Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιήση τροφοδοτικού γίνεται;


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπόθεση μόνο πυκνωτή. Αν ήταν υπόθεση ενός μόνο πυκνωτή θα το είχαν κάνει ήδη οι κατασκευαστές. Εσύ τι λες;

 

Βέβαια, αν θες να το κάνεις για την πλάκα σου ή ως πείραμα, δεν αντιλέγω, σαφώς και να το κάνεις. Ίσως έτσι να σου φύγει και η "περιέργεια".

Όμως ότι κι αν κάνεις να προσέχεις τα ρεύματα και τα μηχανήματά σου.

 

Επαναλαμβάνω, σχετικά με τον θόρυβο, όπου αυτό είναι το βασικό σου πρόβλημα απ'ότι κατάλαβα και ανάλογα το(α) πεταλάκι(α) που θα τροφοδοτήσεις, δεν είναι υπόθεση ενός μόνο πυκνωτή. Εκτός από την σχεδίαση, ειδικά η ποιότητα των υλικών παίζει σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Το να σταθεροποιήσεις ένα ρεύμα, γίνεται σχετικά εύκολα με τα κατάλληλα υλικά.

Όμως, άλλο σταθερό ρεύμα και άλλο καθαρό ρεύμα. Σε αρκετές περιπτώσεις, π.χ. σε κάποια πεταλάκια, δεν αρκεί μόνο το σταθερό ρεύμα αλλά και το καθαρό ρεύμα. Συνήθως (κάποια) σταθεροποιημένα τροφοδοτικά παρέχουν και καθαρό ρεύμα. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που προτείνουμε(ω) αυτό που προτείνει και ο κατασκευαστής στο manual.

 

Τέλος, πάμε λιγάκι μακριά, ανάλογα τα πεταλάκια (βλέπε διαφορετικούς κατασκευαστές), ίσως να χρειαστεί απομόνωση στην έξοδο τροφοδοσίας. Με άλλα λόγια, παρ'ότι σταθερό και καθαρό το ρεύμα σου να ακούσεις θόρυβο από παράλληλη τροφοδότηση σε π.χ. 2~5  πεταλάκια από την ίδια - κοινή έξοδο. Γι'αυτό υπάρχουν κάποια τροφοδοτικά (ακριβότερα) όπου εξωτερικά μεν, διαθέτουν πολλαπλές εξόδους αλλά εσωτερικά δε, διαθέτουν πολλαπλό κύκλωμα ανόρθωσης-φιλτραρίσματος κλπ, γι'αυτόν ακριβώς το σκοπό. Με άλλα λόγια είναι σαν να χρησιμοποιείς δύο ή και παραπάνω εντελώς ανεξάρτητα τροφοδοτικά.

 

 

Σε DIY πετακάκι το θέλω και αυτό το οποίο χρησιμοποιώ για να μην βάζω πεταλιέρα κτλ όταν θέλω να παίξω χαλαρά.

 

Απλά το δοκίμασα με το boss και όλα μια χαρά και όταν το έβαλα στο μεταβλητό(γιατί το Boss το πήγα μόνο στο cry)μου έβγαζε θόρυβο.

 

Θέλειτην προσοχή του και θα ήθελα να το ψαχουλέψω ο ίδιος αν είναι επικύνδινο ή ότι άλλο το αφήνω και έτσι δεν το είναι "βασικός εξοπλισμός" ούτε το δουλεύω και πάρα πολύ απλά αν γίνεται θα μου άρεσε να το ψαχουλέψω(πάντα με ασφάλεια).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε DIY πετακάκι το θέλω και αυτό το οποίο χρησιμοποιώ για να μην βάζω πεταλιέρα κτλ όταν θέλω να παίξω χαλαρά.

Τώρα μάλιστα.

 

Απλά το δοκίμασα με το boss και όλα μια χαρά και όταν το έβαλα στο μεταβλητό(γιατί το Boss το πήγα μόνο στο cry)μου έβγαζε θόρυβο.

Λογικό.

 

Θέλειτην προσοχή του και θα ήθελα να το ψαχουλέψω ο ίδιος αν είναι επικύνδινο ή ότι άλλο το αφήνω και έτσι δεν το είναι "βασικός εξοπλισμός" ούτε το δουλεύω και πάρα πολύ απλά αν γίνεται θα μου άρεσε να το ψαχουλέψω(πάντα με ασφάλεια).

Επικίνδυνο δεν είναι. Απλά πρέπει να προσέχεις τα ρεύματα και πριν τροφοδοτήσεις κάποιο πεταλάκι (έστω και δικό σου DIY). Μία μέτρηση με πολύμετρο τόσο για τα Volt όσο και για την πολικότητα καλό θα ήταν να την κάνεις και μία και δύο και τρεις φορές πριν ενώσεις το όποιο πεταλάκι.

 

Τέτοιου είδους προβλήματα υπάρχουν σε ορισμένα πεταλάκια "επώνυμα", πόσο μάλλον στα DIY όπου τις περισσότερες φορές λείπουν (σχεδιαστικά τουλάχιστον) κάποια πράγματα.

 

Καλό ψαχούλεμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επικίνδυνο δεν είναι. Απλά πρέπει να προσέχεις τα ρεύματα και πριν τροφοδοτήσεις κάποιο πεταλάκι (έστω και δικό σου DIY). Μία μέτρηση με πολύμετρο τόσο για τα Volt όσο και για την πολικότητα καλό θα ήταν να την κάνεις και μία και δύο και τρεις φορές πριν ενώσεις το όποιο πεταλάκι.

 

 

Σίγουρα θα φάει μέτριση πριν το κουμπώσω,φαντάσου το μεταβλητό για να μου δώσει 9 βολτ που ζητάω πρέπει να το τοποθετίσω στη θέση 6 βολτ καλά που το μέτρισα μετο πολύμετρο.

 

Τέτοιου είδους προβλήματα υπάρχουν σε ορισμένα πεταλάκια "επώνυμα", πόσο μάλλον στα DIY όπου τις περισσότερες φορές λείπουν (σχεδιαστικά τουλάχιστον) κάποια πράγματα.

 

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν πως σε "επώνυμα" υπάρχουν θόρυβοι κτλ σκέψου τι θα μου βγάλει αυτό(για το DIY),αλλά με το σωστό τροφοδοτικό δεν ακούς τπτ,ακόμα και το guv'nor που σε όποιο βίντεο να το δεις όταν το βάλεις τέρμα gain βγάζει θόρυβο μόλις το έφτιαξα δεν άκουγες τπτ μπράβο στον sabrotone που το σχεδίασε το συγκεκριμένο DIY.

 

Από όλα τα πετάλια που έφτιαξα μόνο το LPB-1 clean boost μου έβγαλε θόρυβο με το μεταβλητό τροφοδοτικό τα συγχαρητήρια μου για αυτούς που τα σχεδιάσανε.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έναν πυκνωτή από 16 βολτ και πάνω μιας και δουλεύω με 9 με σωστή πολικότητα το + προς τοτροφοδοτηκό και το -  προς το καρφί και ο πυκνωτής θα μπεί στο θετικό + από τα δύο καλώδια του τροφοδοτηκού,ο πυκνωτής 4,7 uf

Σωστά τα κατάλαβα?

Ναι φίλε μου θα τον βάλεις παράλληλα στην έξοδο του τροφοδοτικού σου και θα προσέχεις πάντα την πολικότητα !

4.7 uf είναι μικρός τουλάχιστον 4.700 mf θα πάρεις και κάλο είναι την αντοχή του στα volt να την πάρεις με βάση το μέγιστο που σου βγάζει σε volt και όχι στα 9 v.

Θα χρειαστείς κόπτη , θερμοσυστελλόμενο λίγο πιο μεγάλης διατομής από το καλώδιο σου και κολλητήρι καθώς και καλάι και λίγο καλώδιο ακόμα για να κάνεις προέκταση από τον πυκνωτή σου . Ξεκίνα με αυτό και άμα δεν σε καλύψει πας σε άλλα έτσι και αλλιώς γύρο στα 3 ευρώ κόστος είναι .........

Καλές μόντες  ;)

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας συμφορουμίτες.

Σίγουρα θα φάει μέτριση πριν το κουμπώσω,φαντάσου το μεταβλητό για να μου δώσει 9 βολτ που ζητάω πρέπει να το τοποθετίσω στη θέση 6 βολτ καλά που το μέτρισα μετο πολύμετρο.

Όπως περιγράφεις το Κινέζικο, φαντάζομαι ότι έχει μετασχηματιστή με πολλές λήψεις και ένα υποτυπώδες κύκλωμα ανόρθωσης. Είναι φυσικό να μην είναι σταθερό και θα παρατηρήσεις ότι η τάση θα είναι ελαφρά διαφορετική όταν τραβήξεις πχ 100ma και μετά 600ma. Ακόμη και αυτά τα 1000ma είναι αμφισβητίσιμα. Ένα τέτοιο τροφοδοτικό

μάλλον προορίζεται γιά άλλη χρήση μιάς και ο θόρυβος στα αναλογικά ηλεκτρονικά είναι παιδί του διαβόλου.. ;D

Αν πάντως έπρεπε να το χρησιμοποιήσω, θα έβαζα όπως σου συστήνουν και άλλοι συμφορουμίτες,έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 4700uf και παράλληλα με αυτόν έναν 100nF/50V multilayer ή κεραμικό. Πριν από αυτό θα μετρούσα την τάση στην τελευταία επιλογή (αν το 6 δεν είναι η τελευταία θέση) που είναι η μέγιστη τάση που δείνει το τροφοδοτικό. Προσθέτοντας χονδρικά άλλα 10Volts καθορίζω την ονομαστική τάση λειτουργίας του πυκνωτή και καταλήγω πχ 4700uF/25V.

Σωστότερη πάντως λύση η αγορά ενός καινούργιου.

Στα μαγαζιά ηλεκτρονικών κυκλοφορούν switching τροφοδοτικά τα οποία έχουν περιστροφικό διακόπτη με τον οποίο δίνουν έξοδο από 5V έως και 24V με αρκετό ρεύμα (πχ 5V/3.8A έως 24V/1.5A). Τιμές δεν θυμάμαι, αλλά αν κάνεις μία βόλτα ρωτάς (δεν πρέπει να είναι ακριβοί)...

Trust me! I know what I'm doing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους !

 

Δεν εχω διαπιστωσει ποτε συσχετισμο σταθεροποιησης

και θορυβου σε τροφοδοτικα

 

Μηπως ο θορυβος του τροφοδοτικου οφειλεται σε χαμηλης ποιοτητας

μετασχηματιστη ?

Συχνα αυτη ειναι η πηγη του θορυβου σε συνδιασμο με την κακη

του στηριξη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους !

 

Δεν εχω διαπιστωσει ποτε συσχετισμο σταθεροποιησης

και θορυβου σε τροφοδοτικα

 

Μηπως ο θορυβος του τροφοδοτικου οφειλεται σε χαμηλης ποιοτητας

μετασχηματιστη ?

 

Ναι για αυτό πρόκειται αν θα διαβάσεις από την αρχή θα καταλάβεις γιατί να γίνεται όλη αυτή η φασαρία για ένα απλό τροφοδοτηκό.

 

 

Συχνα αυτη ειναι η πηγη του θορυβου σε συνδιασμο με την κακη

του στηριξη

 

 

Τι εννοείς με την κακή του στήριξη?

 

Χρόνια Πολλά και σε σένα  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτό πρόκειται αν θα διαβάσεις από την αρχή θα καταλάβεις γιατί να γίνεται όλη αυτή η φασαρία για ένα απλό τροφοδοτηκό.

 

Τι εννοείς με την κακή του στήριξη?

 

Χρόνια Πολλά και σε σένα  :D

 

Την οχι στιβαρη και με ακαταλληλα υλικα στηριξη του

μετασχηματιστη στο σασι της συσκευης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου