Προς το περιεχόμενο

Rocktron Hush N.R. & Rocktron Reaction Hush


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ξεκινώντας να αναφέρω ότι έχω εμπειρία από noise gates (ISP Decimator και MXR Smart Gate συγκεκριμένα). Θα ήθελα να δοκιμάσω και τα noise reduction units της Rocktron με κάποιον τρόπο, κι αν κάποιο από αυτα μου έκανε να το αγοράσω. Έχει ή είχε κανείς εμπειρία από τα 2 πετάλια Hush που κυκλοφορούν (το παλιότερο και μεγαλύτερο μπλε, και το μικρότερο καινούριο Reaction Hush); Με ενδιαφέρει για χρήση στο effects loop του ενισχυτή μου μόνο όταν παίζω με το lead κανάλι και μαζί με κάποιο overdrive ή fuzz, που τότε υπάρχει ανεβασμένος θόρυβος από τα γκάζια... έχω πετάλι looper οπότε μπορώ να τα συνδέσω έτσι ώστε να χρησιμοποιώ το noise reduction με τα γκάζια όπως προανέφερα, και με ένα πάτημα να πηγαίνω στο καθαρό μου κανάλι χωρίς τη χρήση του noise reduction, οπότε μην σας απασχολεί το θέμα πόσο θα επηρεάζει τον ήχο μου όταν θα είναι εκτός λειτουργίας (bypass).

 

Προφανώς τα θέματα που με απασχολούν είναι:

1) Πόσο αλλοιώνεται ο ήχος, και κατά ποιον τρόπο (κόβονται μπάσα, πρίμα κλπ);

2) Θυμίζουν καθόλου σε λειτουργία noise gates? Δηλ. σε πιο ανεβασμένες ρυθμίσεις του threshold υπάρχει επίπτωση στο sustain;

3) Πόσο μειώνουν την ένταση του συνολικού σήματος ανάλογα με τη ρύθμιση του threshold; Πχ σε ρυθμίσεις από 9 μέχρι 3 η ώρα.

4) Υπάρχει διαφορά μεταξύ του Hush pedal και του Hush Reaction pedal, πέραν του μεγέθους και του true bypass που υπάρχει στο 2ο;

 

Οποιοσδήποτε έχει εμπειρία από αυτά τα 2 πετάλια (λιγότερο με ενδιαφέρει το Guitar Silencer που περιλαμβάνει και noise gate), θα με βοηθούσε να τη μοιραστεί, καθώς προτίθεμαι ή να δοκιμάσω κάποια από αυτά τα πετάλια, ή να πάω σε αγορά παραμετρικού eq για επεξεργασία συχνοτήτων διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου