τοσο χαρακτηριστικο ηχο του χωρις να θελει απαραιτητα να παιξει 100% Hendrix ή να ειναι γοναμπις  :) Ενας απο τους λογους ειναι και αυτος που αναφερω στο αρχικο μου ποστ.

 

Επι του θεματος τωρα:

 

SF ευχαριστω πολυ για τα ενδιαφεροντα links, δεν γνωριζα για το συγκεκριμενο μικροφωνο και τους low output μαγνητες, θα το ψαξω βαθεως! Παραγωγους και μηχανικους ηχου να'ξερα που θα βρω...!

 

Απόσπασμα από Wikipedia:

 

"Voodoo Chile" opens with a series of hammer-on notes, similar to Albert Collins' intro to his "Collins Shuffle".[15] Hendrix played through a Fender Bassman head, providing a "very warm" amp sound[16] with his guitar tuned down a whole tone.[17] Although Hendrix "remains the focal point throughout 'Voodoo Chile'", the other musicians make contributions, taking it beyond the blues. Winwood "created a very English, hornpipe-like dance that was very Traffic-like",[18] with Mitchell deftly responding to changes in direction[19] and Casady "laying down the groove."[20]

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Voodoo_Chile#Recording

Thanks for sharing Sonic X, θα ορκιζομουν οτι ακουγα τα χαρακηριστικα Marshall-o-μπασα! Εχουμε καμια ιδεα ποιος Bassman ισως ηταν αυτος?

 

 

Παρε και κανενα τηλεφωνο τον Γιαννη τον Σπαθα να σου πει πως εβγαζε τον ηχο του Hendrix.

Αγαπητε Pericles, η ιδεα σου δεν ειναι καθολου κακη  ;D  Θα μπορουσα να εχω το τηλ του? Σε περιπτωση που τον ενδιαφερει θα ηθελα πολυ να το συζητησω μαζι του το συγκεκριμενο ζητημα!

 

Και ερχεται και στο τελος ο Marathon να μας πουλησει coolness και τεχνολογια! Οχι κυριε...εδω μιλαμε για ρευματα, λαμπες που καινε, μικροφωνα, στουντιακο ιδρωτα και Mojο! Περα απο τη πλακα, σε πρωτη φαση με απασχολει η live προσεγγιση του συγκεκριμενο ηχου και μετα η οποια χρηση του σε ηχογραφηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk μιλαω για τον live δισκο '' Ζωντανοι στο Κυτταρο ''.Εκει εχει κανει την ηχογραφηση ο Σμυρναιος.Οπως επισης και στον δισκο των Socrates ''on the wings '' νομιζω στο Polysound το 1973 -νομιζω δε οτι ηταν του Γ.Σμυρναιου -.Γι'αυτο σου λεω οτι θελεις 2 ωρες φρο εστω δωρεαν.Η πηγαινε να αγορασεις το βιβλιο του Α.Τουρκογιωργη ''το συγκροτημα '' αντε να δουμε!! ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Socrates Drank The Conium - Ηλεκτρικός Σωκράτης

Παρτε και το Σπαθα αλλα και ολο το Γκρουπ σε μεγαλη φορμα (Σπαθας 21 ετων,Τουρκογιωργης 20 ,Τρανταλιδης 18 ) και δεν ειχανε παει και σε δασκαλο ακομη μονοι του ειχαν μαθει αυτα που ακουτε.1971 Κυτταρο -ζωντανη ηχογραφηση απο τον Γιαννη Σμυρναιο.

Οσο για το τηλεφωνο του Σπαθα μολις τον βρω και τον ρωτησω αν πρεπει να στο δωσω θα εχεις μια απαντηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά...μην κουράζεστε! :D :D ;D

http://www.ikmultimedia.com/products/hendrix/

 

Αυτό είναι stand alone ή πρέπει να έχεις όλο το άλλο πρόγραμμα;

 

2) Ενα Marshall κεφαλι "ζεστο" αλλα οχι ιδιαιτερα αρπαγμενο

 

Εγώ ακούω μια γκαζωμένη αλλά αρκετά χαμηλωμένη από το Vol. στρατ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πενιχρα μεσα για Hendrix ηχο....?

Εδω ειμαστε... ;D

Ο καλυτερος ηχος Hendrix που εχω ακουσει στο νετ...

1960 Vintage Fender Tweed Bassman-Please Vote for Your Favorite Mic PlacementΔειχνει και τις διαφορες αναλογα με τη θεση του μικροφωνου...

Εχω 1959HW μαζι με την 1960 AHW τετοιο πραγμα δε μπορεσα να ακουσω... Τι Marshall και αηδιες... BASSMAN και παλι Fender :) ::)  

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο ομως φιλε Kostas80 επετρεψε μου να διαφωνησω:

 

Αλίμονο  :) .... αν και από την απάντησή σου φαίνεται ότι Δεν πέφτεις στην παγίδα που φοβόμουν ότι πέφτεις . μαζί σου προχώρα 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυ ο ηχος του Σπαθα (και στο βιδεο που εβαλες) δεν σε παει με τιποτε στο Χεντριξ.

Ο Σπαθας οταν παιζει ειναι Σπαθας και ο SF εχει δικιο.

Εγω ηχο χεντριξ πλησιαζω με μια blade strato που εχω (αυτην εχω απο στραβοκαστερ δηλαδη), με πατημενο το προενισχυτακι που εχει πανω και χορδες 9/αρες, καρφι σε ενα Marshall 100/αρι στο καθαρο καναλι, και ο ενισχυτης στο 8-9 (τερμα το 10). Και ολα αυτα στην καλυβουλα μου που απεχει 2 χιλιομετρα απο την πολη (και μ ακουει μαλλον και ολη η πολη  ;D).

Οταν παιζω ετσι ο ηχος πλησιαζει παρα πολυ με τον κλασικο αυτον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου