Προς το περιεχόμενο

Stratocaster - Squier vs Fender vs Custom Shop


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε ένα συγκριτικό τεστ μεταξύ διαφόρων stratocaster, ξεκινώντας από τη Squier Classic Vibe και καταλήγοντας σε μια Custom Shop:

 

 

ΥΓ: Συγνώμη αν το έχει ξαναποστάρει κάποιος άλλος νωρίτερα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παίξει πρόσφατα με την classic vibe strat, μπορώ να συμφωνήσω 100% για τα συμπεράσματα του video για την σειρά. Εξαιρετικός ήχος, χρειάζεται όμως μερικά upgrades (και ένα καλό setup) για να γίνει μια workhorse κιθάρα. Προσωπικά με προβλημάτισε αρκετά η τάση προς ξεκούρδισμα, ειδικά με την χρήση του tremolo. Βέβαια, το κόστος δεν είναι μεγάλο για να λυθούν τέτοιου τύπου προβλήματα, και το βασικό συμπέρασμα είναι ότι η κιθάρα παίζει πολύ ωραία, και σε κάνει άνετα να ξεχνάς ότι κρατάς στα χέρια σου made in china όργανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παίξει πρόσφατα με την classic vibe strat, μπορώ να συμφωνήσω 100% για τα συμπεράσματα του video για την σειρά. Εξαιρετικός ήχος, χρειάζεται όμως μερικά upgrades (και ένα καλό setup) για να γίνει μια workhorse κιθάρα. Προσωπικά με προβλημάτισε αρκετά η τάση προς ξεκούρδισμα, ειδικά με την χρήση του tremolo. Βέβαια, το κόστος δεν είναι μεγάλο για να λυθούν τέτοιου τύπου προβλήματα, και το βασικό συμπέρασμα είναι ότι η κιθάρα παίζει πολύ ωραία, και σε κάνει άνετα να ξεχνάς ότι κρατάς στα χέρια σου made in china όργανο!

 

τα προβληματα του ξεκουρδισματος εχουν να κανουν μονο με την κοπη του nut,ειναι δηλ αστεια υποθεση.

 

οπως και η tele της ιδιας σειρας ειναι απιστευτο value for money και οχι μονο...(χτυπαει ανετα οποιαδηποτε strat εχω παιξει και αυτο κυριως λογω των πολυ καλων μαγνητων της )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ τους γυρω απο το set up & το Tremolo system ειναι απλα...ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ.... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προβληματα του ξεκουρδισματος εχουν να κανουν μονο με την κοπη του nut,ειναι δηλ αστεια υποθεση.

 

Πάντως την δικια μου, που ξεκούρδιζε αρκετά, με λίγο floating ρύθμιση στο τρέμολο, βάζοντας τις χορδές της πιο σωστά και με λίγο WD-40 στη γέφυρα (δεν ξέρω αν το τελευαίο έπαιξε ρόλο), παρουσίασε σημαντική βελτίωση. Ωστόσο οι 2 τελευταίες χορδές (μι και σι) μετά από λίγο υπερχορδίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το τρεμολο της ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο ολων των vintage strats (6 point) & ως τετοιο αν ΞΕΡΕΙΣ να το ρυθμισεις δεν θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα,αν ΔΕΝ ξερεις...και σε custom shop πανω να ειναι....θα εχεις...ξεκουρδισταν.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Εμένα έχει 2-point tremolo, αλλά έχω και μια συναρμολογούμενη με μεξικάνικο 6 point (βεβαια ''μεξικάνικο'' λέγοντας, εννοώ ότι προέρχεται από made in mexico strat, δεν ξέρω πού κατασκευάζει η fender τα τρέμολα) και εκεί να δεις ξεκουρδιστάν....  ;D 

 

  Φυσικά το παραδέχομαι ότι ΔΕΝ ξέρω να το ρυθμίζω (ούτε το 2 ούτε το 6 point) οπότε το ότι στη μια κιθάρα υπήρξε βελτίωση, μου δίνει την ελπίδα και τη χαρά πως το πρόβλημα διορθώνεται... ;D

 

(δεν έχω πολυασχοληθεί με το πρόβλημα γιατί συνήθησα να παίζω χωρίς τρέμολο, και απλώς ρυθμίζω το action και το floating ανάλογα με το πως με βολεύει να παίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου