Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιήση τροφοδοτικού γίνεται;


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους έχω ένα μεταβλητό τροφοδοτικό το οποίο το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο γιατί έχει πολλά mA το πρόβλημα είναι πως βγάζει θόρυβο και αυτό οφείλεται(σε μια κουβέντα που είχα εδώ στο forum)επιδή δεν είναι σταθερό το ρεύμα.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να το σταθεροποιήσω?

 

Μπορεί να είναι και ερώτιση βλακείας αλλά αν δεν την κάνω δεν θα το μάθω  ;D

 

Ευχαριστώ!  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους έχω ένα μεταβλητό τροφοδοτικό το οποίο το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο γιατί έχει πολλά mA το πρόβλημα είναι πως βγάζει θόρυβο και αυτό οφείλεται(σε μια κουβέντα που είχα εδώ στο forum)επιδή δεν είναι σταθερό το ρεύμα.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να το σταθεροποιήσω?

 

Μπορεί να είναι και ερώτιση βλακείας αλλά αν δεν την κάνω δεν θα το μάθω  ;D

 

Ευχαριστώ!  :D

 

Φίλε μου αν και δεν είμαι master στα ηλεκτρονικά, μπορώ να σου πω ότι στα τροφοδοτικά μπορείς να τα καλυτερεύσεις με ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές , όσο πιο μεγάλη χωρητικότητα τόσο καθαρίζει το ρεύμα. Βέβαια θα βοήθαγε αν έλεγες μερικά πράγματα ακόμα για το δικό σου, όπως αν είναι με μετασχηματιστή η με κύκλωμα αν έχει μέσα τρανζίστορ και άλλα.

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν και δεν είμαι master στα ηλεκτρονικά, μπορώ να σου πω ότι στα τροφοδοτικά μπορείς να τα καλυτερεύσεις με ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές , όσο πιο μεγάλη χωρητικότητα τόσο καθαρίζει το ρεύμα. Βέβαια θα βοήθαγε αν έλεγες μερικά πράγματα ακόμα για το δικό σου, όπως αν είναι με μετασχηματιστή η με κύκλωμα αν έχει μέσα τρανζίστορ και άλλα.

 

Το boss που έχω έχει βιδάκια το ανοίγεις και το κάνεις ότι θέλεις,απλά είναι 200 mA.

Το μεταβλητό είναι ένα Κινέζικο που λέγεται TELE adaptor να φανταστείς για να πάρω 9 βολτ πρέπει να το τοποθετίσω στο 6.

 

Το είχα παρατημένο αλλά με τα DIY πετάλια χρησιμοποιώ πολλά και αυτό έχει 1000 mA.

 

Αυτό για να το ανοίξεις μπορεί να χρειαστεί να το χαλάσεις αφού δεν έχει βιδάκια όπως το boss.

 

Κάτι εξτρά ενωτερικό δεν μπορώ να κάνω,δηλ να κόψω το καλώδιο ή οτιδοίποτε άλλο και να παρεμβάλω κάτι που να με εξυπηρετίσει?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους έχω ένα μεταβλητό τροφοδοτικό το οποίο το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο γιατί έχει πολλά mA το πρόβλημα είναι πως βγάζει θόρυβο και αυτό οφείλεται(σε μια κουβέντα που είχα εδώ στο forum)επιδή δεν είναι σταθερό το ρεύμα.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να το σταθεροποιήσω?

 

Μπορεί να είναι και ερώτιση βλακείας αλλά αν δεν την κάνω δεν θα το μάθω  ;D

 

Ευχαριστώ!  :D

εξαρτάται. Καλό είναι να μας πεις τι τροφοδοτικό είναι, έστω το μοντέλο ή κάτι τέτοιο για να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Υποθέτω ότι δεν ξέρεις ακριβώς τι παίζει, γι'αύτο και θα γράψω λίγο αναλυτικά.

 

Το κλασσικό σχέδιο τροφοδοσίας αποτελείται απο ένα μετασχηματιστή, μια γέφυρα ανόρθωσης και ένα πυκνωτή. Η γέφυρα είναι αυτό http://www.osha.gov/SLTC/etools/electric_power/images/full_wave_rectifier_circuit.gif

Ένας πυκνωτής παράλληλα στην έξοδο εξομαλύνει την τάση στην έξοδο. Η μέγιστη μεταβολή της εξόδου ονομάζεται ripple και εξαρτάται απο την τιμή του πυκνωτή, τη συχνότητα του δυκτίου (50hz σε μας) και το ρεύμα που τραβάς. Αν το ripple είναι μεγάλο, τότε το ακούς στην έξοδο με τη μορφή θορύβου. http://www.electronicspoint.com/attachments/4459d1338103297-dc-power-supply-ac-through-bridge-rectifier-ripple.gif

Το επόμενο βήμα είναι η προσθήκη ενός σταθεροποιητή τάσης. Ο lm317 είναι ενας πολύ κλασσικός μεταβλητός σταθεροποιητής τάσης http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm117.pdf .

Χωρίς να χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέριες, ο σταθεροποιητής παίρνει μια τάση στο ένα πόδι, και βγάζει μια χαμηλότερη (τουλάχιστον 1.25V κάτω), σταθεροποιημένη τάση στην έξοδο, και η τιμή της εξόδου ρυθμίζεται απο 2 αντιστάσεις. Βάζοντας και έναν πυκνωτή ακόμα στην έξοδο καταλήγεις με μια πολύ καθαρή τροφοδοσία τάσης.

 

Η παραπάνω τροφοδοσία ειναι εύκολο να φτιαχτεί ακριβώς όπως τη θες, και εφόσον δε θες μεγάλο μετασχηματιστή, δεν κοστίζει πολύ. Ένα μεγάλο μειονέκτημα που μπορει να έχει ειναι η απόδοσή της. Όταν εσυ στέλνεις πχ 20 V και θες να πάρεις 10V, αυτή η διαφορά κάπου πάει. Καταναλώνεται πάνω στον σταθεροποιητη τάσης, ο οποίος καταναλώνει W=(Vin-Vout)/I και τα αποδίδει σα θερμότητα, γι αυτό και υπο ορισμένες συνθήκες χρειάζεται ψύχτρα. Εφόσον τα υπολογίσεις όλα σωστά μπορεις να έχεις πολύ μικρές απώλειες. Ένα μειονέκτημα του lm317 είναι οτι δίνει μέχρι 1.5 A, μετά καίγεται/σβήνει. Υπάρχουν τρόποι να το ξεπεράσεις αυτό φυσικά.

 

Η άλλη μέθοδος είναι το switching. Δεν θα μπω σε λεπτομέριες γιατι γνωρίζω μόνο ποιοτικά πως δουλεύει, δεν έχω φτιάξει ποτέ ο ίδιος. Το πλεονέκτημά του είναι ότι έχει μικρότερες απώλειες (συνήθως), χρειάζεται λιγότερο χώρο κ.α. γι αυτό και είναι το στανταρ  σε φορτιστές τηλεφώνων, λαπτοπ και γενικότερα στις περισσότερες συγχρονες συσκευές θα τους βρείς μέσα. Το μειονέκτημα είναι ότι παράγει θόρυβο, κυρίως ψηλών συχνοτήτων, και αυτό κάποιες φορές περνά στην έξοδο, αν δεν φιλτράρεται σωστά και δεν υπάρχει η σχετική μαγνητική προστασία. Προφανώς υπάρχει εξοπλισμός που χρησιμοποιεί switching supply με απόλυτη επιτυχία, αλλά η τροφοδοσία έχει σχεδιαστεί με κριτήριο τον ήχο. Παίρνοντας ενα φορτιστή κινητού και βάζοντας τον σε audio κύκλωμα θα ακούς της παναγιας τα μάτια, αφού δεν ειναι φτιαγμένος γι αυτό το σκοπό.

 

Πάμε λοιπόν στην περίπτωση σου. Αν έχεις ενα "κλασσικό" τροφοδοτικό, μπορεις για αρχή να βάλεις ενα μεγάλο πυκνωτή στην έξοδο (πάρε εναν 4700μF και δοκίμασε, θα χει κάπου στο 1.20-1.60). Πιθανότατα αυτό θα σου λύσει το πρόβλημα. Προσοχή στην πολικότητα του ηλεκτρολυτικού γιατι σκάει, και στην τάση για την οποία ειναι φτιαγμένος. Γενικός κανόνας, να ναι για τουλάχιστον 50% πάνω απο τη μέγιστη τάση που θα του στείλεις.

 

Στην περίπτωση που έχεις μια switching τροφοδοσία τα πράμματα περιπλέκονται. Μπορεις να δοκιμάσεις πάλι εναν πυκνωτή,  ή ένα πηνίο σε σειρά, ή και τα δύο. Προσοχή, το πηνίο να αντέχει το ρεύμα που θα του περάσεις απο μέσα. ψάξε στο google για περισσότερες λεπτομέριες για συγκεκριμένες τιμές.

Όμως αυτό δεν ειναι πάντα αρκετό και μπορει πάλι να χεις θόρυβο. Η προσθήκη ενος γραμικού σταθεροποιητή στην έξοδο δε θα σε βοηθήσει, γιατι δεν φιλτράρει αποτελεσματικά τις συχνότητες που παράγει ο switcher. Οπότε τι κάνεις?

Γνώμη μου, φτιάχνεις μια τροφοδοσία μόνος σου απο την αρχή. Ψάξε πολύ, δες και το datasheet του 317 και φτιάξε ενα σχέδιο. Προσοχή, η τάση δικτύου δεν αστειεύεται, αν δεν είσαι σίγουρος για το τι κανεις, μην παίξεις με τέτοια πράμματα.

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες και θα βρούμε άκρη.

 

*Ο φίλος πάνω είπε ότι "όσο πιο μεγάλη χωρητικότητα τόσο καθαρίζει το ρεύμα." . Αυτό είναι λάθος. Ο πυκνωτής αποθηκεύει τάση, δηλαδή η τάση στα άκρα του δεν μπορεί να κάνει "άλματα", σε αντίθεση με το ρεύμα του που μπορει να κανει ότι θέλει. Αντίθετα στο πηνίο το ρεύμα δεν κανει άλματα, ενώ η τάση πάει όπως γουστάρει.

Ανάλογα με το τι ζητάς σταθεροποιείς τάση, ρεύμα ή και τα δύο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάτι εξτρά ενωτερικό δεν μπορώ να κάνω,δηλ να κόψω το καλώδιο ή οτιδοίποτε άλλο και να παρεμβάλω κάτι που να με εξυπηρετίσει?

Θα πας εκεί που τοποθετείς την τροφοδοσία στο κύκλωμα και απο το + στο - θα  βάλεις τον πυκνωτή. Αυτό θα μπει ΜΕΣΑ στο κύκλωμα, όχι στο τροφοδοτικό. Ακόμα και αν κάποτε χρησιμοποιήσεις ενα άλλο, καλύτερο, ενας πυκνωτής ακόμα κακό δε θα σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πράγμα είπα και εγώ απλοποιούμε για κάποιον που δεν ξέρει από κυκλώματα, εγώ ξέρω πια η διάφορα μεταξύ τάσης και ρεύματος έχοντας κάνει ηλεκτροτεχνία και πάμπολλες κατασκευές στο παρελθόν.

Όσο αφορά τον φίλο με το τροφοδοτικό, άμα φοβάσαι να επέμβεις εσωτερικά μπορείς να βάλεις έναν πυκνωτή στην αρχή τού καλωδίου με μια καλή χωρητικότητα π.χ 4700 mf αλιός uf θα τον δεις και με αντοχή σε τάση όπως είπε ο φίλος περίπου 50% πάνω από το ανώτερο που βγάζει το τροφοδοτικό σου π.χ 10 βολτ τότε παίρνεις για 15 βολτ. Το συνδέεις παράλληλα με την σωστή πολικότητα, συνήθως έχουν επάνω τούς μόνο το μείον (-) ως σύμβολο.

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πράγμα είπα και εγώ απλοποιούμε για κάποιον που δεν ξέρει από κυκλώματα, εγώ ξέρω πια η διάφορα μεταξύ τάσης και ρεύματος έχοντας κάνει ηλεκτροτεχνία και πάμπολλες κατασκευές στο παρελθόν.

Όσο αφορά τον φίλο με το τροφοδοτικό, άμα φοβάσαι να επέμβεις εσωτερικά μπορείς να βάλεις έναν πυκνωτή στην αρχή τού καλωδίου με μια καλή χωρητικότητα π.χ 4700 mf αλιός uf θα τον δεις και με αντοχή σε τάση όπως είπε ο φίλος περίπου 50% πάνω από το ανώτερο που βγάζει το τροφοδοτικό σου π.χ 10 βολτ τότε παίρνεις για 15 βολτ. Το συνδέεις παράλληλα με την σωστή πολικότητα, συνήθως έχουν επάνω τούς μόνο το μείον (-) ως σύμβολο.

 

Δηλαδή έναν πυκνωτή από 16 βολτ και πάνω μιας και δουλεύω με 9 με σωστή πολικότητα το + προς τοτροφοδοτηκό και το -  προς το καρφί και ο πυκνωτής θα μπεί στο θετικό + από τα δύο καλώδια του τροφοδοτηκού,ο πυκνωτής 4,7 uf

Σωστά τα κατάλαβα?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγγνώμη για την παρέμβαση.

 

@ kbasilis

Γιατί δεν παίρνεις ένα επώνυμο έτοιμο (π.χ. 9V @ 2000mA) να τελειώνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την παρέμβαση.

 

@ kbasilis

Γιατί δεν παίρνεις ένα επώνυμο έτοιμο (π.χ. 9V @ 2000mA) να τελειώνεις;

 

Έχεις δίκιο σ'αυτό αλλά αν είναι υπόθεση ενός πυκνωτή τότε δεν είναι τπτ τπ τραγικό

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχεις δίκιο σ'αυτό αλλά αν είναι υπόθεση ενός πυκνωτή τότε δεν είναι τπτ τπ τραγικό

Δεν υπόθεση μόνο πυκνωτή. Αν ήταν υπόθεση ενός μόνο πυκνωτή θα το είχαν κάνει ήδη οι κατασκευαστές. Εσύ τι λες;

 

Βέβαια, αν θες να το κάνεις για την πλάκα σου ή ως πείραμα, δεν αντιλέγω, σαφώς και να το κάνεις. Ίσως έτσι να σου φύγει και η "περιέργεια".

Όμως ότι κι αν κάνεις να προσέχεις τα ρεύματα και τα μηχανήματά σου.

 

Επαναλαμβάνω, σχετικά με τον θόρυβο, όπου αυτό είναι το βασικό σου πρόβλημα απ'ότι κατάλαβα και ανάλογα το(α) πεταλάκι(α) που θα τροφοδοτήσεις, δεν είναι υπόθεση ενός μόνο πυκνωτή. Εκτός από την σχεδίαση, ειδικά η ποιότητα των υλικών παίζει σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Το να σταθεροποιήσεις ένα ρεύμα, γίνεται σχετικά εύκολα με τα κατάλληλα υλικά.

Όμως, άλλο σταθερό ρεύμα και άλλο καθαρό ρεύμα. Σε αρκετές περιπτώσεις, π.χ. σε κάποια πεταλάκια, δεν αρκεί μόνο το σταθερό ρεύμα αλλά και το καθαρό ρεύμα. Συνήθως (κάποια) σταθεροποιημένα τροφοδοτικά παρέχουν και καθαρό ρεύμα. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που προτείνουμε(ω) αυτό που προτείνει και ο κατασκευαστής στο manual.

 

Τέλος, πάμε λιγάκι μακριά, ανάλογα τα πεταλάκια (βλέπε διαφορετικούς κατασκευαστές), ίσως να χρειαστεί απομόνωση στην έξοδο τροφοδοσίας. Με άλλα λόγια, παρ'ότι σταθερό και καθαρό το ρεύμα σου να ακούσεις θόρυβο από παράλληλη τροφοδότηση σε π.χ. 2~5  πεταλάκια από την ίδια - κοινή έξοδο. Γι'αυτό υπάρχουν κάποια τροφοδοτικά (ακριβότερα) όπου εξωτερικά μεν, διαθέτουν πολλαπλές εξόδους αλλά εσωτερικά δε, διαθέτουν πολλαπλό κύκλωμα ανόρθωσης-φιλτραρίσματος κλπ, γι'αυτόν ακριβώς το σκοπό. Με άλλα λόγια είναι σαν να χρησιμοποιείς δύο ή και παραπάνω εντελώς ανεξάρτητα τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου