Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για vst drums


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.  Εχω διαβάσει και σχετικά θέματα στο forum αλλά το ξαναθετω. 

Αποφάσισα να δώσω το Drum machine και να γράφω drums μέσω υπολογιστή κατευθείαν με κάποιο vst. Αυτά τα οποία με ενδιαφέρουν ειναι: 1) προφανώς όσο γίνεται πιο αληθοφανή τύμπανα. Να μπορώ όμως κι εγώ να τα επεξεργαζομαι ξεχωριστά όσον αφορά το eq, το panning κλπ.  Γενικά εκτός των drums τα άλλα όργανα ηχογραφούν ται αρκετά καλά. Στα ντραμς ψιλοσκονταφτω

2) να έχει λούπες αρκετές και εύκολα να μπορώ να επεξεργαζομαι κάποια γεμίσματα κλπ για ν μην υπάρχει μονοτονια

3) ευκολία στον χειρισμό. Δεν θέλω να παιδεύω πολύ. Γι αυτό δίνω κ το drum machine.. 

 

Είμαι μεταξύ ez drummer 2 ( που νομίζω ότι καλύπτει τα παραπάνω) και superior( που απ ότι διαβάζω θέλει λίγο παραπάνω σκάψιμο.). Κατά τη γνώμη σας οποίος έχει ασχοληθεί ας πει μια γνώμη αν είμαι σε καλό δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ez Drummer 2 αν θες ένα έτοιμο product που με λίγη δουλειά στο mix θα στέκεται αξιοπρεπέστατα.

 

Ez Drummer Superior 3 αν σε παίρνει οικονομικά και θες να καείς στο programming. 

 

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το 2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν ξέρεις τι κάνεις (εγώ πχ δεν πολυξέρω) βγάζεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Superior 3 είναι Ferrari , πρέπει όμως να ξέρεις και να την οδηγείς.

Ενώ θα πρέπει να γνωρίζεις και από ντραμς (τις ηχητικές διάφορες δηλ. μεταξύ των διαφορετικών τύπων,μεγεθών των τυμπάνων και πιατινιων ) για να μη πελαγοδρομεις στο χάος...

 

 

Τα EZ2 είναι πιο απλά για κάποιον που δεν έχει πείρα στη μίξη των τυμπάνων και είναι πιο "έτοιμα" στον ήχο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σας ευχαριστω ολους. Κτ ξερω απο   επεξεργασια στα drums αλλα δεν θελω να πελαγοδρομησω.

Μπορω στο ez drummer να εχω σε ξεχωριστα καναλια τα μερη του drum set; Πχ απο 1 preset ετοιμο η που θα το χω ψιλοαλλαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geka said:

 Σας ευχαριστω ολους. Κτ ξερω απο   επεξεργασια στα drums αλλα δεν θελω να πελαγοδρομησω.

Μπορω στο ez drummer να εχω σε ξεχωριστα καναλια τα μερη του drum set; Πχ απο 1 preset ετοιμο η που θα το χω ψιλοαλλαξει

Ναι εννοειται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Ελαφρώς off topic: Για το BFD3 τί άποψη έχετε γενικά;

 

Τα χρησιμοποιούσα παλιά, προτιμώ τα S3.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι εμένα καλά μου φαίνονται, αν και λίγο περίπλοκα στο χειρισμό.

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα πάντως..

Αυτά τα S3 τί είναι;

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, John Tzinieris said:

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα πάντως..

Αυτά τα S3 τί είναι;

 

H toontrack βγάζει δυο σειρές, την ez drummer 2 και superior drummer 3

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου