Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, το τι αρκεί στον καθένα είναι θέμα εντελώς προσωπικό, δεν χωράνε τσακωμοί σε αυτό. Από την άλλη χαίρομαι γιατί στην ερώτηση του ΟΡ έχουμε όλοι συμφωνήσει σχεδόν, ότι το μίνι δεν είναι προτεινόμενο. Τώρα το να κατηγορεί μακάκιας τον πισακια για... χιπστερια,  αυτό είναι too much ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μετά από (κάποια από) αυτά που θα διάβασε το παλικάρι στο συγκεκριμένο thread,μάλλον καμιά...Amiga θα αγόρασε και δεν θα θέλει ούτε ζωγραφιστά να δει PC και Mac...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από (κάποια από) αυτά που θα διάβασε το παλικάρι στο συγκεκριμένο thread,μάλλον καμιά...Amiga θα αγόρασε και δεν θα θέλει ούτε ζωγραφιστά να δει PC και Mac...

η θα γραψει σε κανα κασσετοφωνο να τελειωνει!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimfil

 

Το λειτουργικό σύστημα (όπως και κάθε άλλο στοιχείο λογισμικού τρέχει υποχρεωτικά σε κάποιον υπολογιστή) ασφαλώς περιλαμβάνεται στα "spec" του. Υπάρχει π.χ. Mac που να τρέχει το λειτουργικό της Amiga 500 ή μήπως υπάρχει PC που να τρέχει σωστά το OSX; Συνεπώς οποιαδήποτε αποτίμηση συστημάτων, περιλαμβάνει και το λειτουργικό εκ' φύσεως: οποιοδήποτε θεϊκό PC περιγράψεις, καταλήγει να είναι μία μπουρούχα όταν του φορέσεις Windows Vista, έτσι δεν είναι;

 

Αλλά ακόμη και σε επίπεδο components, δεν έχουμε τάχα όλοι μας εμπειραθεί τη βελτίωση στις επιδόσεις μίας κάρτας γραφικών όταν βάζουμε νέο driver; Ή όταν αλλάζουμε firmware δεν έχουμε δει να λύνονται (ή να γενιούνται) προβλήματα; Μόνο κάποιος εντελώς άσχετος με υπολογιστές δεν το ξέρει αυτό το πράγμα και τέτοιους δεν έχουμε στο noiz.

 

Οπότε, το λιγότερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κατανοήσει ότι η σχεδιαστική αντίληψη της Apple, η οποία προβλέπει την επιλογή συγκεκριμένων components, με συγκεκριμένα firmware και drivers, και για συγκεκριμένες εκδόσεις του συγκεκριμένου λειτουργικού, όχι μόνο είναι έγκυρη, αλλά - δυνάμει - μπορεί να οδηγήσει το ίδιο ακριβώς component (μία κάρτα γραφικών π.χ.) σε καλύτερες επιδόσεις απ' ότι η ίδια κάρτα θα είχε σε μερικές από τις κατώτερες εκδόσεις των Windows. Στο δε Linux, και με τα specs της κάρτας να παραμένουν ίδια, η κάρτα μπορεί κάλλιστα να μην λειτουργεί καθόλου - να ποια είναι η αξία των specs που ορισμένοι θεωρείτε ότι έχουν τον πρωτεύοντα ρόλο στη συζήτηση.

 

Στον αντίποδα, ένα μηχάνημα που είναι καταδικασμένο να τρέχει Windows, αναγκαστικά θα έχει και τα προβλήματα των Windows, τα οποία είναι λίγα σε κάποιες εκδόσεις, αλλά πολλά σε άλλες εκδόσεις. Δεδομένου και του γεγονότος ότι το λειτουργικό αυτοκτόνησε (έγραψα νωρίτερα το γιατί), ο καθένας σήμερα έχει λόγους να "τσεκάρει" τουλάχιστον τι έχει να προσφέρει η Apple. Και αυτό συμβαίνει, όπως άλλωστε μαρτυρά αυτό το thread στο οποίο γράφουμε.

 

Όταν φτιάχνω ένα PC στο σπίτι ή μου το φτιάχνει κάποιος ειδικός (εντός ή εκτός εισαγωγικών) είναι υποχρεωμένος να σκέπτεται σαν κατασκευαστής, ενώ - φυσικά - δεν είναι κατασκευαστής αλλά χειριστής. Και μάλιστα - όπως έχει αποδείξει η εμπειρία - συχνά τον υποχρεώνει η πραγματικότητα της αγοράς να σκέπτεται σαν κακός κατασκευαστής, διότι δεν έχει πρόσβαση στο σύνολο των πληροφοριών που τον αφορούν, αλλά μόνο σε εκείνες που δημοσιεύουν τα περιοδικά.

 

Οι αγοραστές Apple - απ' την άλλη - δεν επιθυμούν να ασχοληθούν σαν κατασκευαστές και δεν υπάρχει τίποτε επιλήψιμο σε αυτό: ούτε το ψυγείο μας έχουμε φτιάξει μόνοι μας, ούτε το αυτοκίνητό μας.

 

Τέλος, σχετικά με τα σχόλια σου για το Windows Experience Index, εξήγησα αρκετές φορές το σκεπτικό μου για την αναφορά αυτού του benchmark. Το υπογράφει η Microsoft (κατασκευάστρια του λειτουργικού) και ναι μεν δεν αφορά ειδικώς τα DAW αλλά ούτε εγώ δεν αναφέρομαι ειδικώς στα DAW.

 

...

 

Πάντως, σαν υστερόγραφο, θα γινόταν μεγάλη πλάκα αν επεκτείναμε τη συζήτηση και στις κάρτες ήχου (π.χ.)... πραγματικά θα ξεγυμνωνόταν όλη αυτή η ανόητη προσέγγιση με τα specs καθότι τα specs όλων των άθλιων καρτών ήχων του πλανήτη... τα σπάνε... τι υψηλές συχνότητες δειγματοληψίας... τι αποκρίσεις συχνότητας... χαμός... οπότε μάλλον αυτοί που δίνουν ένα χιλιάρικο για κάρτα ήχου είναι... κουτοί.. κατά την ίδια λογική. Μάλιστα, η Komplete 6 έχει τον ίδιο DA Converter με τις Lynx. Τι λες επ' αυτού; Ποια θα ήθελες να σου χαρίσουν;...

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC vs Mac....Edison vs Tesla.....ε ρε γλεντια ;D.Οι pcαδες οι ψαγμενοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι OS απο OS εχει διαφορά και οτι τα spec δεν λενε ολη την ιστορια....η πλακα ειναι οτι θα δεις παλι τα ιδια ατομα σε αλλα ποιο κουλα θεματα οπως πχ αναμεσα σε μια Fender και μια...απολυτη κοπια της για παραδειγμα θα μιλανε για σαφη ανωτεροτητα της Φενδερ ;D για....κουρδισμενα κσυλα 8) και αλλα τετοια επιστημονικα. Για καποιο περιεργο λογο μονο οσοι προτιμουν mac ειναι fanboys....για ολα τα υπολοιπα θεματα ισχυουν εντελως τα αντιθετα ::)....ειναι η γνωστη λογικη του 1000 μετρα 1000 σταθμα(τα δυο τα..προσπερασαμε προ πολλου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μπορείς να λες "specs" και να εννοείς μόνο το hardware. Όπως επίσης ο καθένας αν θέλει μπορεί να λέει "φαγητό" και να εννοεί μόνο την τουλούμπα. Αυτό όμως είναι δικό του θέμα το οποίο και θα πρέπει να αντιμετωπίσει μόνος του.

Επιμενεις να μπλεκεις φαγητα, ποτα και γω δεν ξερω τι αλλο για να υποστηριξεις τα γραφομενα σου. Σε ολο τον κοσμο οταν λεμε SPECS εννοουμε κυριως HARDWARE!

Εσυ απ'την αλλη βαλε μεσα οτι αλλο θες, OS, games, apps κλπ, δημοκρατια εχουμε.

 

Είμαι βέβαιος ότι έχεις πει δεκάδες φορές "άσε... του ξανάβαλα τα XP SP3 και τώρα πάει καλά".

Η μονη φορα που αλλαξα λειτουργικο και περασα σε προηγουμενη εκδοση ηταν απο τα κακιστα Vista στα XP Pro. Καπακι πηγα απο τα XP στα Wins 7 64bit και εκει εμεινα.

 

Μη μου λες "αποκλειστικά για hardware" λοιπόν. Γιατί πιθανώς υπάρχουν i7 που δεν "πηγαίνουν" σαν αυτό το core2duo.

Αν τον βρεις παρακαλω ενημερωσε μας.  

 

Επίσης το να κοροϊδεύεις την apple, ήταν κάτι σαν χιπστεριά μέχρι πριν καναδυό χρόνια (ξέρεις, κοροϊδεύω τα fanboys άρα είμαι ψαγμένος - διαβάζω τα specs) αλλά αυτή η μόδα πέρασε. Κυρίως γιατί είναι μια συζήτηση που αφορά νεαρότερες ηλικίες.

Αντε να το ξαναγραψω για να το διαβασεις και εσυ:

"Κανεις δεν λεει οτι τα Apple δεν ειναι καλα μηχανηματα, το ειπαμε 200.000 φορες.

Η ολη ιστορια γινεται για την τιμη τους, μια τιμη που ιδιαιτερα στις μερες μας ειναι για γελια, βλεποντας τα specs.

Σοβαρα μηχανηματα αλλα με απαραδεκτες τιμες, λυπαμαι αλλα αυτο ειναι fact."

 

Κανεις λοιπον δεν κοροϊδευει την Apple, τουλαχιστον οχι εγω. Να καταλαβαινομαστε εδω μεσα, στα Ελληνικα γραφουμε. ::)

Δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβατε να παραδεχτειτε οτι τα Apple προιοντα (ολα!) ειναι overpriced. Βλεπετε κατι που δεν βλεπει η πλειοψηφια? Γιατι αν δεν εχετε καταλαβει, η πλειοψηφια που ασχολειται με υπολογιστες, σε ερασιτεχνικο/επαγγελματικο επιπεδο, πιστευει οτι τα Apple προιοντα ειναι o-ver-pri-ced!!

Ε, ειναι! 8)

Χωνεψτε το επιτελους να παμε παρακατω.

 

----

 

Στον αντίποδα, ένα μηχάνημα που είναι καταδικασμένο να τρέχει Windows, αναγκαστικά θα έχει και τα προβλήματα των Windows, τα οποία είναι λίγα σε κάποιες εκδόσεις, αλλά πολλά σε άλλες εκδόσεις.

Ενω τα Apple, που ειναι καταδικασμενα να μην τρεχουν Windows, μπορουν να τρεξουν μονο το 5% των προγραμματων που κυκλοφορουν παγκοσμια. Γι αυτο αλλωστε και δεν ειχαν προβλημα με διαφορα virus, ποιος σοβαρος hacker θα κατσει να ασχοληθει με τα λιγοστα προγραμματα που τρεχουν οι Apple υπολογιστες? Οι Apple υπολογιστες, που κατεχουν μονοψηφιο ποσοστο στις πωλησεις υπολογιστων σε ολο τον πλανητη.

 

Οι Apple υπολογιστες, "που τρεχουν χωρις προβληματα", και ειναι φυσικο, αν εχεις ενα υπολογιστη που τρεχει...3 προγραμματα ολα κι ολα, φτιαγμενα γι αυτον, ε, αν ειχε και προβληματα θα ηταν παρατραβηγμενο.

Ας περιμενουμε λοιπον καμια δεκαετια (κι αν...) να δουμε τα Apple επιτελους να τρεχουν την πλειονοτητα των προγραμματων καθε ειδους με το δικο τους OS και μετα τα συγκρινουμε με τα PC για να δουμε τη σταθεροτητα και αξιοπιστια που θα εχουν σε σχεση μ'αυτα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

 

Με αυτά που λες δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς διαφωνείς με αυτά που έγραψα?

Εγώ είπα ότι και οι 2 πλατφόρμες έχουν τα καλά και τα κακά τους. Δεν πρέπει να αγνοούμε που υπερτερεί το κάθε σύστημα σε σχέση με το άλλο. Δεν είπα επίσης ποτέ ότι δεν πρέπει να τσεκάρει κανείς τον αντίποδα ή ότι τα mac δεν είναι καλά μηχανήματα... Όπως λες ένα μηχάνημα με windows είναι καταδικασμένο να τρέχει windows. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για ένα mac. Δηλαδή το Lion εσύ το θεωρείς επιτυχημένο λειτουργικό? Γιατί όταν βγήκε όποιος το έβαλε έτρεχε και δεν έφτανε. Αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν πολλοί και από εδώ μέσα Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και η apple εταιρία είναι και κάνει και αυτή λάθη...

 

Αυτό που είπα από την αρχή και είναι όλη η ουσία όπως είπε και ο superfunk είναι ότι "Το daw που θα χρησιμοποιήσουμε είναι ο κύριος λόγος για να αποφασίσουμε αν θα πάρουμε mac ή αν θα πάρουμε pc. Cubase Samplitude Sonar είναι για PC, pro tools logic για mac."

Αυτό πρακτικά αποδεικνύεται και μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου αν κάνεις τα benchmark στα 2 μηχανήματα.

Αυτό πάει να πει ότι ο συνδυασμός hardware-firmware-os-drivers-daw software λειτουργεί καλύτερα στα windows για το Cubase samplitude sonar και καλύτερα στο osx για pro tools και logic. Αυτό αποδεδειγμένα...

Επειδή μιλάμε για μουσικά pc σε μουσικό forum, αν μπορώ να παίζω και Battlefield 3 σε κάποιο από τα 2 ή αν μπορώ να στέλνω τις ταινίες ασύρματα στο ipad δεν με ενδιαφέρει και πολύ γιατί δεν είναι ο σκοπός του μηχανήματος τέτοιος....

 

Επίσης αποδεδειγμένα αν πάρεις ένα πολύ φθηνό pc με κινέζικο τροφοδοτικό και σάπιο κουτί και σου το συναρμολογήσει το φιλαράκι σου που ξέρει από αυτά θα το μετανιώσεις αργά ή γρήγορα.

Όπως και το μόνο σίγουρο είναι ότι αν πάρεις ένα mac και δεν έχεις πρόβλημα με τα λεφτά και έχεις σκεφτεί τις ανάγκες σου καλά δεν θα το μετανιώσεις και θα το ευχαριστιέσαι μια χαρά.

Όπως και αν πάρεις ένα καλό workstation PC από κάποια επώνυμη εταιρία πάλι δεν θα το μετανιώσεις.

 

Δεν αντιλέγω ότι αν τα mac είχαν καλύτερη τιμή θα ήταν πολύ δύσκολο να τα ανταγωνιστεί ο οποιοσδήποτε αλλά ειδικά στις μέρες μας που τα mac έχουν γίνει x86 το mac osΧ να πάει να γίνει ios και με τις διαφορές στις επιδόσεις του παρελθόντος να έχουν μικρύνει πολύ νομίζω ότι η τιμολογιακή πολιτική τις apple είναι λίγο τσιμπημένη.

(Ειδικά σε ότι αφορά upgrade το να σου ζητάει πχ 2.100€ για να βάλεις 64GB μνήμη ενώ στην αγορά υπάρχει με 400€ νομίζω ότι πλησιάζει τα όρια του προσβλητικού απέναντι στο καταναλωτή).

 

Βέβαια και η microsoft με τα windows 8 δεν πάει καλύτερα και δυστυχώς για εμάς τους audiaδες δεν προβλέπετε καλό μέλλον.....

 

Πάντως να ξέρεις πως ότι αν πχ το cubase 7 τρέχει καλύτερα σε mac από pc εδώ θα είμαι και θα το πω. Πέραν της δουλειάς μου είμαι και εγώ καταναλωτής και γενικά πιστεύω ότι το ανέβασμα της apple στην αγορά τα τελευταία χρόνια μόνο καλό είναι γιατί ο ανταγωνισμός έχει σαν αποτέλεσμα την ταχύτερη εξέλιξη των πραγμάτων.

Αν θέλεις και την άποψη μου με το μερίδιο που έχει η microsoft σε pc σε εταιρίες δεν απειλείτε καν το συμβατικό pc από τα mac... Γιατί μην μου πείτε τώρα ότι θα βάλουν και στο λογιστήριο mac :P

 

Κοίτα σε ότι αφορά τις κάρτες ήχου συμφωνώ 100% με ότι λες. Προσωπικά έχω πολλές μετρήσεις από σχεδόν όλες τις δημοφιλείς κάρτες τις αγοράς και τα αποτελέσματα είναι για γέλια ή για κλάματα όπως το πάρει κανείς...

 

Εγώ θα έπαιρνα την lynx πάντως....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ειδικά σε ότι αφορά upgrade το να σου ζητάει πχ 2.100€ για να βάλεις 64GB μνήμη ενώ στην αγορά υπάρχει με 400€ νομίζω ότι πλησιάζει τα όρια του προσβλητικού απέναντι στο καταναλωτή).

Γι αυτό υπάρχει και η Crusial.... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό υπάρχει και η Crusial.... ;)

Αυτό λέω και εγώ. Αυτό δείχνει γενικότερα πόσο τραβηγμένη είναι η τιμολογιακή πολιτική τις Apple.

 

Επίσης μνήμη αλλάζεις και μόνος σου. Αν θέλεις να βάλεις όμως στο mac pro dual xeon θα σε χρεώσει έξτρα 2500+ για να πας από τον 2,4 στον 3,06GHz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... νομίζω ότι η τιμολογιακή πολιτική τις apple είναι λίγο τσιμπημένη.

(Ειδικά σε ότι αφορά upgrade το να σου ζητάει πχ 2.100€ για να βάλεις 64GB μνήμη ενώ στην αγορά υπάρχει με 400€ νομίζω ότι πλησιάζει τα όρια του προσβλητικού απέναντι στο καταναλωτή).

...

 

Αυτό (και όχι μόνο αυτό) σε σχέση με τα προβλήματα της Apple είναι αλήθεια.

Πάντως, προσωπικά σε διάφορα μηχανάκια της apple μετά την εγγύηση έχω βάλει aftermarket μνήμες και δίσκους σε πολύ ρεαλιστικές τιμές (όχι αυτά που προτείνει η apple)

Αν θυμάμαι καλά για τα 8 G που έχω στο laptop πρέπει να πλήρωσα γύρω στα 65 ευρώ. Έβαλα και έναν SSD με άλλα 130 (νομίζω) στον οποίο έχω λειτουργικό, εφαρμογές και τα τρέχοντα αρχεία και το μηχανάκι πετάει. Αυτά συνέβησαν σε macbook pro με i5 που είχα πάρει 1400 ευρώ στην Αμερική (με ευνοϊκό USD/EUR  ;D) πριν 2 χρόνια. Αν δεν καταστραφεί για κάποιο λόγο δεν νομίζω να αλλάξω μηχανάκι στα επόμενα 2-3 χρόνια. (Περίπου μια πενταετία με έχουν βγάλει και τα προηγούμενα.) Υπό αυτή την έννοια -μακροπρόθεσμα- δεν στοιχίζουν και πολύ περισσότερο από ένα οποιοδήποτε επώνυμο λάπτοπ από τα προσεγμένα. Αντίθετα, πιστεύω ότι η αγορά τέτοιου λαπτοπ είναι μακροπρόθεσμα πιο efficient οικονομικά από άλλες λύσεις.

 

Βέβαια, η Apple έχει διάφορα θέματα που σχετίζονται με περιορισμούς (κυρίως στις iOS συσκευές), σου φορτώνει ανόητες εφαρμογές όπως τα iDVD, iMovie, iWhatever... σου φορτώνει αναγκαστικά και το αδιανόητο iTunes (αν έχεις και φορητή συσκευή) με το οποίο δεν μπορείς (εύκολα) να διαχειριστείς το περιεχόμενό σου και άλλα πολλά τέτοιου είδους.

 

Σε όλα αυτά τα θέματα χωράει ουσιαστική κριτική καθώς πιστεύω ότι για πολλούς μπορεί να αποτελούν σοβαρά αντικίνητρα για να μπλέξουν με τα μηχανάκια της Apple. Ακόμα, μπορεί να είναι και σοβαροί λόγοι για ανθρώπους που ασχολούνται με ελεύθερο λογισμικό ώστε να ταχθούν και εναντίον της Apple.

Αντί αυτών, δυστυχώς συζητάμε ότι είναι ovepriced (τελικά μπορεί και να μην είναι) για τα "specs" (που από μόνα τους δεν λένε τίποτα) και για το ότι "τρέχουν 3 προγράμματα" (που δεν ισχύει).

 

Μπορούμε και καλύτερα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου