Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγορά οθόνης (monitor)


MGNS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, MGNS είπε

Μμμμ μ εβαλες σε σκέψεις τώρα …

Δεν χρειάζεται...budget να έχεις.

https://www.apple.com/studio-display/specs/

27" , 5120Χ2880 at 218 pixels/inch

την πήρα πρίν κανα χρόνο περίπου...χωρίς άλλες περιγραφές. Φυσικά δεν είναι οθόνη για 5-6 χρόνια...

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H συντροφος που είναι σχεδιάστρια έχει πάρει αυτή για το mac mini της στο σπίτι, που είναι και ultrawide, έχει και thunderbolt θύρα.

https://www.pinguin.gr/index.php?route=product/product&product_id=439923794&skr_prm=WyJlYzE1NDk1NC0yNTczLTQwN2YtYjkxYS01MzNmY2M5Yjk2ZDAiLDE3MDMwNzg5ODM2ODAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJwY190ZXN0X2MifV0

Kάποιες ρυθμίσεις ήθελε στην αρχή, αλλά λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. 

Συμφωνώ ότι όταν πρόκειται για Apple πρέπει να ξέρεις ότι συνεργάζεται πριν αγοράσεις, αλλιώς μπορεί να κλάψεις τα λεφτά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marathon είπε

Δεν χρειάζεται...budget να έχεις.

https://www.apple.com/studio-display/specs/

27" , 512Χ2880 ατ 218 pixels/inch

την πήρα πρίν κανα χρόνο περίπου...χωρίς άλλες περιγραφές

Δεν διαφωνώ καθόλου έτοιμος για την αγορά της ήμουν μέχρι που πληροφορήθηκα ότι σε λίγα χρόνια δεν θα είναι συμβατή με νέα MacBook και επίσης μ το παλιό MacBook που έχω.Τωρα θα μου πεις μέχρι τότε ποιος ζει ποιος πεθαίνει ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marathon είπε

27" , 5120Χ2880

Δώρο ένα Kern μικροσκόπιο...😆

 

image.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

H συντροφος που είναι σχεδιάστρια έχει πάρει αυτή για το mac mini της στο σπίτι, που είναι και ultrawide, έχει και thunderbolt θύρα.

https://www.pinguin.gr/index.php?route=product/product&product_id=439923794&skr_prm=WyJlYzE1NDk1NC0yNTczLTQwN2YtYjkxYS01MzNmY2M5Yjk2ZDAiLDE3MDMwNzg5ODM2ODAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJwY190ZXN0X2MifV0

Kάποιες ρυθμίσεις ήθελε στην αρχή, αλλά λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. 

Συμφωνώ ότι όταν πρόκειται για Apple πρέπει να ξέρεις ότι συνεργάζεται πριν αγοράσεις, αλλιώς μπορεί να κλάψεις τα λεφτά σου. 

Πολύ καλή φαίνεται κ σε πολύ καλή τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, MGNS είπε

Πολύ καλή φαίνεται κ σε πολύ καλή τιμή 


Ναι ΟΚ, μικρή επιφύλαξη γιατί δεν την δουλεύω ο ίδιος αλλά αν σου αρέσουν οι curved ultrawide και μπορείς να ζήσεις και με 2k ανάλυση, είναι μια καλή πρόταση.

Επίσης δεν έχει καμιά τρελή πιστότητα χρωμάτων, δηλαδή μια χαρά είναι αλλά απ' όσο καταλαβαίνω δε θα κάνεις color grading σε αυτήν. Απο την άλλη το form factor αν τη θες για DAW για μένα σκίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δώρο ένα Kern μικροσκόπιο...😆

 

image.jpeg

Kαθόλου, σε διαβεβαιώνω...μια επίσκεψη σε ένα Apple Store αρκεί.

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Επίσης δεν έχει καμιά τρελή πιστότητα χρωμάτων, δηλαδή μια χαρά είναι αλλά απ' όσο καταλαβαίνω δε θα κάνεις color grading σε αυτήν. Απο την άλλη το form factor αν τη θες για DAW για μένα σκίζει. 

Ακριβώς αυτό...γι αυτό ρώτησα για τι δουλειά τη θέλει ο ΟΡ. Πάντως είσαι στο μυαλό μου. Σκέφτομαι να πάρω ένα "μεγάλο" Μac Mini για τα μουσικά μου και επειδή δεν με ενδιαφέρει εκεί το χρώμα έβλεπα κάτι τέτοιες οθόνες😉

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marathon είπε

Kαθόλου, σε διαβεβαιώνω..

Τι με διαβεβαιώνεις βρε Marathon? Μπροστά μου έχω τρία 22" monitors με συνολική ανάλυση 5760x1080, και θες να με πείσεις ότι μια παρόμοια ανάλυση (5120x2880) σε μία 27" οθόνη φαίνεται οκ? Εδώ το μόνιμο παράπονο όσων χρησιμοποιούν 49ρες ultra wide οθόνες στα 5120x1440 είναι ότι τα βλέπουν όλα ψείρες, κι εσύ βλέπεις οκ σε 27ρα και μάλιστα σε μεγαλύτερη ανάλυση?😳 Αν δεν δουλεύεις την οθόνη σου σε zoom, κάτι που δεν συνιστάται για κανένα LCD monitor, τότε έχουμε να κάνουμε με όραση Zuperman, οπότε πάσο.😄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ε λογικα ο marathon εχει το αναλογο scaling.

 

 Βεβαια αν ειναι να εχεις τεραστια αναλυση, για να κανεις στο τελος scaling για να βλεπεις σαν αΘρωπας, δηλαδη να εχεις μεγαλη αναλυση για να βλεπεις τις ιδιες πληροφοριες με μια μικροτερη, ειναι δωρο αδωρο.

 

 Ο σκοπος ειναι να εχεις μεγαλη αναλυση για να βλεπεις πολλα πραγματα ταυτοχρονα, πολλα καναλια, plug ins κλπ. Αυτο για να γινει στην πραξη χρειαζεται και μεγαλη οθονη, αλλιως παρε μια μικροτερη με μικροτερη αναλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου