Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά έλα που για να αποφύγεις αυτήν την "χαρά" χρειάζεσαι με το καλημέρα 1000-1500 ευρώ αν είναι να πας σε mac.

...καλά...δεν διαβάζετε το θέμα? Εδώ μιλάμε για 400 ευρώ...αλλά θες το ωραίο, το μεγάλο, το γυαλιστερό...αυτό θα το πληρώσεις ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ φίλε sfaku δεν σου είπα ότι είσαι fanboy. Σου είπα απλά ότι δε σε πάει. ;D Και από ότι βλέπω (ελαττωματικές μνήμες, fans που συντονίζουν, κάρτες που καίγονται) όντως δε σε πάει.

 

 

Βασικά δεν υπερθεματίζω για κανένα pc ή mac. Αν δούλευα το logic, θα δούλευα με Mac. Από εκεί και πέρα, το ότι ένα quadcore desktop είναι καλύτερο από το.... Minimac για το cubase αυτό δεν το διαπραγματεύομαι, sorry.

 

 

Κατά τα άλλα, το ότι τα benchmarks δείχνουν τα προβλήματα του MacOS τα δείχνουν, τι να κάνουμε, αλλά αυτό δε με αφορά, σορρυ στην τελική που το ανέφερα. Όπως και τα σχετικά με τον σχεδιασμό του iMac- τι με νοιάζει στην τελική το αν αερίζεται σωστά; Από πίτα που δεν τρως, τι σε μέλει και αν καεί  ;) ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ήμουν pcάκιας όχι γιατί είχα δοκιμάσει ποτέ mac και δεν μου άρεσε αλλά μου την έσπαγε ο φανατισμός των μακάδων και ακόμα μου τη σπάει.

Πριν 3 χρόνια χρειάστηκε να αλλάξω το σύστημα μου στο studio και κατέληξα να πάρω ένα Mac pro πρώτης γενιάς μοντέλο 2006 με quad core και 4gb ram ο οποίος είναι ακόμη η καρδιά του studio χωρίς καμία αναβάθμιση πλην της κάρτας γραφικών που μ άφησε πριν 1 χρόνο (δικαιολογημένα ο προηγούμενος χρήστης ήταν επαγγελματίας στο video)

 

Πρόσφατα σε ηχογράφηση με 24 in να τρέχουν ταυτόχρονα με monitoring μέσα από το Cubase (ναι μακ και cubase ) στους μουσικούς, realtime plugins στα monitor auxes και takes διάρκειας μίας ώρας και βάλε (μιλάμε για αρχεία ογκολίθους) έπαιξε απροβλημάτιστα. Επίσης 3 χρόνια τώρα ανοίγει και κλείνει χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του. Για μένα δεν χρειάζεται τίποτα άλλο σε αυτή την δουλειά από τέτοια ξενοιασιά! Ξέρω ότι όταν χρειαστεί να τον αλλάξω θα πάρω τον ίδιο χωρίς καν να σκεφτώ εναλλακτικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 3 χρόνια χρειάστηκε να αλλάξω το σύστημα μου στο studio και κατέληξα να πάρω ένα Mac

Από περιέργεια...πώς πήρες αυτή την απόφαση?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία fleamail. Και πολύ καλά έκανες.

 

Βέβαια το ίδιο απροβλημάτιστα έχω δουλέψει και εγώ π.χ. project με... 50+ κανάλια, ακόμα και πριν ... κάμποσα χρόνια,  ;D με μονοπύρηνο  ;D φυσικά σε studio περιβάλλον, με τις ανάλογες απαιτήσεις... και ναι, με PC  ;D

 

 

Φυσικά, αν η δουλειά δε γινότανε, το επόμενο... πρωί είχε παραλαβή Mac  ;D, αλλά δε χρειάστηκε κάτι τέτοιο. Τώρα, το γιατί φαίνεται σε κάποιους βουνό κάτι τέτοιο, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Αυτό που με νευριάζει όμως είναι ότι οι ίδιοι άνθρωποι κατηγορούν τους άλλους για... άσχετους  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια...πώς πήρες αυτή την απόφαση?

 

Γιατί είχα βαρεθεί να ακούω για την σταθερότητα από άτομα σαν εσένα  ;D ;D

 

και εγώ π.χ. project με... 50+ κανάλια, ακόμα και πριν ... κάμποσα χρόνια,

 

Δε με κατάλαβες, δε μιλάμε για playback αλλά για live ηχογράφηση 24 κανάλια realtime monitoring με χαμηλότατο latency μέσα από το daw και διάρκεια project μιας ώρας σε ένα take! Εγώ ήμουν σίγουρος ότι μετά τα 20 λεπτά θα άρχιζε να καταρρέει το σύμπαν αλλά τελικά μ έσωσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχα βαρεθεί να ακούω για την σταθερότητα από άτομα σαν εσένα  ;D ;D

...έκανα και ένα καλό σε αυτή τη ζωή.... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχει θέματα με τα μεγάλα monoblock  ;D αρχεία το cubase έχει, σε κάποιες εκδόσεις τουλάχιστον, από ότι ξέρω είναι θέματα graphic drawing  ::) και σε 32bitα συστήματα τα κάνει σ***τά, τρώει πολύ μνήμη, το ότι τα πήγε μια χαρά με το mac pro είναι οπωσδήποτε θετικό, έχω την αίσθηση ότι και στα 64 bit τα πάει καλά.

 

 

Ελπίζω μόνο να μη με περιλάβουν οι κιουμπεισάκιδες τώρα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι Παρασκευή σήμερα και το θέμα πρέπει να πάει Π.Χ...

 

πληρώσει 3.500.000 δρχ με το κλειδί του...

 

Νάτο και το λόμπυ της Δραχμής  και είναι και Παρασκευή και οι τράπεζες κλείνουν στις 2 ,έχουμε 2 ώρες να σηκώσουμε ότι ευρά έχουμε  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου