Προς το περιεχόμενο

Μικρή Βοήθεια


lock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Κατ' αρχάς ήθελα να πώ ότι πραγματικά βρίσκω το site πολύ καλό αλλά, αν και το παρακολουθώ λίγο καιρό τώρα, δεν έχω συμμετάσχει σαν μέλος τόσο.

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Σερφάρω στο διαδίκτυο με σύνδεση dial-up (!!! αλλά όχι για πολύ ακόμα) και ενώ η ταχύτητα με την οποία έμπαινα ήταν 46,6 kbps (και κάπως βολευόμουν), μετά απο ένα πρόσφατο format που έγινε στον υπολογιστή η ταχύτητα έχει κολλήσει στα 31,2 kbps. Το σερφάρισμα έχει καταντήσει παιχνίδι για γερά νεύρα... 8O

 

Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι έτσι ώστε να επανέλθει σε πιο "νορμάλ" επίπεδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το παθαίνω και εγώ καμιά φορά!!! Φταίνε οι γραμμές (ηρωϊνης; ) του γνωστού πΟΤΕ (κάνε ένα google για την λέξη 'ληστες' και θα καταλάβεις... ) ...

 

Μπορεί όμως όντως να φταίει και το modem σου...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μετά το format δεν περάστηκε καλά ο driver του modem; Είπα να σκεφτώ το πιο απλό εγώ τώρα.. :) Για κάνε ενα τσεκ αν δεν έκανες.

 

Θα το τσεκάρω... παρόλο που δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Πάντως αν x_pap έχεις και κάτι άλλο στα υπόψιν θα χαρώ να με ενημερώσεις.

 

Κώστα 79 το έχω δεί... :D :D Πολύ καλό. Η αλήθεια είναι ότι μας ταλαιπωρεί καιρό ο ΟΤΕ και κάτι πρέπει να γίνει σύντομα. Είναι και αυτό μια πονεμένη συζήτηση, ιδιαίτερα όταν αρχίσω να συγκρίνω (πάλι) την κατάσταση που επικρατεί σε άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις (όσον αφορά υπηρεσίες και κόστος :evil: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε x_pap έχω ξαναπεράσει τα drivers του modem αλλά καμία διαφορά. Έχω δοκιμάσει να ξαναδημιουργήσω μια σύνδεση αλλά επίσης καμία διαφορά. Αν έχετε καμιά ιδέα για το τι άλλο μπορεί να συμβαίνει θα το εκτιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα W98 είχα 56άρα, και, όταν μου κανε κάτι τέτοια κουλά, απεγκαθιστούσα και επανεγκαθιστούσα το TCP/IP. Στα XP όμως δεν το έχω κάνει ποτέ οπότε, με κάθε επιφύλαξη.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανάμεσα στ' άλλα που προτείνουν και οι φίλοι παραπάνω, δοκίμασε να αλλάξεις και την pci θέση του modem... σε ηρωικές εποχές και σε παρόμοιο πρόβλημα μου είχε δοθεί λύση με αυτόν τον τρόπο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που είναι πιθανό να συμβαίνει, είναι να έχεις θόρυβο στη γραμμή σου είτε από την πλευρά τη δική σου, είτε από την πλευρά του ΟΤΕ. Τσέκαρε το καλώδιο που συνδέεις το μόντεμ με την πρίζα του ΟΤΕ αν είναι σε καλή κατάσταση (τσακισμένο κάπου) και αν βυσματώνει καλά. Βάλε και ένα τηλέφωνο πάνω στο μόντεμ (στο out) και παρατήρησε αν ακούς τίποτα παράσιτα όταν τηλεφωνείς κάπου.

Και βλέπουμε...

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω όλα αυτά και αν δεν λυθεί ούτε τότε, νομίζω θα πάρω δραστικά μέτρα (π.χ. δεν θα ξανασερφάρω ποτέ... αστειάκι). Ελπίζω το επόμενο μου πόστ για το συγκεκριμένο θέμα να είναι η αναγγελία της λύσης του προβλήματος γιατί πραγματικά μου έχουν σπάσει τα νεύρα... Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου