Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα 212


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 Γειά σας παίδες.

 

Σκέφτομαι να ''πειραματιστώ'' αγοράζοντας μια καμπινούλα με δύο 12άρια ηχεία (από τις φθηνές) συνδιάζοντας έτσι και τον ψυχαναγκασμό του δώρου που θα πάρω στον... ευατό μου  :P εν όψει εορτών.

 

Σημειώστε ότι δεν χρησιμοποιώ τον όρο ''αναβάθμιση'' γιατί μια αναβάθμιση κατ'εμέ πρέπει να έχει

 

1) ποιοτικό χαρακτήρα, ήτοι κάτι που, αν και δεν είναι πάντοτε ακριβό, τουλάχιστον αναβαθμίζει την παρούσα αλλά και μελλοντική (σε περίπτωση απόκτησης καλύτερου gear στο μέλλον) ποιότητα του ήχου

2) λειτουρικό χαρακτήρα Όπως καταλαβαίνετε, στην πλειονότητα των live που παίζω, δεν πρόκειται να κουβαλάω εκτός από τα 20 κιλά ενισχυτή και τα 20 κιλά καμπίνας.

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η καμπίνα θέλω να είναι εντελώς σκ@τ@.... ;D

΄

Λίγο να πειραματιστώ θέλω, στο προβάδικο, άντε και σε κάποιο live μεγαλύτερου χώρου. Και θέλω να ακούσω αν ο ήχος μου θα γίνει πιο γεμάτος και πιο στιβαρός, όπως τον φαντάζομαι αν βγαίνει από 2 ηχεία αντί για ένα (ο ενισχυτής μου είναι ένας bugera V22).

 

Μπορείτε λοιπόν να μου προτείνετε κάτι από τα παρακάτω ή κάτι άλλο? Αν πιστεύετε ότι δεν αξίζει καθόλου τον κόπο, μπορεί να στραφώ σε άλλη αγορά, π.χ. να πάρω κάναν μικρό ενισχυτή γύρω στα 5 watt, όπως vht ultra ή καναν μεταχειρισμένο marshall class 5 για να παίζω στο σπίτι, καθώς με κουράζει να μετάφερω τον ενισχυτή μου από το σπίτι σε live ή πρόβες, και έτσι μένω σπίτι χωρίς ενισχυτή. Η καμπίνα φυσικά δεν θα μετακινείται, θα μείνει στο χώρο της πρόβας.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

http://www.thomann.de/gr/bugera_212vbk.htm

http://www.thomann.de/gr/vht_special_speakercabav_sp_212vht.htm

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θέλω να ακούσω αν ο ήχος μου θα γίνει πιο γεμάτος και πιο στιβαρός

 

Καλό θα ήταν να επιλέξεις καμπίνα που να μετατρέπεται εύκολα από ανοικτή σε κλειστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να επιλέξεις καμπίνα που να μετατρέπεται εύκολα από ανοικτή σε κλειστή.

 

Δεν είμαι σχετικός με αυτά...ξέρω ότι υπάρχουν ανοικτές ή κλειστές, ξέρω ότι  φοράνε διάφορα ηχεία (''no name'' αυτές που παρέθεσα, εκτός από την harley που φοράει τα επώνυμα celestion 30) δεν απαιτώ βέβαια να μου κάνετε διαδικτυακό φροντιστήριο, απλά το μόνο στοιχείο που μπορώ να σας δώσω είναι ο ενισχυτής (V22) και το ότι παίζω classic rock - hard rock..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις ένας λόγος παραπάνω να αφήσεις ανοικτές τις επιλογές σου, δηλαδή να πάρεις καμπίνα που να παίζει και έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχει αυτή τη στιγμή πιο value for money καμπίνα από την benton εκτός κι αν βρεις καμιά ευκαιρία σε μεταχειρισμένη. Και πιστεύω ότι θα είναι αναβάθμιση αν πάρεις την Benton, για τις άλλες δε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη πάρε την benton ή αλλιώς αυτήν http://www.thomann.de/gr/bugera_212vbk.htm που πάει ασορτί και με τον ενισχυτή  ;)

Και άκου και κανά κομμάτι από αυτά που έχω ανεβάσει  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις ένας λόγος παραπάνω να αφήσεις ανοικτές τις επιλογές σου, δηλαδή να πάρεις καμπίνα που να παίζει και έτσι και αλλιώς.

 

Ποιές καμπινες έχουν αυτή την δυνατότητα? ''Γκούγκλαρα'' open-closed cabinets και δεν μου έβγαλε κάποιο συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Είχε μόνο συγκριτικά τεστ μεταξύ ανοικτών και κλειστών, και από αυτα τουλάχιστον φαίνεται ότι μου ταιριάζει η ανοικτή, καθώς η κλειστή ήταν αρκετά πιο κομπρεσαρισμένη.

 

Ο ήχος μου πάνω κάτω είναι αυτού του βίντεο, που έχει ηχογραφημένα parts από τις πρόβες μας. Νομίζω ότι η ανοικτή μου ταιριάζει καλύτερα.

 

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει αυτή τη στιγμή πιο value for money καμπίνα από την benton εκτός κι αν βρεις καμιά ευκαιρία σε μεταχειρισμένη. Και πιστεύω ότι θα είναι αναβάθμιση αν πάρεις την Benton, για τις άλλες δε νομίζω...

 

Ίσως να είναι έτσι, και εγώ προς αυτήν ''κλείνω''. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι...harley benton  ;D και όχι ότι έχω κάτι με την εταιρεία, αλλά μου φαίνεται κάπως μια εταιρεία που βγάζει κιθάρες των 50 ευρώ...  ;D ...να έχω απαιτήσεις??  ;D  Ωστόσο πολλοί είναι ευχαριστήμενοι (με την ΚΑΜΠΙΝΑ) και υποθέτω ότι είσαι κάτοχος...  ;)

 

Γιάννη πάρε την benton ή αλλιώς αυτήν http://www.thomann.de/gr/bugera_212vbk.htm που πάει ασορτί και με τον ενισχυτή  ;)

Και άκου και κανά κομμάτι από αυτά που έχω ανεβάσει  ;)

 

Ασοτρί πάει μάλλον με τους μεταλλοεινισχυτές....(333χxl, 6260)...τα κομμάτια σου θα τα ακούσω σπίτι σου, πάρε με τηλ να κανονίσουμε να περάσω  ;)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίσως να είναι έτσι, και εγώ προς αυτήν ''κλείνω''. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι...harley benton  ;D και όχι ότι έχω κάτι με την εταιρεία, αλλά μου φαίνεται κάπως μια εταιρεία που βγάζει κιθάρες των 50 ευρώ...  ;D ...να έχω απαιτήσεις??   ;D  Ωστόσο πολλοί είναι ευχαριστήμενοι (με την ΚΑΜΠΙΝΑ) και υποθέτω ότι είσαι κάτοχος...  ;)

Ακριβώς κάτοχος είμαι και πολύ ευχαριστημένος. Και live έχει παίξει και σε ότι ενισχυτή έχω βάλει πάνω έχει ανταποκριθεί πολύ καλά. Πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα διπλάσια για να πεις ότι παίρνω κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη...

Η χαρλευ μπεντον δεν ειναι τοοοσο ελαφρια.Θα κουβαλας... ;)

Απο ηχο ειναι ΚΑΛΗ κι ας ειναι φτηνη.

 

Η Μπουγκερα ειναι ελαφρια αλλα εχει ΠΟΛΥ χαλαρη κατασκευη και ειναι μουντη αν θες διαυγη ηχο για fenderish καθαρα.

Θα δινεις τα treble αρκετα για να παρεις..αερα και χρωμα.

Ομως εχω την υποψια οτι την εχουν ετσι για συμβατοτητα με τα πριμομεσαια των μπουγκερα που εχουν μια περιεργη..γευση..

Για τα λεφτα της ομως..ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

 

Την VHT δεν την εχω δοκιμασει.

 

Απο αυτο που ακουω στο κλιπ και αυτα που θες...

http://www.thomann.de/gr/laney_cubcab.htm

 

Μικρη,ΠΑΝΑΛΑΦΡΗ,με το να χερι μιλαμε...(εκτος αν σ αρεσουν τα..ογκωδη..)

Διαυγης,φεντεροειδης λογω open back αλλα και ισως λογω...Λανευ φιλοσοφιας που ειναι εταιρεια που δινει βαση ΚΑΙ στα καθαρα της.. ;)

Τα celestion της ειναι φτηνα αλλα κανουν τη δουλεια και ειναι θεμα γουστου.

 

Δεν λεω οτι ειναι καλυτερη απο τις αλλες,απλα προτεινω να την βαλεις στα υπ οψιν.. ;)

Παντως απο αποψη βαρους,θα παθεις πλακα... :)

Καλη αγορα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου