Προς το περιεχόμενο

Telecaster Alert!! Roy Buchanan - 70's tv show


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ένα -ακυκλοφόρητο εξ όσων γνωρίζω- βίντεο του θρυλικού RB με μιά 9λεπτη εκτέλεση του Roy's bluz, παρουσιάζει ενδιαφέρον κατά την άποψη μου...

Στά πρώτα λεπτά, σχεδόν τίποτα σημαντικό -τουλάχιστον για τους φίλους του- δε φαίνεται να συμβαίνει, εισαγωγή, λίγο χύμα παίξιμο απο τους μουσικούς, ο Μπιουκάναν τραγουδάει με το γνωστό του "λίγο" στυλ, λες, ΟΚ, άλλη μιά απόδοση, τάχουμε ξανακούσει και καλύτερα...κι όμως...μετά το 4-4:30' περίπου, αρχίζει ένας 5λεπτος ορυμαγδός τελεκαστερίτιδας  ;D που μ'άφησε άφωνο!  :o

Και είναι απο τις ελάχιστες φορές που τον βλέπω να παίζει με τόση εκφραστικότητα! Προσέξτε εκεί στο 5:50' περίπου, νομίζεις θα χάσει την ανάσα του, αλλά και μετά, μέχρι το τέλος, κάτι έχει βρεί, κάτι βλέπει που δεν τόβλεπε τόσο συχνά  ;D...

Κι αφήνει και την πένα, και χάρι στον μεγαλόκαρδο κάμερα μαν, γινόμαστε μάρτυρες ενός απο τα πλέον καθαρά βίντεο που αποκαλύπτει απλόχερα τις τεχνικές και τα τρυκς που τον έκαναν διάσημο! Κανονικό φροντιστήριο! Όσοι κιθαρίστες εδώ μέσα αγαπάτε να παίζετε μπλουζ, κρατήστε το φυλαγμένο...

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε,θαμμενος μεσα στην αγνοια μου,ειχα διαφωνησει εδω στο νοιζ με τον Superfunk για την αξια του Roy Buchanan κανωντας μαλιστα και ειρωνικα σχολια γι αυτον.Ποσο ΑΝΟΗΤΟΣ υπηρξα?ποσο βλακας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισε λίγο το five string blues, το οποίο είναι απο τα αγαπημένα μου..

(λέγεται ότι ο τίτλος αναφέρεται στο γεγονός ότι του έσπασε χορδή κατά την ηχογράφηση αλλά συνέχισε και ολοκλήρωσε με 5.)

 

Roy Buchanan - Five String Blues 1973 Remastered

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καποτε,θαμμενος μεσα στην αγνοια μου,ειχα διαφωνησει εδω στο νοιζ με τον Superfunk για την αξια του Roy Buchanan κανωντας μαλιστα και ειρωνικα σχολια γι αυτον.Ποσο ΑΝΟΗΤΟΣ υπηρξα?ποσο βλακας?

 

Μπράβο σου νεαρέ μου  ;D!

Τέτοιες σκέψεις -πολλώ δε μάλλον όταν εκθέτονται δημόσια- είναι κείνες που κατά την ταπεινή μου άποψη δημιουργούν καλούς μουσικούς και χτίζουν συγκροτημένες προσωπικότητες.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το πρωτο βιντεο μου θυμισε αυτο, που πιστευω οτι ειναι εξισου εντυπωσιακο , και κατα την ταπεινη μου αποψη, ανωτερο

 

ROY BUCHANAN - ROY'S BLUZ(LIVE 1976)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποπο........

και αν φανταστεις το ειδα 4 το πρωι που γυρισα σπιτι.

δεν ειχα το κουραγιο να γραψω.

 

τι ανθρωπος.....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου