Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά αφού το είπε το παλικάρι παραπάνω

 

Το daw που θα χρησιμοποιήσουμε είναι ο κύριος λόγος για να αποφασίσουμε αν θα πάρουμε mac ή αν θα πάρουμε pc. Cubase Samplitude Sonar είναι για PC, pro tools logic για mac.

 

Γιατί συνεχίζετε να μαλλώνετε? ;D

 

Και..... επαγγελματίας να είσαι αν δουλεύεις Cubase,Samplitude & Sonar..PC θα πάρεις...αν δουλεύεις Pro Tools & Logic θα πάρεις Mac...

 

Τωρα αν εισαι ερασιτέχνης σαν τον Μαραθώνα και εχεις..επαγγελματικό μηχάνησμα ΜAC.. ;D..θα παιζεις σαχλοφωνο με το Garage Band... ;D και αν εισαι ερασιτέχνης και εχεις PC & εχεις κατεβάσει 5 tetra σπασμένα επαγγελματικά daw & plug ins αξιας 200.000 ευρω.... ;D...παλι Σ.Κ.Α.Τ.Α. θα ακούγεσαι.. ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Κουμπαρε.....δεν ξερεις τι λες...

Σπουδαίο επιχείρημα.

Βρε συ waterfall, έχεις λιώσει ένα θέμα το οποίο είναι λυμένο σε όλο τον κόσμο πέραν διαφόρων fanboys και αυτών που θεωρούν το ότι ανακάλυψαν τον τροχό διαπιστώνοντας ότι υπάρχει φτηνότερο no-name PC από τα διάφορα επώνυμα.

Κάνεις ακριβώς σαν αυτούς που λένε ότι η κινέζικη κόπια "πατάει" διάφορες Fender κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν εισαι ερασιτέχνης σαν τον Μαραθώνα και εχεις..επαγγελματικό μηχάνησμα ΜAC.. ;D..

...παραδέξου ότι είμαι τυχερός! ;D ;D Και λίγα με το σαχλόφωνο! 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδαίο επιχείρημα.

Βρε συ waterfall, έχεις λιώσει ένα θέμα το οποίο είναι λυμένο σε όλο τον κόσμο πέραν διαφόρων fanboys και αυτών που θεωρούν το ότι ανακάλυψαν τον τροχό διαπιστώνοντας ότι υπάρχει φτηνότερο no-name PC από τα διάφορα επώνυμα.

Κάνεις ακριβώς σαν αυτούς που λένε ότι η κινέζικη κόπια "πατάει" διάφορες Fender κλπ.

 

 

 

Ναι, μόνο που το Noname είναι ManosXName ή Superfunk name ή tadename και δεν είναι το αντίστοιχο με τα κινέζικα αλλά το αντίστοιχο με τις Custom χειροποίητες κιθάρες  ;D Και βέβαια, το να έχεις το logo fender κάτι λέει, καθώς είναι οι top κιθάρες. Για την Apple πάντως θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω ότι είναι΄το αντίστοιχο της fender ;D πιο πολύ σε κάτι δηθεν- τσιγγαν- σερβάντα τα κόβω  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιώς και μιλώντας ΜΟΝΟ για διαχείρηση DAW (όχι για το νεο παιχνιδι Trisatanic Vibrator Kill them all in the incubator που θελει να παιξει ο καθε καγκουρας  ;D) μαλλον μιλαμε...στον...αερα καθοτι η μονη σωστη συγκριση θα ηταν μεταξυ ενος pc & ενος mac με τα ΙΔΙΑ χαρακτηριστικα τα οποια θα έτρεχαν το ΙΔΙΟ daw με τα ΙΔΙΑ vst & plug ins…

 

Απο τη στιγμη που κατι τετοιο δεν μπορεί να γίνει...τζαμπα μιλάμε.....       

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιώς και μιλώντας ΜΟΝΟ για διαχείρηση DAW (όχι για το νεο παιχνιδι Trisatanic Vibrator Kill them all in the incubator που θελει να παιξει ο καθε καγκουρας  ;D) μαλλον μιλαμε...στον...αερα καθοτι η μονη σωστη συγκριση θα ηταν μεταξυ ενος pc & ενος mac με τα ΙΔΙΑ χαρακτηριστικα τα οποια θα έτρεχαν το ΙΔΙΟ daw με τα ΙΔΙΑ vst & plug ins…

 

Απο τη στιγμη που κατι τετοιο δεν μπορεί να γίνει...τζαμπα μιλάμε.....         

 

 

 

Και όμως έχει γίνει  ;D κατ επανάληψη  ;D και μάντεψε... το MacOS είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ χειρότερο λειτουργικό όσο αφορά το audio  ;D ;D ;D Στα χαμηλά latencies είναι ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ  ;D ;D ;D

 

 

Αλλά όταν οι άλλοι έκαναν δυο χρόνια να καταλάβουν ότι... τα Power PC δεν ήταν πλέον πιο γρήγορα  ;D ;D ;D Αν τους πεις κάτι τέτοιο θα σε φάνε ζωντανό  ;D Θρησκεία κανονικά, ιερά εξέταση...

 

 

Α ρε Steve, αθάνατος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το MacOS είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ χειρότερο λειτουργικό όσο αφορά το audio   ;D ;D ;D Στα χαμηλά latencies είναι ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ  ;D ;D ;D ....

 

 

 

 

Ξερω,το εχω ξαναδιαβασει αυτο

 

http://www.anekdota.gr/

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν μπορώ να μπω σε αυτή τη συζήτηση, διότι δεν με ενδιαφέρει και εκτός αυτού έχουν τοποθετηθεί άλλοι πολύ πιο σοβαρά από αυτό που κάνω εγώ.

Ίσως το έχω ξαναβάλει, αλλά εδώ είναι ένα video που χρησιμοποιώ ένα παλιό iMac το οποίο προσπαθώ να πιέσω.

Τρέχουν logic, διάφορα video με διαφορετικά plugins, εφαρμογές internet και άκυρά.

Τα περίφημα "specs" φαίνονται και στον τίτλο.

(Προς waterfall-K: Αν σου πω τι τρέχει αυτή τη στιγμή το φορητό μου μηχανάκι θα ζαλιστείς.  ;D )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδαίο επιχείρημα.

Δεν ειναι επιχειρημα, ειναι διαπιστωση. Γιατι αν μου γραφεις περι κρασιων και OS τι θες να σου απαντησω?....

Αληθεια, απο ποτε το OS συγκαταλεγεται στα specs ενος υπολογιστη? Οταν λεμε εδω specs εννοουμε hardware. Η ΑΤΙ HD5770 μου λοιπον δεν εχει καμια διαφορα με την ΑΤΙ HD5770 ενος Mac Pro. Απλα ο αγοραστης του Mac θα την χρεωθει στην τιμη μιας...HD7970, κι ολα αυτα γιατι απλα αγοραζει Apple. :-X

 

(Προς waterfall-K: Αν σου πω τι τρέχει αυτή τη στιγμή το φορητό μου μηχανάκι θα ζαλιστείς.  ;D )

Αν σου πω εγω τι τρεχει το PC μου τι θα κανεις? Θα πεσεις μαλλον απο καποιο παραθυρο.

Αν σου πω απ'την αλλη τα specs του PC μου, και μετα πας να αγορασεις ενα Mac με τα ιδια, σε βλεπω να πουλας το αμαξι σου για να το πληρωσεις. ;D ;D

Τελικα εσεις οι Mac-αδες ειστε αδιορθωτοι... ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να είσαι

Δεν ειναι επιχειρημα, ειναι διαπιστωση. Γιατι αν μου γραφεις περι κρασιων και OS τι θες να σου απαντησω?....

Αληθεια, απο ποτε το OS συγκαταλεγεται στα specs ενος υπολογιστη? Οταν λεμε εδω specs εννοουμε hardware. Η ΑΤΙ HD5770 μου λοιπον δεν εχει καμια διαφορα με την ΑΤΙ HD5770 ενος Mac Pro. Απλα ο αγοραστης του Mac θα την χρεωθει στην τιμη μιας...HD7970, κι ολα αυτα γιατι απλα αγοραζει Apple. :-X

Αν σου πω εγω τι τρεχει το PC μου τι θα κανεις? Θα πεσεις μαλλον απο καποιο παραθυρο.

Αν σου πω απ'την αλλη τα specs του PC μου, και μετα πας να αγορασεις ενα Mac με τα ιδια, σε βλεπω να πουλας το αμαξι σου για να το πληρωσεις. ;D ;D

Τελικα εσεις οι Mac-δες ειστε αδιορθωτοι... ::)

 

Κοίτα, μπορείς να λες "specs" και να εννοείς μόνο το hardware. Όπως επίσης ο καθένας αν θέλει μπορεί να λέει "φαγητό" και να εννοεί μόνο την τουλούμπα. Αυτό όμως είναι δικό του θέμα το οποίο και θα πρέπει να αντιμετωπίσει μόνος του. 

Οι προδιαγραφές ασφαλώς και πρέπει να αξιολογούνται στο πλαίσιο του λειτουργικού που τρέχει ο υπολογιστής. Είμαι βέβαιος ότι έχεις πει δεκάδες φορές "άσε... του ξανάβαλα τα XP SP3 και τώρα πάει καλά". Για τη λειτουργία ενός υπολογιστή, ασφαλώς και έχει σημασία το ποιοι είναι οι πόροι που χρειάζεται το ίδιο το λειτουργικό και πως το λειτουργικό διαχειρίζεται τα (περίφημα) specs της (π.χ.) κάρτας γραφικών.

Ξαναδες το video που εβαλα πριν. Core2duo με 2G μνήμη και 320 σκληρό. Το έχω πάνω από 5 χρόνια. Ακόμα και σήμερα (ασφαλώς) πηγαίνει έτσι. Αν δεν καταστραφεί, δεν πρόκειται να πάρω άλλο - νομίζω εύκολα θα με καλύψει για άλλα 2-3 τουλάχιστον χρόνια.

Μη μου λες "αποκλειστικά για hardware" λοιπόν. Γιατί πιθανώς υπάρχουν i7 που δεν "πηγαίνουν" σαν αυτό το core2duo.

 

Η κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται διαφορετικά. Αυτή τη στιγμή στήνω ένα μηχάνημα που χρειάζεται κι ένα υπολογιστή κι έχω βάλει ένα laptop dell. Μια χαρά θα πάει.

 

Προσωπικά, για μουσική παραγωγή δεν θα έπαιρνα mac mini.

 

Τέλος, (waterfall) προσπάθησε να πιστέψεις ότι δεν είσαι ο μόνος που ξέρει να διαβάζει τις τεχνικές λεπτομέρειες και ότι ο συνομιλητής σου μπορεί επίσης να έχει στήσει/ συναρμολογήσει κάμποσα PC.  Επίσης το να κοροϊδεύεις την apple, ήταν κάτι σαν χιπστεριά μέχρι πριν καναδυό χρόνια (ξέρεις, κοροϊδεύω τα fanboys άρα είμαι ψαγμένος - διαβάζω τα specs) αλλά αυτή η μόδα πέρασε. Κυρίως γιατί είναι μια συζήτηση που αφορά νεαρότερες ηλικίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου