Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή ένταση από μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Έχω μία Fender Stratocaster Richie Sambore, αυτή με τον διπλό DiMarzio και τους δύο μονούς. Εδώ και λίγο καιρό έχω μία εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τους μαγνήτες, τους οποίους και δεν έχω πειράξει ποτέ, εδώ και 7 χρόνια που έχω την κιθάρα. Συγκεκριμένα, στην πάνω θέση της επιλογής των μαγνητών τα πράγματα είναι μία χαρά. Όταν όμως παίζω στη μεσαία θέση ό ήχος είναι εξαιρετικά πιο αδύναμος. Νομίζω πως η διαφορά αυτή (που μέχρι ενός βαθμού καταλαβαίνω ότι είναι λογική) παλιότερα δεν ήταν τόσο έντονη. Τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε το ύψος του μαγνήτη... Αν είναι πολύ πιο χαμηλά από τους άλλους, τότε είναι λογικό...

 

Αλλιώς, τσέκαρε τις κολλήσεις στα εντόσθια, ή τον ίδιο το μαγνήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε το ύψος του μαγνήτη... Αν είναι πολύ πιο χαμηλά από τους άλλους, τότε είναι λογικό...

 

Αλλιώς, τσέκαρε τις κολλήσεις στα εντόσθια, ή τον ίδιο το μαγνήτη...

 

Δηλαδή μπορεί να χαμήλωσε μόνος του? Αφού δεν τον έχω πειράξει ποτέ. Επιπλέον, το ύψος των αμγνητών είναι περίπου το ίδιο, με εξαίρεση τον neck μαγνήτη, που είναι λίγο πιο χαμηλά

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν λέω ότι χαμήλωσε μόνος του... Μπορεί από κραδασμούς, ή κάτι τέτοιο...

 

Τέλος πάντων, αφου λες ότι το ύψος του είναι φυσιολογικό, και αν είναι αισθητή η διαφορά στον ήχο, πρέπει να ανοίξεις το pickguard, και να κοιτάξεις μήπως κάποια κόλληση δεν κάνει καλή επαφή... Έφαγε καμιά τούμπα η κιθάρα τώρα τελευταία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπ' όψιν, ότι αν και οι κολλήσεις είναι εντάξει, θέλει άλλαγμα ο μαγνήτης σου...

 

Άλλαγμα ε? Το φαντάστηκα ότι μπορεί να παίξει και κάτι τέτοιο και το κακό είναι ότι δεν ξέρω καθόλου τι θα μπορούσε να ταίριαζε για το ύφος που παίζω (rock-hard rock-alternative-indie). ¨Εχεις καμία πρόταση εάν τελικά πρέπει να τους αλλάξω?

 

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου