Προς το περιεχόμενο

Marshall Vintage Modern ερώτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. Γλυκοκοιτάζω έναν Marshall Vintage Modern. Αφού τον δοκίμασα (μου άρεσε πάρα πολύ, σε καθαρά, ημι-καθαρά και βρώμικα) μου γεννήθηκε απορία, και δε θέλω να ξαναενοχλήσω τον πωλητή, γι'αυτό ρωτάω εδώ όσους τον έχουν/είχαν:

 

Δεδομένης της τεράστιας διαφοράς σε ένταση μεταξύ Low και High (που είναι και footswitchable)

 

1) μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο το High "κανάλι" (για να έχω τσίτα βρώμικα) κ να παίρνω και ικανοποιητικά καθαρά χρησιμοποιώντας το volume της κιθάρας;

(Και χωρίς τεράστια διαφορά έντασης;)

 

2) Επειδή μάλλον η απάντηση είναι "όχι", παίζει καμμιά σχετικά εύκολη μόντα για να εξισορροπήσω την ένταση μεταξύ High και Low (και να τον μετατρέψω ουσιαστικά σε δικάναλο, με κοινά eq και Body/Detail για τα 2 κανάλια) ;

(Π.χ. να βάλω διαφορετικά master volume για κάθε κανάλι.)

 

3) Αν η απάντηση είναι πάλι όχι, έχουμε υπ'όψιν κάποιον δικάναλο (και όχι πανάκριβο) marshall που να φέρνει πολύ (ηχητικά/σαν παικτική απόκριση) στον Vintage Modern;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά αν τον έχεις τσίτα ένταση η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη μεταξύ low και high range >:D

 

έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιησεις ενα eq pedal, αλλά από την ανάποδη?

 

Mod  για δυο master volume κάπως θα μπορεί να γίνει, αλλά soldano, αλλά δεν θα είναι εύκολη θέλει τεχνικό. Και δεν πρόκειται να έχει fender καθαρά θα είναι οι ίδιος ενισχυτής πιο καθαρός

 

τι μουσική παίζεις? αυτοι οι ενισχυτές δεν έπιασαν γιατί δεν είναι πολυκάναλοι και δεν ταιριάζει αυτό με τα σύγχρονα είδη...... αν δεν εισαι session σκεψου το σοβαρα

 

ηχητικά και παικτική απόκριση ειναι πονεμένη ιστορία.....εναν  jvm 200 TSL που θυμάμαι όσο ανέβαζες την ένταση τόσο χειροτέρευε (καθολου marshall)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιησεις ενα eq pedal, αλλά από την ανάποδη

Τί εννοείς;

 

Mod  για δυο master volume κάπως θα μπορεί να γίνει, αλλά soldano, αλλά δεν θα είναι εύκολη θέλει τεχνικό. Και δεν πρόκειται να έχει fender καθαρά θα είναι οι ίδιος ενισχυτής πιο καθαρός

Θα μου αρκούσε απλά να ρυθμίζω ξεχωριστά την ένταση των "καναλιών". Το "καθαρό" (=low dynamic range) μου άρεσε πάρα πολύ ακριβώς όπως ήταν, δε θέλω πιο fender-ίστικο καθαρό.

 

τι μουσική παίζεις? αυτοι οι ενισχυτές δεν έπιασαν γιατί δεν είναι πολυκάναλοι και δεν ταιριάζει αυτό με τα σύγχρονα είδη...... αν δεν εισαι session σκεψου το σοβαρα

Ναι θέλω 2 κανάλια, ένα καθαρό κι ένα βρώμικο. Αλλιώς ένα καθαρό+πεταλοβρώμα -αλλά marshall χωρίς να μπορείς να χρησιμοποιείς όποτε θες το βρώμικό του, δε λέει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι fender blackface να έχεις ένα κάλο καθαρό ήχο και μετά να προσπαθείς να το βρομίσεις με ένα  πετάλι

είναι βρωμικο ζώο. Όταν λέω από την ανάποδη εννοώ  αντί να το έχεις το eq  για  mid boost σε καθαρο καναλι  να το έχεις για mid cut σε βρωμικο καναλι

 

θεωρητικά γινεται με ένα footswitch να αλλάζεις volume pot....αλλά και πάλι χρειάζεται τεχνικό γιατί πρέπει να ανοίξεις το ενισχυτη και θελει εμπειρία λόγω πυκνωτών με πολλά πολλά volt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι fender blackface να έχεις ένα κάλο καθαρό ήχο και μετά να προσπαθείς να το βρομίσεις με ένα  πετάλι

 

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης,οπως και οι περισσοτεροι vintage/vintage style Marshall που ετισ κι αλλοιως εχουν για "μπαμπα" τον Fender Bassman,εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καθαρα και φυσικα μπορεις να τον εχεις πεντακαθαρο και να  χρησιμοποιεις πεταλια για βρωμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης,οπως και οι περισσοτεροι vintage/vintage style Marshall που ετισ κι αλλοιως εχουν για "μπαμπα" τον Fender Bassman,εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καθαρα και φυσικα μπορεις να τον εχεις πεντακαθαρο και να  χρησιμοποιεις πεταλια για βρωμα.

Πάντως και ο Robin Trower που τον χρησιμοποιούσε επί μακρόν, είχε περίπου την ίδια γνώμη.  ;)

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος μας είπε ότι είναι κρίμα να έχει ο συγκεκριμένος ενισχυτής εξτρά λάμπα και πιο γκαζωμένο "κανάλι" και αυτό να μένει αναξιοποίητο και δεν θα διαφωνήσω

 

φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιηθει  όπως προαναφέρατε (καθαρός+πεταλια) για βρωμα ειδικά άμα είναι και 100W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης,οπως και οι περισσοτεροι vintage/vintage style Marshall που ετισ κι αλλοιως εχουν για "μπαμπα" τον Fender Bassman,εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καθαρα και φυσικα μπορεις να τον εχεις πεντακαθαρο και να  χρησιμοποιεις πεταλια για βρωμα.

 

Συμφωνώ, και το καθαρό "κανάλι" μου άρεσε και με το Rat και με το OD μου. Αλλά πάντα ένα καλό βρώμικο από ενισχυτή μ'αρέσει περισσότερο από ένα πετάλι. Μου φαίνεται πιο οργανικό κι εύχρηστο.

 

Τέλος πάντων, ξέρει κανείς πόσο καθαρίζει με το volume το βρώμικο "κανάλι" του συγκεκριμένου ενισχυτή; Υποθέτω ότι κανονικά καθαρά δε θα πάρω, ε...

Καμμιά μόντα για δικάναλο (2o master volume) ξέρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χαμηλές εντάσεις, που μάλλον εμφανίζεται το θέμα γιατί σε δυνατές μάλλον εξισορροπείται όπως αναφέρθηκε, με ένα booster σαν το ep μόνιμα ανοιχτό μπορείς να φέρεις το καθαρό πιο πάνω χωρίς να μπλέξεις με μόντες. Στο drive το booster θα δώσει απλά λίγο παραπάνω definition ή αλλιώς μαγεία  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δυνατές εντάσεις μάλλον εξισορροπείται

Όντως; Μιλάς εκ πείρας; Αν είναι έτσι τον παίρνω τον ενισχυτή

 

με ένα booster σαν το ep μόνιμα ανοιχτό μπορείς να φέρεις το καθαρό πιο πάνω

 

Αυτό πώς γίνεται; Όταν βάζω το καθαρό "κανάλι" θα πρέπει να πατάω και το boster; Δε γίνεται αυτό σε λάιβ ή πρόβες, θα'ναι πολύ σπαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου