Προς το περιεχόμενο

Οταν ψαχνεις μια κιθαρα...


Kostas1601

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

  Ψάχνω μια συγκεκριμένη Strat 'Fender John Mayer Stratocaster'. Δεν μπορω να βρω ουτε ένα μαγαζί που να την έχει διαθέσιμη.. Οπότε δεν μπορώ να την πιάσω στα χέρια μου και να την ακούσω live..

 

Γενικά τι κάνετεβ όταν δεν βρίσκετε κάποια κιθάρα?..

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα που έχουν αμερικανικές fender? Στον καγμακη, αρμαο, musica δεν υπαρχουν (μόνο κατόπιν παραγγελίας..) αλλά δεν παραγγελνεις κιθάρα χωρίς να την πιάσεις...

 

 

Γενικά είχε κάποιος άλλους το ίδιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας παιδιά,

   Ψάχνω μια συγκεκριμένη Strat 'Fender John Mayer Stratocaster'. Δεν μπορω να βρω ουτε ένα μαγαζί που να την έχει διαθέσιμη.. Οπότε δεν μπορώ να την πιάσω στα χέρια μου και να την ακούσω live..

 

Γενικά τι κάνετεβ όταν δεν βρίσκετε κάποια κιθάρα?..

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα που έχουν αμερικανικές fender? Στον καγμακη, αρμαο, musica δεν υπαρχουν (μόνο κατόπιν παραγγελίας..) αλλά δεν παραγγελνεις κιθάρα χωρίς να την πιάσεις...

 

 

Γενικά είχε κάποιος άλλους το ίδιο πρόβλημα?

Καλημερα και καλωσηρθες στην παρεα μας

Με λιγα λογια βαλε την ερωτηση σου στην εξης ερωτηση και θα απαντηθει παλι απο μονη της

Εγω π.χ. μπορει να θελω να κανω τεστ νταιβ την καινουργια ferrari αλλα δεν μπορω να την βρω σε κανενα μαγαζι για να την αγορασω......τι μπορω να κανω ? ;)

    Σορρυ για το μπακαλιστικο της απαντησης αλλα πανω κατω ετσι ειναι

Δεν γινεται τα μαγαζια που φερνουν μια συγκεκριμενη μαρκα να εχουν ολο το προιοντικο μιγμα της καθε εταιριας....ειναι ασυμφορο :)

Αρα ειτε πας για κατι αλλο ειτε περιμενεις  :)

Ελπιζω να βοηθησα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί το έχουν αυτό το πρόβλημα, λύση δεν υπάρχει, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι βρεις μια strat με οσο το δυνατόν παρόμοια specs (κυρίως στο λαιμό) για να δεις αν σου κάνει. Και μετά αποφασίζεις αν το ρισκάρεις ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτη απο thomann και αν δε σου κάνει τη στέλνεις πίσω αφού σου δίνει αυτό το δικαίωμα.

Θα πληρώσεις όμως τα μεταφορικά της επιστροφής αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτη απο thomann και αν δε σου κάνει τη στέλνεις πίσω αφού σου δίνει αυτό το δικαίωμα.

Θα πληρώσεις όμως τα μεταφορικά της επιστροφής αν δεν κάνω λάθος.

Ναι τα μεταφορικά τα πληρώνεις, μόνο αν έχει ελάττωμα το όργανο τα αναλαμβάνει ο thomann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί το έχουν αυτό το πρόβλημα, λύση δεν υπάρχει, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι βρεις μια strat με οσο το δυνατόν παρόμοια specs (κυρίως στο λαιμό) για να δεις αν σου κάνει. Και μετά αποφασίζεις αν το ρισκάρεις ή όχι.

 

+1

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν γινεται τα μαγαζια που φερνουν μια συγκεκριμενη μαρκα να εχουν ολο το προιοντικο μιγμα της καθε εταιριας....ειναι ασυμφορο :)

Οπότε γιατί υπάρχουν;

 

Ο μόνος λόγος ύπαρξης ενός καταστήματος brick and mortar (που θα έλεγαν κι οι κινέζοι) είναι για να προσφέρει όσες υπηρεσίες δεν μπορεί το online.

 

Μια απο αυτές τις υπηρεσίες είναι να δοκιμάσεις τα όργανα και να τα δεις απο κοντά.

Κάτι τέτοιο θα το πληρώσω παραπάνω φυσικά, μέσα σε λογικά πλαίσια.

 

Θα μου πεις δεν μπορούν να στοκάρουν τα πάντα. Σωστά. Αλλά η Stratocaster και οι παραλλαγές της ακόμα και η Artist series δεν είναι... Ferrari. Είναι κιθάρες μαζικής κατανάλωσης. Δεν μιλάω βέβαια για Custom shop.

 

Και εννοείται πως εφ' όσον θελω να μου προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες, δεν θα πάω να το δοκιμάσω και να το παραγγείλω απο αλλού... γιατί έτσι βγάζεις τα μάτια σου τελικά και το μαγαζί δεν θα αντέξει να στοκάρει χωρίς να πουλάει.

 

Βέβαια το θέμα του στοκ δεν είναι καινούργιο. Πολύ λίγα μαγαζιά είχαν επιλογή οργάνων ακόμα και απο την προ online εποχή χρησιμοποιώντας τις αποθήκες του αντιπρόσωπου σαν κατάλογο.... (να στην παραγγείλω φιλαράκι; ) Και συνεχίζουν... τωρα βέβαια δικαιολογημένα πλέον, εν καιρώ κρίσης.

 

Μια λύση λοιπόν είναι πάρει τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο στην Πάτρα και να ρωτήσει ποιό κατάστημα στοκάρει το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλη είναι να πάει ταξιδάκι στην Πάτρα για δοκιμή και να την παραγγείλει μετά απο το κατάστημα της γειτονιάς του για να έχει καλή τιμή και η τρίτη φυσικά η εναλλακτική του Thomann με τις γνωστές υπηρεσίες επιστροφης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και άλλη μια επιλογή. Αντί να πηγαινοέρχεται η κιθάρα (ή και η κάθε επόμενη) Γερμανία και πίσω και αφού μιλάμε και για οργανάκι αυτής της κατηγορίας τιμής, γιατί δεν κόβεις ένα εισιτηριάκι της.. αφεντιάς σου να πας ο ίδιος στου Θωμά, να πάιξεις και αυτήν που έβαλες στο μάτι και όσες άλλες θέλεις και να διαλέξεις με την ησυχία σου...; Αν είχα τόσα να διαθέσω, ακριβώς αυτό θα έκανα. Σε αυτά τα λεφτά, συμφωνώ ότι πρέπει να δοκιμάσεις ο ίδιος και ότι οι κατάλογοι δεν λένε πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα παιδια!  :)

 

Καλημερα και καλωσηρθες στην παρεα μας

Με λιγα λογια βαλε την ερωτηση σου στην εξης ερωτηση και θα απαντηθει παλι απο μονη της

Εγω π.χ. μπορει να θελω να κανω τεστ νταιβ την καινουργια ferrari αλλα δεν μπορω να την βρω σε κανενα μαγαζι για να την αγορασω......τι μπορω να κανω ? ;)

    Σορρυ για το μπακαλιστικο της απαντησης αλλα πανω κατω ετσι ειναι

Δεν γινεται τα μαγαζια που φερνουν μια συγκεκριμενη μαρκα να εχουν ολο το προιοντικο μιγμα της καθε εταιριας....ειναι ασυμφορο :)

Αρα ειτε πας για κατι αλλο ειτε περιμενεις  :)

Ελπιζω να βοηθησα

 

Όπως ειπώθηκε, ναί μέν έχεις δίκαιο και δέν μπορούν να έχουν ΟΛΑ τα μοντέλα διαθέσιμα, απλά η κιθάρα που θέλω δέν είναι "ferrari" των κιθαρών..δέν είναι καμία limited edition custom shop masterbuilt κλπ... είναι production model και είναι πολύ περίεργο που δέν την έχει ΚΑΝΕΝΑΣ... Δέν ζητάω να την έχει το μαγαζί της γειτονιάς μου, αλλα στην προτεύουσα της χώρας μου μένω και δέν μπορώ να βρώ να δοκιμάσω ένα production model της Fender ...δέν ξέρω ίσως είμαι υπερβολικός αλλα μου κακοφάνηκε πολύ που  δέν μπόρεσα να την βρώ πουθενά...Η οικονομική κατάσταση της χώρας φταίει για αυτό το φαινόμενο προφανώς....

 

 

Μια λύση λοιπόν είναι πάρει τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο στην Πάτρα και να ρωτήσει ποιό κατάστημα στοκάρει το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλη είναι να πάει ταξιδάκι στην Πάτρα για δοκιμή και να την παραγγείλει μετά απο το κατάστημα της γειτονιάς του για να έχει καλή τιμή και η τρίτη φυσικά η εναλλακτική του Thomann με τις γνωστές υπηρεσίες επιστροφης.

 

Πήγα σήμερα στο κατάστημα του Στόλλα (λογικά αυτόν εννοείς που έχει κεντρικά στην Πάτρα). Εκτός του οτι το κατάστημα στο κέντρο δέν έχει καθόλου κιθάρες, μου έδωσε μία απίστευτα υψηλή τιμή (2.250 Ευρώ ...η πραγματική τιμή της είναι πολύ πιο κάτω μάλλον μου είπε την τιμή που λέει το site της Fender..) και μου είπε οτι είναι μόνο κατόπιν παραγγελίας, οτι δέν υπάρχει διαθέσιμη σε κανένα απο τα καταστήματά τους (οπότε λογικά ούτε στην Πάτρα) και μου είπε να τσεκάρω στα συνεργαζόμετα καταστήματα...Στα οποία δέν είναι διαθέσιμη..

Ούτως η άλλως δέν έχω τον χρόνο να πάω στην Πάτρα μόνο για αυτόν τον λόγο.... :/

 

 

Υπάρχει και άλλη μια επιλογή. Αντί να πηγαινοέρχεται η κιθάρα (ή και η κάθε επόμενη) Γερμανία και πίσω και αφού μιλάμε και για οργανάκι αυτής της κατηγορίας τιμής, γιατί δεν κόβεις ένα εισιτηριάκι της.. αφεντιάς σου να πας ο ίδιος στου Θωμά, να πάιξεις και αυτήν που έβαλες στο μάτι και όσες άλλες θέλεις και να διαλέξεις με την ησυχία σου...; Αν είχα τόσα να διαθέσω, ακριβώς αυτό θα έκανα. Σε αυτά τα λεφτά, συμφωνώ ότι πρέπει να δοκιμάσεις ο ίδιος και ότι οι κατάλογοι δεν λένε πολλά.

 

Αυτή είναι μία καλή ιδέα, αλλα δέν έχω την οικονομική άνεση ούτε τον χρόνο να πάω Γερμανία μόνο και μόνο για να δοκιμάσω κιθάρες...

 

 

 

Αλλα ο λόγος που μου έπιασε το μάτι(και το αυτί) η συγκεκριμένη είναι γιατι μου αρέσουν οι μαγνήτες που έχει πάνω και δέν υπάρχουν οι συγκεκριμένοι μαγνήτες σε άλλα μοντέλα της fender...οπότε η λύση να δοκιμάσω καμία Fender American Standard ας πούμε δέν με βοηθάει και πολύ..μόνο απο πλευράς λαιμού...που έχει μεγάλη σημασία θα συμφωνήσω..

 

Φαντάστηκα οτι ίσως υπάρχει κανένα ξέμπαρκο κατάστημα το οποίο να διαθέτει περισσότερα μοντέλα και να μήν έχει site ξερω γω...Άμα υπάρχει τέτοιο μαγικό κατάστημα σίγουρα κάποιος απο δώ θα το ξέρει! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου