Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με fender serial numbers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Μπορεί να τα είχαν αλλάξει τα μεγάφωνα στην πορεία

 

οπως ισως και τα καλωδια του reverb (και αλλα).

Τα πλαστικα rca θα πρεπει να εμφανιστηκαν πιο μετα, αν δεν κανω λαθος.

Η φωτογραφια του πισω μερους δεν δειχνει πολλα, αλλα μου μοιαζει σαν ολη η καμπινα να ειναι απο μεταγενεστερο twin.

Εχει και ενα extra jack (μοντα) διπλα στο δευτερο out. Πιθανως καποιο στυλ line out που θα απεκτησε στην πορεια...  8)

 

 

manitsa εχεις αλλες φωτο να δουμε καλυτερα?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω έναν super reverb για επισκευή, και εκεί ακριβώς που ειναι το "μονταρισμένο" jack ειναι το σήμα UL για Ultra lineαr transformers.

 

Αν ειναι έτσι, ειναι 70's μοντελο (αν δεν κάνω λάθος).

 

Κοιτα και άλλα σημεία για ημερομηνίες όπως:

Υπάρχει κάποια ενδειξη στο σασσι μέσα

Υπάρχουν date codes στα ποτενσιομετρα

 

και δες και τους πυκνωτές τι είναι. Αν υπάρχουν αρκετοί κεραμικοί μέσα, αν ειναι μπλε σκουρο ή καφέ/μπορντώ σκούρο τότε δεν ειναι 60'ς ( απο την εμπειρία μου).

 

 

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maze αυτό θέλω να κάνω αλλά θέλω να βρω κάποιον που να το κατέχει το άθλημα ώστε να γίνει σωστή δουλειά,από'τι καταλαβαίνω γνωρίζεις απ'αυτά αν θες να μιλήσουμε.

 

alder τον αγόρασα τον ενισχυτή,τι εννοείς για την καμπίνα? και το jack που λες?έχω δει το project σου με τον twin και έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά,είσαι από Θεσσαλονίκη?

 

δεν τον έχω ανοίξει των ενισχυτή μέσα για να δω,αλλά παίζει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον αγόρασα τον ενισχυτή,τι εννοείς για την καμπίνα?

 

Μεγεια!  :)

 

αν ειχα μια καλυτερη εικονα (που να δειχνει ολο το πισω μερος και ισως και μεσα στην καμπινα) θα μπορουσα να πω με μεγαλυτερη σιγουρια. Ειναι πιθανο να εχει τοποθετηθει η "κεφαλη" απο '69 σε καμπινα με μεγαφωνα και reverb tank απο μεταγενεστερο SilverFace.

 

και το jack που λες?

 

δεν ειναι stock. Οι twins της εποχης (1969) δεν ειχαν εκει καποιο jack.

 

είσαι από Θεσσαλονίκη?

 

ναι

 

Οπως λεει και ο βεζουβιος, αν ειχαμε και πλανα απο μεσα (να δουμε πυκνωτες κλπ) θα βγαζαμε καλυτερο συμπερασμα.

 

Βεβαια μη σκας και πολυ. Αν εχει original (λειτουργικο) μετασχηματιστη εξοδου εισαι σε πολυ καλο δρομο, ακομα και αν πολλα απο τα υπολοιπα ειναι κομματια απο αλλες εποχες.

 

Και οπως ειπες. Αν παιζει καλα, εισαι αρχοντας!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εκεί ακριβώς που ειναι το "μονταρισμένο" jack ειναι το σήμα UL για Ultra lineαr transformers.

Τι εννοείς?!  ::)

 

alder τον αγόρασα τον ενισχυτή,τι εννοείς για την καμπίνα? και το jack που λες?έχω δει το project σου με τον twin και έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά,είσαι από Θεσσαλονίκη?

Κάποιος κάποια στιγμή άλλαξε τα rca και το καλώδιο που πάει στο reverb pan, το original είναι με μεταλλικά μικρά rca και καλώδιο με πλεντάζ γυμνό, σαν αυτό,

712.jpg

 

maze αυτό θέλω να κάνω αλλά θέλω να βρω κάποιον που να το κατέχει το άθλημα ώστε να γίνει σωστή δουλειά,από'τι καταλαβαίνω γνωρίζεις απ'αυτά αν θες να μιλήσουμε.

Έχεις πμ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου