Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγορά οθόνης (monitor)


MGNS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους…
Εδώ και αρκετό καιρό είμαι στην αναζήτηση οθόνης monitor αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.
Την χρειάζομαι ως κυρια οθόνη του MacBook.

Αρχικά σκέφτηκα την Apple display αλλά σε 5-6 χρόνια θα είναι άχρηστη όποτε στράφηκα άλλου .

Μου πρότειναν οθόνες της EIZO αλλά δεν τις γνωρίσω και πρώτη φορά τις άκουσα.

Η ανάλυση θέλω να είναι το λιγότερο 3840x2160 και να έχει οποσδοιποτε θύρα usb-c ώστε να μπορεί να φορτίζει και το MacBook.

Οποιαδήποτε γνώμη θα βοηθούσε πολύ 

Ευχαριστω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Πάρε μια τηλεόραση 4Κ

Οι τηλεοράσεις δεν είναι φτιαγμένες για υπολογιστές. Αν θέλει μια οθόνη για γενική χρήση υπολογιστή ας τσεκάρει τι παίζει σε IPS monitors στις διαστάσεις που χρειάζεται. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και δύο χρόνια την Dell S3221QS και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Είναι 3840 x 2160 @ 60 Hz, , έχει δύο θύρες USB3.0 (το "C" δεν ξέρω ποιο είναι)
Είναι curved (μου πήρε καμια βδομάδα να το συνηθίσω αλλά τώρα μου αρέσει πολύ)

Είναι σχετικά οικονομική, πολύ ξεκούραστη

ρίξτης μια ματιά

Υπόψιν ότι δεν την χρησιμοποιώ για μουσική αλλά για άλλου είδους εργασίες γραφείου

Επίσης πριν πάρεις οθόνη κι εφόσον μιλάμε για υψηλές αναλύσεις να τσεκάρεις τα specs σε σχέση με την κάρτα γραφικών. Εγώ πχ με την παλιά μου κάρτα δεν μπορούσα να έχω full ανάλυση σε 60Hz, (έπρεπε ή να ρίξω την ανάλυση ή τα Hertz)

https://www.dell.com/en-us/shop/dell-32-curved-4k-uhd-monitor-s3221qs/apd/210-axkm/monitors-monitor-accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Έχω εδώ και δύο χρόνια την Dell S3221QS και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Από ghosting πως πάει? Βλέπω ότι είναι VA, και τις VA τις έχει φοβηθεί το μάτι μου με το απίστευτο ghosting που έχουν κάποιες από αυτές. Χρόνια διάβαζα για το ghosting αλλά ποτέ δεν είχα κάποια οθόνη με αυτό το (μέγα) πρόβλημα, ώσπου αγόρασα το πρώτο μου VA monitor. Δεν πίστευα στα μάτια μου.🤢 Έφαγε σούτο απ'το παράθυρο.😆
Βέβαια δεν πάσχουν όλες οι VA οθόνες από ghosting, αλλά καλό είναι αν αποφασίσει να αγοράσει μία να τσεκάρει καλά το μοντέλο. TN & IPS monitors είναι οι προτεινόμενες λύσεις από μένα.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MGNS είπε

Αρχικά σκέφτηκα την Apple display αλλά σε 5-6 χρόνια θα είναι άχρηστη όποτε στράφηκα άλλου .

 

Αυτό δεν είναι επιχείρημα που να αντέχει. Σε 5-6 χρόνια, το Mac θα είναι επίσης άχρηστο. Πιο άχρηστο από την οθόνη.

 

13 ώρες πριν, MGNS είπε

Μου πρότειναν οθόνες της EIZO αλλά δεν τις γνωρίσω και πρώτη φορά τις άκουσα.

 

Είναι μάλλον οι καλύτερες οθόνες στον κόσμο. Το ότι τις ακούς πρώτη φορά, οφείλεται στο γνωστό ανέκδοτο*

 

13 ώρες πριν, MGNS είπε

Οποιαδήποτε γνώμη θα βοηθούσε πολύ 

 

Δεν είναι σπάνιο ένα Mac να ΜΗΝ δείχνει σωστή εικόνα σε ένα non-mac monitor. Μην επιλέξεις οθόνη, με κριτήρια οθόνης PC, πρέπει οπωσδήποτε ο κατασκευαστής της οθόνης να λέει ξεκάθαρα ότι είναι κατάλληλη και για Mac, ειδικά αν πρόκειται να τη συνδέσεις με κάποιο ασυνήθιστο βύσμα.

 

-

 

* Κάποιος, οδηγεί το LADA του σε μία λεωφόρο και σταματάει σε ένα κόκκινο φανάρι. Περιμένοντας, σταματάει δίπλα του μία Φεράρι. Κατεβάζει το παράθυρο και λέει στον οδηγό της Φεράρι "ρε φίλε, είναι καλά αυτά τα αυτοκίνητα;" - "Ναι", του απαντάει ο άλλος, "Γιατί ρωτάς;" - "Ε, να... δεν έχω δει να κυκλοφορούν και πολύ"...

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν είναι σπάνιο ένα Mac να ΜΗΝ δείχνει σωστή εικόνα σε ένα non-mac monitor. Μην επιλέξεις οθόνη, με κριτήρια οθόνης PC, πρέπει οπωσδήποτε ο κατασκευαστής της οθόνης να λέει ξεκάθαρα ότι είναι κατάλληλη και για Mac, ειδικά αν πρόκειται να τη συνδέσεις με κάποιο ασυνήθιστο βύσμα.

Αυτό....

Επίσης, για τί δουλειά τη θέλεις? Εαν θέλεις επεξεργασίες χρώματος, γραφικά, video...πληρώνεις Apple και EIZO (που κάνει όσα και της Apple). 

Εαν τη θέλεις για μουσική, παίρνεις το laptop σου, πας στο Golden Hall και δοκιμάζεις επιτόπου μια τέτοια 

https://www.mistore-greece.gr/Products/Mi-TVs/Monitors/xiaomi-curved-gaming-monitor-30.aspx

με 250 ευρώ και είσαι πασάς!

15 λεπτά πριν, trolley είπε

Αυτό δεν είναι επιχείρημα που να αντέχει. Σε 5-6 χρόνια, το Mac θα είναι επίσης άχρηστο. Πιο άχρηστο από την οθόνη.

Και αυτό σωστό. Πάντως οι οθόνες κρατάνε πιο πολύ από τα devices. Έχω 2 Apple αυτή τη στιγμή 23 & 21 (εδώ και 20 χρόνια) που δουλεύουν κανονικότατα χωρίς pixels ή ροζάκια. Απλά οι αντάπτορες για να μπουν στα σημερινά, κοστίζουν όσο μια Dell!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ολα τα παραπανω + αυτο: Η τηλεοραση ειναι για "περιεργες" τοποθετησεις, σε φαση να εισαι μεσα στο τριγωνο των ηχειων και η οθονη στο βαθος, εκει βολευει λογω μεγεθους.   

 

Αν θελεις την κλασσικη τοποθετηση "παρτα μες τη μουρη " 😆 η/ και εχεις απαιτησεις σε χρονο αποκρισης, χρωματα και τετοια, μην κανεις καμια βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Από ghosting πως πάει? Βλέπω ότι είναι VA, και τις VA τις έχει φοβηθεί το μάτι μου με το απίστευτο ghosting που έχουν κάποιες από αυτές. Χρόνια διάβαζα για το ghosting αλλά ποτέ δεν είχα κάποια οθόνη με αυτό το (μέγα) πρόβλημα, ώσπου αγόρασα το πρώτο μου VA monitor. Δεν πίστευα στα μάτια μου.🤢 Έφαγε σούτο απ'το παράθυρο.😆
Βέβαια δεν πάσχουν όλες οι VA οθόνες από ghosting, αλλά καλό είναι αν αποφασίσει να αγοράσει μία να τσεκάρει καλά το μοντέλο. TN & IPS monitors είναι οι προτεινόμενες λύσεις από μένα.

 

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα ghosting

Όπως είπα όμως η χρήση είναι κυρίως εφαρμογές γραφείου

Δεν ξέρω πώς θα συμπεριφερόταν σε gaming η σε εφαρμογές animation

9 λεπτά πριν, marathon είπε

Αυτό....

Επίσης, για τί δουλειά τη θέλεις? Εαν θέλεις επεξεργασίες χρώματος, γραφικά, video...πληρώνεις Apple και EIZO (που κάνει όσα και της Apple). 

Εαν τη θέλεις για μουσική, παίρνεις το laptop σου, πας στο Golden Hall και δοκιμάζεις επιτόπου μια τέτοια 

https://www.mistore-greece.gr/Products/Mi-TVs/Monitors/xiaomi-curved-gaming-monitor-30.aspx

με 250 ευρώ και είσαι πασάς!

αυτή όμως έχει πολύ χαμηλότερη ανάλυση από τη ζητούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου