Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, δεν ξέρω για overpriced... πάντως τη δουλειά σου την κάνεις και με τα δύο. Τώρα, αν πληρώσεις για την Apple παραπάνω θα πληρώσεις, αλλά θα πάρεις ωραία οθόνη, ωραίο σχεδιασμό, στημένο έτοιμο μηχάνημα και το MacOS.

 

Αν σε κάποιον αρκούν αυτά, εμένα μου περισσεύουν. In my book η επεκτασιμότητα, το raw power, και το value for money είναι σημαντικότερα. Βέβαια δεν χρειάζομαι... 50 οκτάωρα για να στήσω ένα μηχάνημα  ;D η "ομορφιά και η κομψότητα" σε ένα... μπρίκι μου φαίνεται αστεία, η οθόνη δε με αγγίζει ούτε με αφορά, και το Mac OS δεν ταιριάζει με τις επιλογές μου  ;D Can I have an overpriced PC instead, please?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Waterfall-K και manosx υπερθεματίζετε χωρίς λόγο.

Και εμείς έχουμε μια κλήση στα PC για χ λόγους αλλά δεν παύουμε να αναγνωρίζουμε τα θετικά στοιχεία που βρίσκουν χιλιάδες επαγγελματίες ανα τον κόσμο (και δεν εννοώ πληροφορικάριους αλλά μουσικούς, γραφίστες, αρχιτέκτονες, κλπ) στα Mac.

 

Το να βρισκεις "αφοριστικές/λανθασμένες απόψεις" το γεγονος οτι τα Mac ειναι overpriced και το οτι δεν τρεχουν ουτε το 1/10 των προγραμματων των PC, δειχνει αγνοια.

 

Το να έχεις την εντύπωση πως πείθεις με τέτοια επιχειρήματα δεν είναι αυτό που θα λέγαμε αντικειμενικό. Το να μεταφέρουμε ότι διαβάζουμε στα περιοδικά σαν κοινώς αποδεκτή σοφία δεν είναι και ο επιστημονικότερος τρόπος για να κερδίσουμε μια αντικειμενική κουβέντα. Μιλάτε με κάποιους ανθρώπους που έχουν ολόκληρο το θεωρητικό υπόβαθρο ή την επαγγελματική αναγνώριση έστω μιας εκ των δύο αντιζήλων στον χώρο και τους μιλάτε σαν κακοί δάσκαλοι σε μαθητές τους.

 

Τυχαίνει και τους γνωρίζω θα μου πεις. Ναι βρε παιδιά κι εσείς μπορεί να είστε η Microsoft η ίδια. Ισως δεν βοηθάει η ανωνυμία κάποιες φορές αλλά καλό είναι να  συζητάμε πιό φειδωλά καθώς υπάρχει και η πιθανότητα να μας διαφεύγει κάτι, αλλά και στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι και θέμα άποψης και βολής. Οπότε το λες μια και let it rest.

 

Και με τα δύο κάνουμε τη δουλειά μας. Και ο gamer που θα διασκεδάσει αλλά και ο επαγγελματίας που ξέρει πως αν δεν παραδώσει στο deadline δεν θα πληρωθεί στο τέλος του μήνα. Διαφορετικές προτεραιότητες για τον καθένα. Διαφορετικές επιλογές. Ας το αφήσουμε εκεί.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τον φίλο Waterfall (Κώστα αν θυμάμαι καλά...)  Αυτό που δυστυχώς κάνεις συνέχεια, είναι να προβάλεις πάνω από οτιδήποτε άλλο, έναν απίστευτο εγωισμό...

 

Είναι κρίμα γιατί έχεις γνώσεις σε αρκετά ζητήματα (και δεν το αμφισβητώ) αλλά με το στυλ αυτό, κάπου προκαλείς την αντίδραση του άλλου...

 

Στο συγκεκριμένο ζήτημα ωστόσο, είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχεις επαφή με Mac, κάτι που φαίνεται από χιλιόμετρα... Έχεις ποστάρει άπειρες φορές για να αποδείξεις τι? Έχουν γραφτεί τα καλά και τα άσχημα και για τις 2 πλατφόρμες και ο ήρεμος, αντικειμενικός και ανοιχτόμυαλος αναγνώστης του thread, σίγουρα έχει ήδη καταλάβει πολλά...

 

Δούλεψε με Mac κάποια στιγμή και τα ξαναλέμε μετά...

 

ΥΓ. To Assassin Creed καινούργιο είναι μια χαρά και θα ξεσκονίσω το PS3 μετά από καιρο...

 

ΥΓ. Κλειστό software - κλειστό hardware (Mac - PS3) και είσαι ευτυχισμένος.... ;) ;) ;)

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι χρήστης mac και ούτε υπήρξα ποτέ, γι' αυτό και δεν θα εκφράσω άποψη περί hands-on σύγκρισης.

 

Ομως, θα πω την γνώμη μου για κάτι που είναι πρόβλημα (ΙΜΗΟ) όσον αφορά τα mac και είναι και ο κύριος λόγος που δεν έχω αγοράσει ποτέ μου. Με ένα PC μπορείς να κάνεις αγορά σταδιακά, μπορείς π.χ. να κρατήσεις το παλιό κουτί, να μην πάρεις καινούργιους δίσκους, να έχεις ήδη το λειτουργικό, γενικά έχεις την δυνατότητα να αποφύγεις το απευθείας άνοιγμα μεγάλης τρύπας στο πορτοφόλι. Στα mac αντίθετα θες δεν θες θα πρέπει να υπολογίζεις ένα μεγάλο ποσό εξαρχής. Θα μου πείς ότι παίρνεις εξ ολοκλήρου καινούργιο μηχάνημα, αλλά αν δεν θες κάτι τέτοιο, αν απλά θές (καλώς ή κακώς) να φτιάξεις ένα (φθηνότερο) φρανκενστάιν, τι κάνεις;

 

Επίσης, το software development είναι κατά πολύ μεγαλύτερο σε πλατφόρμες pc σε σχέση με mac. Γιατί; Υπάρχουν οι αυτονόητοι λόγοι (τα pc είναι περισσότερα, τι να κάνουμε), υπάρχουν οι τεχνικοί λόγοι (τα εργαλεία ανάπτυξης σε pc είναι περισσότερα και πιο διαδεδομένα), υπάρχουν θέματα βιβλιογραφίας και διάθεσης γνώσης (μπορείς να βρείς πολύ ευκολότερα πληροφορίες για να αναπτύξεις εφαρμογές για pc παρά για mac) κ.α.

 

Αυτά...

 

(το θέμα είναι για μίξη ήχου αλλά δεν βαριέσαι :) )

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι Παρασκευή σήμερα και το θέμα πρέπει να πάει Π.Χ...ας βάλουμε σε τάξη λίγο τις άναρχες κραυγές....

 

1) Τα Mac έχουν 5 προγράμματα ή το 10% ή δεν ξέρω τι...

Τα Mac έχουν όσα ακριβώς (και παραπάνω) χρειάζεται ένας φυσιολογικός ή απαιτητικός χρήστης. Tη δεκαετία 90-2000 που άρχισαν να εμφανίζονται τα περισσότερα software που τις πιο εξελιγμένες βερσιόν δουλεύουμε σήμερα, είχα ένα από τα πρώτα ψηφιακά στούντιο στην Αθήνα-Ελλάδα. Είχα την τύχη να έχουν  περάσει από τα χέρια μου τόνοι software (χρήσιμα και άχρηστα) από τους αντιπρόσωπους που είχα μία σχέση beta tester ή demo room. (Για να προλάβω κάποιους δεν δοκίμασα τραπεζικά ή ιατρικά software ;D...γιατί δεν είχα χρόνο).

Για κάθε ένα λοιπόν που υπήρχε για Pc, υπήρχε και ένα άλλο για Mac...Π.χ. Το Electric Image που ανέφερα προηγουμένως, θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι το Studio MAx...απλά ήταν 10 φορές πιο γρήγορα από το Max και το είχα πληρώσει 3.500.000 δρχ με το κλειδί του...γι αυτό δεν το γνωρίζουν οι χρήστες PacMan με τις 3 οθόνες...

Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και σήμερα. Εάν κάποιος ρίξει μία προσεκτική ματιά στα software για Μac θα βρεί τα πάντα.

Πιθανόν να μην τα βρεί σπασμένα ;)

 

2) Τα Mac είναι ακριβά...

Επειδή έχουμε επαγγελματίες μεταξύ μας...ας αξιολογήσουν... Έγραψα επίσης ετούτο

Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι αγοράζοντας -έστω- ένα MiniMac...ξεκινάς ΑΜΕΣΩΣ να βαράς τη ΛΑ, γιατί δεν ψάχνεις κάρτα ήχου, δεν ψάχνεις DAW...το DAW που ήδη είναι μέσα είναι τόσο εύκολο που δεν χρειάζεται καμμία ιδιαίτερη γνώση, έχει ήδη βασικά στυλ μουσικής για να τζαμάρεις, έχει ήδη έτοιμα midi για έξτρα όργανα...με λίγα λόγια σε βοηθάει να μαθαίνεις να βαράς τη ΛΑ σταδιακά καλύτερα.

 

ΥΓ. Το μόνο που χρειάζεσαι εάν είσαι κιθαρίστας, είναι ένα μικρό σε μεγάλο τζακ για να καρφώσεις τη κιθάρα...και προφανώς δεν γνωρίζεις τη λέξη latency...εδώ δεν υπήρχε με το G3...

Εάν δε, είσαι πληκτράς, χρειάζεσαι ένα controller...που έτσι κι αλλιώς θα αγόραζες...

Εάν κάποιος βρεί ένα μηχανάκι με 400 ευρώ που να κάνει όλα αυτά plug and play (τη κιθάρα ή το πλήκτρο), χωρίς ασυμβατότητες, drivers και latency...ας μας το πεί!!!

Εαν επίσης κάποιος αμφιβητεί τις δυνατότητες του μηχανήματος σε συνδυασμό με το Garageband...ιδού ένα δείγμα μου με ένα μηχάνημα 7ετίας, με παλιά λειτουργικά και specs από αυτά που διαβάζουν διάφοροι και συγκρίνουν ;)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182426.0

Προφανώς εάν ήμουν καλύτερος μουσικός, καλύτερος ηχολήπτης και εάν είχα πάει ΩΔΕΙΟ...να χρειαζόμουν ένα κάτι άλλο με 3 οθόνες. Επειδή όμως το 85% των φίλων του forum είναι σαν εμένα, τίποτα δεν τους εμποδίζει να κάνουν μουσική και να διασκεδάζουν...

 

Έτσι απαντώ (νομίζω), και σε μία γενική ερώτηση εάν ένα Mini Mac ή ένα MacBook κάνει για να παίξεις μουσική. Ναι κάνει!

 

Απαντώ επίσης στην αρχική ερώτηση του ΟΡ

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?

Όχι...γιατί το ένα (Μini) δεν έχει δύναμη να το κάνει και το άλλο δεν σχεδιάστηκε γι αυτό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δεν χρειάζομαι... 50 οκτάωρα για να στήσω ένα μηχάνημα  ;D

 

Ενδιαφέρον πόσο παρανοούμε τα λεγόμενα του άλλου για να μην υποχωρήσουμε από τις θέσεις μας. Δεν είπα ότι μου παίρνει 50 8ωρα να το στήσω. Είπα ότι απαιτεί τόσο χρόνο για maintenance.

 

Ας διηγηθούμε τώρα μια αληθινή ιστορία ζωής.

 

Το προ-τελευταίο μου PC του 2009, που το είχα πάρει για να μην πάρω Mac, μου κόστισε αρχικά 1000 ευρώ το 2009, με C2D 9550. Η συναρμολόγηση μου πήρε 2 ώρες με το πάσο μου. Θυμίζω, σκοπός η ηχογράφηση μουσικής.

 

Σε αυτό το PC υποχρεώθηκα μέχρι σήμερα να αλλάξω:

 

-Ψύκτρα CPU που ήταν ήδη aftermarket (γιατί συντόνιζε με το πανάκριβο θρυλούμενο ως "πολύ αθόρυβο" κουτί μου)

 

-Τροφοδοτικό, γιατί κάηκε στα δύο χρόνια (Nexus 850)

 

-Ψύκτρα (Scythe) στην κάρτα γραφικών (Gigabyte 9800 GT), γιατί έκανε τρομερό θόρυβο, παρότι αναφερόταν στα φόρα ως αθόρυβη.

 

-Μνήμες (ποιοτική σειρά της Corsair) γιατί αποδείχτηκαν ελαττωματικές ή για κάποιο λόγο ασύμβατες με MB της GigaByte (που χρησιμοποιώ πάντοτε). Δηλαδή παίζουν σε όλα τα MB πλην αυτών της συγκεκριμένης μάρκας. Αυτό πού να το ξέρεις;

 

-Προσέθεσα fan controllers σε όλα τα ανεμιστηράκια γιατί τα "θρυλικά" SilenX  (14 ευρώ το ένα) ήταν πολύ πιο θορυβώδη από το θρύλο τους, αν δεν τα έβαζες στις μίνιμουμ στροφές.

 

-Κάρτα γραφικών, γιατί σε όλα αυτά τα ανοίγματα για ρύθμιση των fans, μια φορά έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και βραχυκύκλωσαν δύο pin πάνω στη βέρα μου (βραβείο ατυχίας αλλά άνοιξε μία, άνοιξε δύο, θα την πατήσεις). Η επόμενη κάρτα (MSI 250GTS) ευτυχώς είχε σχετικά αθόρυβο cooler (σειρά Twin Frozer) και δεν αναγκάστηκα να φάω χρόνο για να ξαναβάλω το aftermarket και σε αυτήν.

 

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ: Ανάλογα με την αρχιτεκτονική του case μια αλλαγή ψύκτρας ή τροφοδοτικου σημαίνει ότι πρέπει να βγουν (σχεδόν) όλα και να ξαναμπούν. Αν δεν κάψεις κάτι από στατικό ή αν δεν έχεις την ατυχία να είσαι παντρεμένος που φοράει τη βέρα του.

 

Βάλε και το finetuning, το διάβασμα στα fora για να βρεις γιατί το πανάκριβο και υποτιθέμενα αθόρυβο case σου συντονίζει, γιατί δεν παίζουν οι μνήμες, γιατί δεν το ένα και γιατί δεν το άλλο...

 

Μετά από όλα αυτά, είχα ακόμη ένα PC που συντόνιζε και έκανε κάποιο μικρό θόρυβο. Από επιδόσεις και σταθερότητα ήταν καλό, αλλά μου είχε στοιχίσει πάνω από 1600 € και πολλές ώρες δουλειάς σε βάθος 3ετίας. Εξού και τα περίφημα 50 8ωρα. Είναι ένα μηχάνημα με πολύ καλής ποιότητας components. Ωστόσο, παρά τη χαρά της δημιουργίας και όλη μου τη διάθεση και το μεράκι, κατασκευαστικά δεν ήταν συγκρίσιμο ούτε με Mac Mini.

 

Παρόμοιες ιστορίες έχουν συμβεί με όλα τα PC μου. Πολύ υψηλότερο τελικό κόστος σε σχέση με το αρχικό. Με το στόχο πάντοτε να έχεις ένα αθόρυβο και άψογο μουσικό PC. Νόμιζα ότι ήμασταν σε μουσικό φόρουμ και ξεκινήσαμε αυτό το νήμα με βάση αυτό.

 

Με άλλα λόγια οι περισσότεροι χρήστες PC που ζητούν πολύ υψηλή ποιότητα στο μηχάνημά τους, νομίζουν ότι γλιτώνουν χρήματα με τα components αλλά τελικά τρώνε πολλά λεφτά για βελτιώσεις στο σχεδιασμό τους, και πολύ χρόνο για διάβασμα και αναβαθμίσεις. Ή ξεμένουν με ένα μηχάνημα κατασκευαστικά υποδεέστερο των προσδοκιών τους.

 

Και κανείς δεν θυμάται να κάνει την αναγωγή όλου αυτού του χαμένου χρόνου και χρήματος στο κόστος του. Και μετά μιλάμε για marketing της Apple, αλλά και το marketing των PC components μας έχει χαζέψει εξίσου από ό,τι φαίνεται.

 

Υπάρχει βέβαια και η λύση να πάρεις κάτι που το βάζεις στην πρίζα και κάνει ακριβώς αυτό που θες. Και αν είναι να το κάνεις αυτό, θες πολλά λεφτά. Και αν είναι να δώσεις πολλά λεφτά, by far τα Mac είναι πρώτη επιλογή.

 

Και κάτι άλλο: αν θυμάμαι καλά από άλλη κουβέντα, πληροφορικάριος δεν είσαι;

 

Τελικό Disclaimer: Είμαι χρήστης υπολογιστών 30 χρόνια (είχα ZX Spectrum την εποχή που βγήκε), χρήστης PC 20 χρόνια και χρήστης Mac τα τελευταία 10 χρόνια. Μέχρι πέρσι που η εργασία μου με αποζημίωσε, ελλείψει χρημάτων, με έναν iMac βασικός υπολογιστής μου ήταν το PC και ακόμη το χρησιμοποιώ. Είναι χαζό να προσπαθείτε να με πείτε fan boy.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο: αν θυμάμαι καλά από άλλη κουβέντα, πληροφορικάριος δεν είσαι;

 

Are you talking to me?  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα, ΟΚ.

Πάντως ένα δίκιο το 'χεις. Η χαρά της δημιουργίας στα PC μερικές φορές δεν είναι χαρά καθόλου, μάλλον τα μαλλιά σου τραβάς. Αλλά έλα που για να αποφύγεις αυτήν την "χαρά" χρειάζεσαι με το καλημέρα 1000-1500 ευρώ αν είναι να πας σε mac. Πας, κοιτάς το πορτοφόλι σου και λες "μπά, ασ΄το, θα την βρώ την άκρη." και λες στον εαυτό σου ότι θα είναι και η τελευταία φορά, δεν θα παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα ξανά.

 

Επίσης, αυτό με το στατικό ηλεκρισμό πραγματικά δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου. 15 χρόνια τώρα φτιάχνω μόνος μου τα pc (5 εκ των οποίων επαγγελματικά) και θέμα με στατικό ηλεκτρισμό δεν είχα ποτε. Μου φαίνεται λίιιιγο υπερβολικό το επιχείρημα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου