Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για vst drums


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks!

Τελικά όλοι αυτό το EZDrummer έχουν μου φαίνεται.. 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε, για κάποιον που είναι πρωτάρης στα τύμπανα έχουν (σχεδόν) άριστο interface, αρκετή ποικιλία από τύμπανα και ήχους στο βασικό πακέτο και το ez2 προσφέρει αυτά που θες. Δηλαδή παραμετροποίηση και μεγάλη ευελιξία στο κόψε ράψε που σου δίνει δυνατότητα να φτιάξεις "δικό" σου pattern παίρνοντας κομμάτια από διάφορα που έχει που μπορει να μη σου αρέσουν. Θεωρητικά ό,τι κόψεις και ό,που το πας κολλάει άψογα. Φυσικά μπορεις να δουλέψεις είτε με stereo track όπως βγαίνει από default αλλά και να σπάσεις το σετ σε 8-10 tracks και να παίζεις μέχρι να βαρεθείς.

Λίγο παλιά είχα θέματα με την επικόλληση σε μονά μέτρα, όπου μου χάλαγε τα επόμενα στο cubase αλλά αυτά νομίζω στο 5. Στο 10 δεν νομίζω να ξαναέγιναν.

Φυσικά το βασικό πακέτο δίνει κάποιους ρυθμούς, ροκ, ποπ, λατιν, τζαζ, αλλά από εκεί και πέρα ψωνίζεις πακέτα με απίστευτα πράγματα, όρεξη νάχεις. (και λεφτά). Αλλά με το βασικό είσαι κύριος. Με το βασικό δούλεψα 3-4 χρόνια, πριν χρειαστώ να ψωνίσω επεκτάσεις. Το S3 φαντάζει ωραίο και δύσκολο, αλλά δεν νομίζω να έχω κουράγιο να ξαναστήσω τύμπανα ξανά για 30 κομμάτια ή παραπάνω που έχω.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι είδα στα γρήγορα, σχετικά λογική τιμή έχει, τρέχει μέχρι και σε Windows 7, εύκολο στη χρήση, και αν έχει και πολλά patterns σε διάφορα styles καθώς και δεκάδες expansions όπως είδα, είναι πολύ καλή περίπτωση. Φαντάζομαι και η ποιότητα των samples θα είναι πολύ καλή.

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

Απ'ότι είδα στα γρήγορα, σχετικά λογική τιμή έχει, τρέχει μέχρι και σε Windows 7, εύκολο στη χρήση, και αν έχει και πολλά patterns σε διάφορα styles καθώς και δεκάδες expansions όπως είδα, είναι πολύ καλή περίπτωση. Φαντάζομαι και η ποιότητα των samples θα είναι πολύ καλή.

 

Ναι είναι πολύ καλή σε όλα τα sets. Σκέψου εγώ, ο SF και ο dimsonic το χρησιμοποιούμε και παίζουμε και οι 3 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Είναι πάρα πολύ versatile, ειδικά αν δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα για πιο "εξειδικευμένα" sample packs. 

 

Και τα patterns του είναι πολύ καλά, με ελάχιστο πείραγμα κολλάνε αρκετά "πειστικά" με το υλικό που γράφω. Θα κολλούσαν και καλύτερα αν μπορούσα να σκεφτώ λίγο σαν drummer 😅

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν τσεκάρεις συστηματικά τη λογική σε υπάρχοντα patterns μπορέσεις να γράψεις κάποτε και δικά σου.. Γιατί όχι; 

Τώρα μου βάζετε ιδέες, αλλά θέλω πρώτα να τσεκάρω λίγο τα BFD3, έχω μάθει ακριβώς πώς δουλεύουν αλλά δεν τα έχω βάλει ποτέ σε κομμάτι..

Το καλό είναι ότι με αυτά που λέμε βοηθάμε και τον OP να διαλέξει.. 😉

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το Addictive drums για τσεκάρισμα (με πάρα πολλά πακέτα επέκτασης και ρυθμών).

 

Ένα επίσης φοβερό vst τυμπάνων, είναι το jamstix της rayzoon, που χρειάζεται οπωσδήποτε τσεκάρισμα (ειδικά για τους μη ντράμερς).

Η ιδιαιτερότητα που έχει είναι ότι έχει κατά κάποιον τρόπο ένα brain που παράγει on thw spot παιξίματα μη ρομποτοποιημένα, όπως θα έπαιζε ένας ντράμερ, ανάλογα με τις παραμέτρους που θα επιλέξεις.

 

Πλήρως παραμετροποιήσιμο στα πάντα, μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις τον ήχο άλλων drum plugins με συτό αν δεν σε ικανοποιούν οι πάρα πολλοί ήχοι που έχει.

 

Αλλά δεν παίζει στατικά patterns (εκτός αν του πεις να το κάνει), παίζει όπως θα έπαιζε ένας ντράμερ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου