Προς το περιεχόμενο

Engl Gigmaster 30 ή Blackstar HT-5R ?


dimmer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα και αυτόν:

http://www.b-52stealthseries.com/at100.html

Κοστίζει κανα 600-700€ και κάποιοι λένε πως ειναι πιo Mesa και απο τον Mesa Boogie ;D.

Κάποιος μου είχε πει ότι τον βρήκε στα εξαρχεια, δεν θυμάμαι που :P.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ηταν εκτος μπατζετ μου  :-\ . Τον ειχα κοιταξει και διαβασα καποια reviews σε αλλα site.

Το συμπερσμα που εβγαλα ηταν οτι δεν ειναι high gain αλλα δεν τον εχω ακουσει για να ξερω. Φανταζομαι με overdrive πεταλι βγαζεις το extra gain που θες αλλα και παλι στα λεφτα που κανει υπαρχουν καλυτερες High Gain επιλογες χωρις την αναγκη για πεταλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε φίλε μου...

αφού έδωσα διπλό πόντο στον engl ήρθέ η ώρα να τον πάρω πίσω... ;D

αφού μόλις είδα ότι ΔΕΝ θες να βάλεις πετάλι παραμόρφωσης.

Αφού θες να παίξεις με τα γκάζια του ενισχυτή σου και μπορείς να δώσεις μέχρι τόσα λεφτά, πάρε τον blackstar venue 40, που  το γκάζι του είναι για ΟΤΙ θες να παίξεις, απο μπλουζ μέχρι τριγαμοσταυρέιτορ, και θα έχεις και ένα μηχάνημα για πρόβα, λάιβ, ηχογράφηση, ότι θες...καινούριος έχει 650 και τον δίνει και ένα παληκάρι απο σαλόνικα στα 450...τσάμπα! Με γειές!!! ;D ;D ;D ;D ;D

 

Πάντως μην έχεις κόλλημα με τα πετάλια. Δεν είναι καθόλου κακό να έχεις τον ήχο απο το γκάζι σου πάντα μαζί σου...αν ο ενισχυτής που θα το βάλεις πάνω είναι αξιοπρεπης και το πετάλι πετάει (δεν μιλαμε για πεταλάκια της σειράς, αλλά για καλά μηχανήματα, όπως το distx) θα χάσεις πάσα ιδέα...εγώ το συνδέω στον v55 και παίζω ΤΑ ΠΆΝΤΑ με εκπληκτικό ήχο.

 

Γενικώς για να μην λέω πολλά πολλά το τελικο συμπέρασμα βάση δικού μου γούστου είναι το εξής: Προτείνω engl για πεταλομηχανή και blackstar (venue 40) για να έχεις ατελείωτο κ@βλογκαζο...στη 2η κατήγορία προτείνω και τους jet city αλλά προσοχή, τους 2κάναλους!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειδα μερικους να προτεινουν μεγαλυτερους ενισχυτες-τερατα (βλεπε bugera). Δε λεω ωραιοι ρε παιδια αλλα προφανως ειναι φτιαγμενοι για μεγαλες εντασεις. Αυτο δε σημαινει οτι δε θα μπορουν να παιξουν σε χαμηλες εντασεις αλλα το κατα ποσο μπορουν να ανταγωνιστουν ποιοτικα σε χαμηλες εντασεις πιο συμμαζεμενους ενισχυτες. Δεν ειμαι σιγουρος...

 

Οσο για ENGL και Blackstar εγω μαλλον θα διαλεγα τον δευτερο. Δεν μου φανηκε ιδιαιτερα εντυπωσιακο το γκαζι του ENGL. Αντιθετα ο blackstar βγαζει αρκετους ηχους και τα βρωμικα του μου φανηκαν πιο γεματα. Αν και να σημειωσεις οτι o blackstar δεν ειναι ακριβως λαμπατος. Βεβαια μιλαμε κ για αλλες ταξεις watt, ο ENGL εχει τα εξαπλασια watt...

 

Πεταλι overdrive θα χρειαστεις λιγο πολυ με τους περισσοτερους καφροενισχυτες για να σφιξει ο ηχος...Με κλειστη ομως τη παραμορφωση στο πεταλι. Ολοι οι ενισχυτες που αναφερθηκαν εχουν αρκετο gain, στους περισσοτερους αν χρειαστει ποτε να το πας μεχρι το τερμα τοτε κατι κανεις λαθος.  ;)

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειδα μερικους να προτεινουν μεγαλυτερους ενισχυτες-τερατα (βλεπε bugera). Δε λεω ωραιοι ρε παιδια αλλα προφανως ειναι φτιαγμενοι για μεγαλες εντασεις. Αυτο δε σημαινει οτι δε θα μπορουν να παιξουν σε χαμηλες εντασεις αλλα το κατα ποσο μπορουν να ανταγωνιστουν ποιοτικα σε χαμηλες εντασεις πιο συμμαζεμενους ενισχυτες. Δεν ειμαι σιγουρος...

 

Οταν εφτιαξαν τα "τερατα" δε τα εφτιαξαν για να ανοιγουν τερμα...οι μονοι ενισχυτες που ειναι φτιαγμενοι για μεγαλες εντασεις ειναι οι μαρσαλ ανευ master volume...επειδη ειχα τον 6262(120 βαττ)μπορω να πω οτι επαιζε ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε σιγανες εντασεις...ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τον blackheart little giant(5 βατ) που ειχα επισης...

Κριτηριο για τον ηχο δεν ειναι οι εντασεις ψιθυρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσο για ENGL και Blackstar εγω μαλλον θα διαλεγα τον δευτερο. Δεν μου φανηκε ιδιαιτερα εντυπωσιακο το γκαζι του ENGL. Αντιθετα ο blackstar βγαζει αρκετους ηχους και τα βρωμικα του μου φανηκαν πιο γεματα. Αν και να σημειωσεις οτι o blackstar δεν ειναι ακριβως λαμπατος. Βεβαια μιλαμε κ για αλλες ταξεις watt, ο ENGL εχει τα εξαπλασια watt...

 

συμφωνώ απολύτως...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να γίνεται μάχη σχετικά με τα Watt ;D.

*Και κατι άλλο. Με 5watt δεν κανείς live αν υπάρχει drummer.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες να παίξεις με τα γκάζια του ενισχυτή σου και μπορείς να δώσεις μέχρι τόσα λεφτά, πάρε τον blackstar venue 40, που  το γκάζι του είναι για ΟΤΙ θες να παίξεις, απο μπλουζ μέχρι τριγαμοσταυρέιτορ, και θα έχεις και ένα μηχάνημα για πρόβα, λάιβ, ηχογράφηση, ότι θες...καινούριος έχει 650 και τον δίνει και ένα παληκάρι απο σαλόνικα στα 450...τσάμπα! Με γειές!!! ;D ;D ;D ;D ;D

 

Απλα εκλαιγα...  :D :D :D :D :D

 

On topic: Μην κολλατε στα watt. Συγκρισεις μονο στον ηχο, καθαρο και gain.

Καλο και το ΗΤ-40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερθηκε και ο ENGL Screamer πιο πανω, ειμαι κατοχος ενος 50αρη combo και μπορω να πω οτι ειναι μια χαρα all around λυση. Δεν εχει gain τερατων, αλλα ειναι υπεραρκετο για metal χωρις πεταλι. Ειναι 4 καναλος οποτε και αρκετα ευελικτος για ολα τα ειδη. Τελος, μπορει να σε βγαλει και αξιοπρεπεστατα σε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου