Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα 212


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς κάτοχος είμαι και πολύ ευχαριστημένος. Και live έχει παίξει και σε ότι ενισχυτή έχω βάλει πάνω έχει ανταποκριθεί πολύ καλά. Πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα διπλάσια για να πεις ότι παίρνω κάτι καλύτερο.

 

Good! Μάλλον κατα εκεί πάει το πράμα.

 

@freerock1974: Σταύρο, όπως έγραψα και στην αρχή, την καμπίνα δεν θα την χρησιμοποιώ σε live άντε με καμμιά εξαίρεση...ή άμα θέλω καμμιά φορά να νιώσω πιο...καμπινάτος  :P

 

Εδώ τα 20 κιλά του ενισχυτή μου φαίνονται πολλά...άμα είναι να κουβαλάς άλλα 20... Οπότε το κουβάλημα δεν με απασχολεί...διότι δεν τίθεται θέμα.. :P Άντε αυτό να γίνει μια στο τόσο.

 

Ωστόσο με... ιντριγκάρει η περιγραφή σου Διαυγης,φεντεροειδης λογω open back αλλα και ισως λογω...Λανευ φιλοσοφιας που ειναι εταιρεια που δινει βαση ΚΑΙ στα καθαρα της..

και φυσικά το βάρος.

 

Τώρα είμαι σε δίλλημα, πριν ξανακοιτάξω το thread είχα ψιλο-αποφασίσει να πάρω την HB, και αν δεν μου έκανε θα έβαζα ένα celestion στον ενισχυτή μου και το άλλο θα το πουλούσα ή θα της έβαζα άλλα ηχεία. Η ΗΒ όμως δεν είναι open back όμως ε?

 

Υπάρχουν και κάτι άλλες 2*12 καμπίνες που βλέπω εδώ στον θωμά...κάτι Palmer, prs, Fender-band master... λένε τίποτα αυτές?

 

αν θυμάμαι καλά μια Framus που είχε/έχει ο θωμάς

 

Όντως! Ωστόσο δεν θέλω να δώσω τόσο για μια καμπίνα( 400+) ...με αυτά τα χρήματα θα έπαιρνα έναν μικρό combo για το σπίτι.

 

νομίζω μία φτηνή 212 βγάζει και η jet city με eminence μεγάφωνα. τσέκαρέ τη...

 

Πράγματι. Οι jet city όμως μου φαίνονται πιο αμερικανίζον-μοντέρνος ήχος, κατ'επέκτασην μήπως τα eminence δεν κάνουν γι' άυτό που παίζω?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν το γνωρίζω αυτό...εμένα μου αρέσει ο αμερικάνικος ήχος, και γενικότερα νομίζω ότι και σαν κατασκευή είναι καλύτερη απο την harley...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Σκέφτομαι ή την HB που είναι closed back (απ'ότι κατάλαβα) αλλά μου μένουν τα ηχεία, ή την Laney που πρότεινε ο Σταύρος που είναι ελαφριά και open back και παρότι δεν έχει κάποιο επώνυμο ηχείο, την δουλειά της την κάνει, η αυτήν http://www.thomann.de/gr/palmer_pcab212gbkob_b_stock.htm που και open back είναι και ''επώνυμα'' ηχεία φοράει... οικονομικά στη μέση έρχται η HB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι μουσική παίζεις αλλά αν παίζεις λίγο μέταλ και γενικά πιο σκληρό ήχο, επιβάλλεται κλειστού τύπου καμπίνα. Αν όχι, θα σε βολέψει η ανοιχτή. Καλές αγορές όποια και αν πάρεις και κάνε και ένα review να ξέρουμε και οι υπόλοιποι για μελλοντικές αγορές...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@freerock1974: Σταύρο, όπως έγραψα και στην αρχή, την καμπίνα δεν θα την χρησιμοποιώ σε live άντε με καμμιά εξαίρεση...ή άμα θέλω καμμιά φορά να νιώσω πιο...καμπινάτος  :P

 

Άντε αυτό να γίνει μια στο τόσο.

Ποτε μη λες ποτε...

Ειμαι της γνωμης να συνδυασεις τον ''καταναλωτισμο'' σου με κατι που θα καλυπτει μελλοντικες ''αναπαντεχες'' εξελιξεις... :D

Οι εποχες δεν ειναι για αγορες μεμονωμενης οπτικης.

Δεν ειπες το μπατζετ σου.Σε βλεπω..τολμηρο.. :D

 

Η ΗB δεν ειναι οpen back.

 

Oι οπεν μπακ παντως  εχουν γενικα λιγοτερα μπασα.Το ξερεις φανταζομαι.

Η Λανευ παντως εχει και το εξης..Ειναι κατασκευασμενη ετσι ωστε να καθεται οριζοντια ΚΑΙ καθετα(ακομα λιγοτερα μπασα..)

Η Λανευ να σου πω οτι δεν ειναι καμια φοβερη κατασκευη απο αποψη στοιβαροτητας.

Την θελει την προσοχη της...

 

Με παλμερ δεν εχω παιξει.

Η μπαντμαστερ ειναι...ΦΕΝΤΕΡ!Μεξικο αλλα με κλασσικο φεντερ ηχο,αν χωσεις επανω..φεντερ ενισχυτη. Αλλα και τους μιμητες...

Πολυ καλη!

Βαρια βεβαια,σχετικα.

 

Παντως ειμαι της γνωμης να μην σκας και πολυ..

Τα καλα πραματα,θελουν και αναλογες συνθηκες για να φανει το μεγαλειο τους και εχω αρχισει να αμφιβαλλω αν το σπιτι ειναι ενα μερος για να τις αναδειξει.

Για τα μαγαζα :D των λαιβ..αστο...

 

Λαμβανοντας υποψιν τα παραπανω ψηφιζω λανευ και,αν σε παιρνει...μπαντσπενσερ ..εεεε μπαντμαστερ... ;D

 

(ειμαι φεντεροπληκτος βεβαια..μη σε παρω στο λαιμο μου.. :D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι μουσική παίζεις αλλά αν παίζεις λίγο μέταλ και γενικά πιο σκληρό ήχο, επιβάλλεται κλειστού τύπου καμπίνα. Αν όχι, θα σε βολέψει η ανοιχτή. Καλές αγορές όποια και αν πάρεις και κάνε και ένα review να ξέρουμε και οι υπόλοιποι για μελλοντικές αγορές...

 

Classic rock - Hard Rock...στην προηγούμενη σελίδα του thread παρέθεσα και κλιπάκι από τη μπάντα, και ο ήχος μου είναι πάνω κάτω αυτός. Ευχαριστώ! Θα ενημερώσω...

 

Ποτε μη λες ποτε...

Ειμαι της γνωμης να συνδυασεις τον ''καταναλωτισμο'' σου με κατι που θα καλυπτει μελλοντικες ''αναπαντεχες'' εξελιξεις... :D

Οι εποχες δεν ειναι για αγορες μεμονωμενης οπτικης.

Δεν ειπες το μπατζετ σου.Σε βλεπω..τολμηρο.. :D

 

Χαχαχα, έχεις δίκιο, αλλά το μπάτζετ δεν είναι καθόλου τολμηρό αφού δεν σκοπεύω να καλύψει η  αγορά κάποια μελλοντική εξέλιξη... Ο ενισχυτής που θα 'θελα να πάρω είναι ο Marshall vintage modern (Combo), ή στη χειρότερη ένας JCM2000 (πάντα Combo) αλλά με 2 ηχεία. Θα τον πάρω σίγουρα, απλά αυτή τη στιγμή έχω κάποια έξοδα που δεν δικαιολογούν μεγάλες αγορές. Να δώσω όμως κάνα 250άρι (ή και λίγο παραπάνω, να πάρω π.χ. και κάνα μαγνητάκι) για να πειραματιστώ με το υπάρχον gear, με παίρνει. Υπό αυτή τη σκοπιά κατέληξα σε αυτή την επιλογή.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου