Προς το περιεχόμενο

Marshall Vintage Modern ερώτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως; Μιλάς εκ πείρας; Αν είναι έτσι τον παίρνω τον ενισχυτή

 

Αυτό πώς γίνεται; Όταν βάζω το καθαρό "κανάλι" θα πρέπει να πατάω και το boster; Δε γίνεται αυτό σε λάιβ ή πρόβες, θα'ναι πολύ σπαστικό.

 

Όχι δεν μιλώ εκ πείρας με το συγκεκριμένο ενισχυτή απλώς σε συνθήκες λάιβ και εντάσεων είναι αναγκαίο το βρώμικο να είναι λίγο πιο δυνατά για να ακουστεί όσο το καθαρό.

 

Όσον αφορά το μπούστερ, μπορείς να το έχεις μόνιμα ανοιχτό αρκεί να το φέρεις εκεί που θα ισορροπήσουν τα δυο κανάλια.

 

    Δεν θεωρώ ότι είναι η ιδανική λύση αλλά μέχρι να πας σε μόντες είναι πολύ συμφέρουσα οικονομικά και αποκτάς κι ένα πετάλι που πάντα χρειάζεται.

Θα σου πρότεινα κάτι στη φιλοσοφία του ep booster, του echoplex preamp της dunlop  ή του tc spark booster

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με τον Vintage Modern εδώ και 4 χρονια, τοσο σε λαιβ όσο και σε πρόβες αλλά και σε ηχογράφηση. Αν ψαχτείς με τις ρυθμίσεις του Body & Detail σε μεγάλες εντάσεις (με άλλα λόγια live) θα καταφέρεις να βρεις μια ικανοποιητική ισορροπία. Για να είμαι ειλικρινής πάντως εμένα πάντα κάτι μου έλειπε με αυτή τη μέθοδο , πάντα ένοιωθα ότι τα καθαρά του άλλου κιθαρίστα με κάλυπταν. Το τελευταίο ενάμιση χρόνο χρησιμοποιώ το volume της κιθάρας για να έχω βρώμικο και καθαρό ήχο ενώ είμαι συνέχεια στο high κανάλι. Οταν δν παίζω τπτ υπάρχει ένα εκνευριστικό hum αλλά εξαφανίζεται όταν παίζω. Επίσης μου αρέσουν πολύ καλύτερα αυτά τα καθαρά , έχουν περισσοτερο χαρακτήρα. Χρησιμοποιώ μια epi Les Paul και παίζουμε stoner , αν θες να έχεις ένα πολύ metal ήχο δν ξερω αν θα λειτουργήσει η μέθοδος αυτή . Επίσης η εκάστοτε καμπίνα επηρεάζει παρα πολύ αυτόν τον ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο ενάμιση χρόνο χρησιμοποιώ το volume της κιθάρας για να έχω βρώμικο και καθαρό ήχο ενώ είμαι συνέχεια στο high κανάλι. (...)

Επίσης μου αρέσουν πολύ καλύτερα αυτά τα καθαρά , έχουν περισσοτερο χαρακτήρα.

Ώστε πας από βρώμικο σε καθαρό μόνο με το volume  της κιθάρας.

Πόσο καθαρά είναι τα καθαρά σου; Αν κοπανήσεις τις χορδές, "αρπάζουν"; Τί μαγνήτες φοράει η κιθάρα σου;

 

Επίσης η εκάστοτε καμπίνα επηρεάζει παρα πολύ αυτόν τον ενισχυτη.

Τον combo 50W 2x12 ζαχαρώνω, δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Εσύ παίζεις με τον 100άρη ή με τον 50άρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός ο ενισχυτής είναι για να τον έχεις ρυθμισμένο ίσα ίσα να αρπάζει το preamp, μετά όσο περισσότερη ένταση μπορείς να δώσεις και od μπροστά για boost.

 

κοτσαρεις και ενα σοβαρό delay στη λούπα

και είσαι πασάς.

 

τον αρχικό ήχο με φουλ vol στην κιθάρα θα πρέπει να μπορείς να τον πεις καθαρό αλλά να κομπρεσσαρει λίγο.

 

τσεκαρε Phil x ας πούμε, δεν παιζει με καθαρό αλλά με od και vol.

όντως δεν είναι κρύσταλλο αλλά αμα φτάνει για live με bon jovi ...

 

άαα και low output μαγνήτες στη συνταγή !

 

καλές αγορές όπως και να χει φίλε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κοιτούσα πέρσυ τον ενισχυτή αυτόν, αλλά τελικά δεν τον είχα πάρει κυρίως επειδή ήταν ήδη discontinued μοντέλο, ενώ παραπέρα δεν τον έβρισκα στις αγγελίες.

 

Αν διαβάσεις λίγο στα ξένα forums θα διαπιστώσεις πως ενώ είναι καταπληκτικός ενισχυτής, πολλοί δεν τον προτιμούσαν ( ή τον πουλούσαν) κυρίως επειδή σε αναγκάζει ουσιαστικά να παίζεις με το volume της κιθάρας, κάτι που δεν είναι εφικτό / προτιμητέο για πολλούς. Συνεπώς, με full volume να έχεις gain που θες κι εσύ, ενώ με roll back volume να έχεις καθαρό.

 

Αν λοιπόν δεν θες να παίξεις στο καθαρό του (Low gain) και να βάλεις πετάλια μπροστά, αλλά προτιμήσεις τη λύση του 'roll back volume', πρέπει να διαχωρίσεις στο μυαλό σου τί εννοείς καθαρό. Αν εννοείς crystal clean, δεν θα το πάρεις. Αρπαγμένο καθαρό, σίγουρα θα το πάρεις.

 

Γενικότερα, ο ενισχυτής αυτός είναι old school φάση που απλά συνδυάζει και κάποια modern features. Εσύ ξέρεις αν σε καλύπτει. Προσωπικά πάντως, αν ψαχνόμουν για ενισχυτή και ήταν σε καλή τιμή θα τον χτυπούσα άνετα. 

 

Η επόμενη λύση είναι ο JVM που σίγουρα θα σε καλύψει, αλλά το θέμα είναι πόσα χρήματα θα διαθέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου