Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με εντυπωσιάζει το υψηλό σας φρόνημα... Συνεχίζετε ακόμη ρε θηρία;

 

Γι αυτό υπάρχει και η Crusial.... ;)

Και τα φέρνει σφαίρα. Τρίτη παράγγειλα, Πέμπτη ήρθαν σπίτι μου από Αγγλία.

 

-----

 

Σε σχέση με το κόστος PC vs MAC.

 

Ένα PC με πολύ καλά components επιλογής του αγοραστή δεν πέφτει κάτω από 1500 ευρώ χωρίς την οθόνη. Εννούμε να έχει επώνυμες κάρτες, καλό τροφοδοτικό, αγοραστό λειτουργικό, δυνατή κάρτα γραφικών, premium μνήμες κλπ.

 

Επιπλέον προσωπικά στην Ελλάδα δεν έχω βρει retailer που να ξέρει να στήσει σωστά το pc σου ακόμη κι αν ζήτήσεις premium components. Έχω πάρει PC των 1700 € ΧΩΡΙΣ οθόνη, από αλυσίδα που ηγείται στην αγορά, και είχε σεταριστεί με δίσκο C το card reader. Με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει εγκαταστάσεις σε πολλούς οδηγούς (κάρτα γραφικών π.χ.) που έψαχναν το C και έπεφταν πάνω σε οικογενειακές φωτογραφίες της SD κάρτας...

 

Επίσης, όποτε έχω πάρει PC για να το κάνω πλήρως αθόρυβο, έχω σκάσει άλλα 100 ευρώ για ψύκτρες και άλλα τέτοια, και έχω χάσει άπειρες ώρες να απλώνω πάστες (θερμοαγώγιμες, όχι από το Φλόκα) πάνω σε επεξεργαστές. Όλα αυτά τα κάνω μόνος μου. Αν τα πλήρωνα θα μου πήγαινε ο κούκος αηδόνι.

 

Ακόμη η εμπειρία μου από premium workstations (π.χ. της HP) είναι ότι πρόκειται για πολύ ωραία μηχανήματα σε τιμές MAC όμως και με αντοχή όχι πάνω από 5 χρόνια. Μετά τα 5 χρόνια ένα μηχάνημα σχεδόν 3.000 ευρώ σέρνεται για να ανοίξει τον browser (περιμένεις ως και 20 δεύτερα).

 

Υπολογίστε επίσης ότι στα Mac δεν πληρώνεις αντιβιοτικά κάθε χρόνο, και άλλα τέτοια.

 

Η έννοια κόστος είναι σχετική. Αν, για να φτιάξεις ένα φυσέκι PC, χάσεις 300 ώρες σε googling και 100 ώρες σε συναρμολόγηση και fine tuning, έχεις ήδη δαπανήσει 50 οκτάωρα, δηλαδή δύο εργάσιμους μήνες. Εγώ το έκανα για να μάθω και επειδή με ευχαριστούσε. Άλλος προτιμάει να κάνει τα εντόσθιά του μαγειρίτσα αν είναι να του συμβεί τέτοιο πράγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harilatron

Ειδικά για τα laptop δεν το συζητάω. Η apple ξαναλέω είναι από τους καλύτερους κατασκευαστές τόσο laptop όσο και workstation.

Ειδικά λοιπόν τα laptop που έτσι και αλλιώς είναι ολοκληρωμένο προϊόν είναι πολύ καλά. Σε συνδυασμό μάλιστα με το γεγονός ότι το osx είναι καλύτερο στο multitasking από τα windows (ακόμα και με τα 7) και πως τα λάπτοπ είναι μηχανάκια και που τα χρησιμοποιούμε για διάφορα πράγματα αλλά και συνήθως έχουν και περιορισμένους πόρους τότε τα macbook είναι αρκετά δυνατά στην αγορά. ΙΒΜ ή Lenovo και οι ακριβές σειρές από Dell και HP πλησιάζουν σε ποιότητα κατασκευής.

 

Συμφωνώ ότι πρέπει να συζητάμε άλλα πράγματα αλλά εδώ ακούγονται γνώμες από ότι, τα pc είναι τα καλύτερα και τα mac σκουπίδια για πλούσιους μέχρι ότι τα pc κολλάνε όλη την ώρα και μόνο με mac δουλεύουν όλοι οι επαγγελματίες παντού.

 

Ε κάπου πρέπει να δούμε και καμία μέτρηση και λίγο τα specs για να βγάλουμε άκρη. Δεν είπα ότι είναι ευαγγέλιο τα specs αλλά ξαναλέω πλέον τα mac είναι x86 οπότε οι μετρήσεις έχουν περισσότερο νόημα από ποτέ.

 

Προσωπικά οι λόγοι που ανέφερες είναι που δεν έχω πάρει mac και όχι η τιμολογιακή πολιτική. Αλλά έχω δουλέψει αρκετά σε mac και μου άρεσε και καταλαβαίνω γιατί πορώνονται όσοι τα έχουν και υποστηρίζουν μετά αυτή την εταιρία. Απλά αυτό δεν πάει να πει ότι είναι και το τέλειο ή όποιος πάρει mac δεν θα έχει πρόβλημα ποτέ.... Ή ότι όλα τα άλλα είναι σκουπίδια... Τουλάχιστον σίγουρα όχι σε ότι αφορά τα μουσικά προγράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου χρειάζονται 50 8ώρα για να στήσεις ένα PC τότε δεν το συζητώ, πάρε mac χωρίς συζήτηση ;D

+1

Τωρα απο τα υπολοιπα τι να σχολιασεις?

"300 ώρες σε googling και 100 ώρες σε συναρμολόγηση και fine tuning"..."έχεις ήδη δαπανήσει 50 οκτάωρα, δηλαδή δύο εργάσιμους μήνες"..."έχω χάσει άπειρες ώρες να απλώνω πάστες (θερμοαγώγιμες, όχι από το Φλόκα) πάνω σε επεξεργαστές"..."Μετά τα 5 χρόνια ένα μηχάνημα σχεδόν 3.000 ευρώ σέρνεται για να ανοίξει τον browser (περιμένεις ως και 20 δεύτερα ???)"..."Υπολογίστε επίσης ότι στα Mac δεν πληρώνεις αντιβιοτικά κάθε χρόνο, και άλλα τέτοια" κλπ...

 

Θεε μου τι αλλο θα διαβασω σ'αυτο το ποστ? ;D

Τι αλλο θα σκεφτουν να γραψουν καποιοι για να δικαιολογησουν την αδικαιολογητη τιμη ενος Apple? ::)

Ολα τα παραπανω ειναι υπερ-διογκωμενα και υπερβολικα, που προσωπικα μου φαινονται εντελως αστεια, οπως και σε καθε μακροχρονιο χρηστη PC. Η υπερβολη σε ολο της το μεγαλειο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αναρωτιέμαι.

 

Σε ένα υποτιθέμενο forum από γυψοσανιδάδες (εκτός αν υπάρχει  :P), «παίζει» τα μέλη του να "διαφωνούν" για τα αλφάδια laser ;

 

Φαντάζομαι το thread του αιώνα.. CST/berger 58-ILMXL VS Bosch PCL 10 S  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Ο γνωστός μονδελοπνύχτης σκηνοθέτης μουσικών οβίδεο των  Τσύριζα στούνδιος Λάκης κΑΛΦΑΔΙκες ,φυσικά και θα μίλαγε για πράσινα ργαλεία ,σαν τις μπύρες που πίνει χαζεύοντας το διαγωνισμό της γιουροβΥζιον ,ή εισπράτωντας μίζες σε νόμισμα πράσινου χρώματος αμερικανικής προέλευσης . Δι εμάς όμως τους επαγγελματίες της gibsonσανίδας ,όταν μιλάμε για εργαλεία μέτρησης-αναλογικά ,ή ψηφιακά -μία είναι η εταιρία SOLA . Τέκτονες σαν εμένα ,το Μπομπ το μάστορα και το Μπομπ το Σφουγγαράκη ,μπορούν να το επιβεβαιώσουν  ;D ;D ;D

 

Επί του θέματος και όσο μπορεί να ενδιαφέρει η άποψη ενός αδαούς χρήστη ,έχω να πω πως η στιχομυθίες μεταξύ κάποιων που γνωρίζουν πολλά περισσότερα από μένα- πράγματα μου θυμίζουν  τη φασαρία μεταξύ Γκίπσον-Φέντερ.

 

Το σημαίνων για έναν ερασιτέχνη σαν εμένα ,ή και για έναν επαγγελματία μουσικό ,σύμφωνα με αυτά που είπατε -και κατάλαβα με το πτωχό μου μυαλό ,είναι ποιό DAW ,με ποιό λετουργικό.

Τα υπόλοιπα ,είναι για επαγγελματίες του ήχου,των υπολογιστών και των εκάστοτε πολυχρηστικών αναγκών του υπολογιστή, ενός ερασιτέχνη μουσικού χρήστη ,όπως εγώ.

 

 

Δυστυχώς εγώ ,για κάποιους που γνωρίζουν ,έκανα την ανοησία να επιλέξω έναν ανάποδο συνδιασμό DAW-λειτουργικό. Εντάξει ,δεν έγινε και τπτ σπουδαίο ,απλά παιδεύομαι λίγο παραπάνω . Αν ήταν εξαιτίας αυτού το ότι η ανθρωπότης έχασε τα αριστουργήματά μου νωρίτερα ,οφείλω να σας ομολογήσω ,πως σύντομα με τις αναβαθμήσεις που έκανα θα καλύψω το κενό και τα τσαρτς θα γιομίσουν από τις θεσπέσιες μελωδίες μου, που θα μείνουν εις τους αιώνας των αιώνων Αμίν ΝΤΑ-ΝΤΑ  ;D ;D ;D

Φιλικά προς όλους  ;)

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι λατρης των φορητων,ας ριξω μια ματια στις τιμες απο ενα mac και ενα απο αυτα τα win laptops που θεωρουνται καλοκατασκευασμενα και απο σοβαρους-αξιοπιστους κατασκευαστες ,ωστε να διαπιστωσω αυτη την εξωφρενικη διαφορα στην τιμη που εχουν τα mac:

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Apple-MacBook-Pro-MD102GR-A-MD102GR-A.htm

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Sony-Vaio-SVS1312S9EB-SVS1312S9EB-GC2.htm

 

::)

 

Ουαου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί υπερασπίζεστε ακόμα με τόσο σθένος οι πισαδες τα πισι και οι μακαδες τους μακ?

 

Πληρώνει κανέναν σας η apple, η microsoft, ή η gigabyte και η asus? όχι...!

 

Νταξ...κ γω περασα από τέτοια φαση όταν μπηκα στο osx με το hackintosh αλλά μετά από 3 χρόνια δεν έχω κ λόγο να κάθομαι να σκάω για το τί είναι καλύτερο.

 

Δούλεψα το ένα δούλεψα και το άλλο και κατέληξα σε os x.

 

Εγω γουσταρω πολύ την apple αλλά επειδή όντως είναι overpriced επέλεξα μεταχειρισμένο κ μου βγαίνει μεχρι τώρα τζι-τζι.

 

Και για να λέμε κ του λόγου το αληθές, αν βρεις συμβατό hardware μπορεις να στήσεις ενα OSx86 μουρλια, να τρέχει κ απροβλημάτιστα  :P

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλεψα το ένα δούλεψα και το άλλο και κατέληξα σε os x.

Εγω γουσταρω πολύ την apple αλλά επειδή όντως είναι overpriced επέλεξα μεταχειρισμένο κ μου βγαίνει μεχρι τώρα τζι-τζι.

Αυτο λεμε εδω και 200 σελιδες, αλλα οταν το λεμε εμεις, οι..."πισαδες", ειμαστε fanboys. 8)

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ManosX και Waterfall.

 

Είμαι χρήστης PC από εποχή 286. Mac έχω εδώ και 3,5 χρόνια και έχω και 2 PC. Τα στήνω-ρυθμίζω-αναβαθμίζω μόνος μου εδώ και 10 χρόνια. Είμαι πολύ γνώστης και της πιάτσας και των specs και του finetuning που απαιτείται για να πάρεις ένα component pc που θα είναι αθόρυβο, σταθερό, με υλικά που θα αντέξουν 5-6 χρόνια. Το κόστος είναι υψηλό και σε συνδυασμό με τις ανθρωποώρες γίνεται συγκρίσιμο με ενός Mac.

 

Αν θες βέβαια ένα PC που να μπαίνει στο ίντερνετ, ΟΚ, με 350 ευρώ φτιάχνεις και για τον επομενο χρόνο (μάλλον) θα μπαίνει στο ίντερνετ.

 

Αν θες πλήρως αθόρυβο μουσικό PC, με τσεκαρισμένα συμβατές μνήμες (όπως γίνεται σε κάθε workstation), με FW, με το σωστό chipset, με, με, με... (δηλαδή με ποιοτικά χαρακτηριστικά για αντέχει συνεχή απροβλημάτιστη πολυετή δουλειά) τότε θες πολλά λεφτά και πολλές ώρες.

 

Να το αντιστρέψω. Βρείτε μου κάποιον που με 900 ή 1000 ευρώ έστησε μόνος του component PC για ήχο, χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να χρειαστεί να το ανοίξει ή να το κάνει fine tuning ποτέ σε μια 5ετία. Αν βρείτε κανέναν, το συζητάμε.

 

Υπάρχουν χρήστες Mac που δεν έχουν ασχοληθεί ούτε 2 ώρες ανά πενταετία με το μηχάνημά τους, το οποίο δουλεύει άψογα, με την αρχική του εγκατάσταση λειτουργικού.

 

Τα λεφτά ενός Mac είναι πολλά. Απλώς προσπαθείτε να πείτε ότι δεν τα αξίζει, λαμβάνοντας υπόψη σας κυρίως εκείνα τα δεδομένα που επιβεβαιώνουν την υπόθεσή σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου