Προς το περιεχόμενο

Γενικά... περί Ανέμων και Θυελλών


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα εδώ, που θα είναι και η τελευταία συμμετοχή μου σ'αυτή τη θεματική ενότητα. Αφορά την σκοπιμότητα ύπαρξής της στο φόρουμ, την προστασία της αλλά και γενικότερα τον χαρακτήρα του moderation (ή modulation?).

 

Είναι προφανές ότι κανείς μας δε ζει σε μπουκάλι και ότι τα ενδιαφέροντα μας επεκτείνονται σε πολλούς τομείς πέραν της Μουσικής. Είναι επίσης λογικό και δίκαιο να μπορούμε κάπου να τα εκδηλώνουμε και να τα συζητάμε.

 

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάποιος βασανίζεται από μονομανίες και επιχειρεί να κάνει highjack μια ολόκληρη θεματική ενότητα, ανοίγοντας θέματα τα οποία ακολούθως προσπαθεί πλαγίως να χειραγωγήσει προς την κατεύθυνση που αυτός επιθυμεί. Και ακόμα χειρότερο είναι όταν προσπαθεί να το κάνει και σε άλλες θεματικές ενότητες που δεν έχουν καμμία σχέση με ¶νεμους και Ύδατα.

 

Φανταστείτε τι θα γινόταν αν ο καθένας άρχιζε να ποστάρει για όλα τα χόμπυ του, από αυτοκίνητα μέχρι συλλογή πεταλούδων και από κόμικς μέχρι θαλάσσιο σκι. Τελικά πρέπει να καταλάβουμε ότι σε όλα τα υγιή εξειδικευμένα fora η θεματική ενότητα 'επί παντός επιστητού' έχει διακοσμητικό ρόλο και περιορίζεται συνήθως στο 1% των συνολικών δημοσιεύσεων.

 

Θα ήθελα να επιστήσω λοιπόν την προσοχή των modulators σε τέτοιες πρακτικές, οι οποίες είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν περάσει απαρατήρητες, αν μπορώ να κρίνω από συζητήσεις με αρκετά άλλα μέλη. Δεν ξέρω αν υπάρχει και ποια είναι η γενική 'οδηγία' σ'αυτές τις περιπτώσεις, πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν μπορεί να μείνει self-moderated αυτή η κατάσταση.

 

Διαφορετικά θα πρέπει να ανεχόμαστε όλοι threads που πηγαίνουν κατά διαόλου και, κατά βάση, μια ραγδαία χειροτέρευση του λόγου 'σήματος προς θόρυβο' σε ό,τι αφορά στον πρωταρχικό σκοπό αυτού του φόρουμ.

 

Αυτά από μένα, όπως είπα δεν σκοπεύω να συνεχίσω να χειροτερεύω την κατάσταση, γι'αυτό θα ποστάρω μόνο σε θέματα που άπτονται του χαρακτήρα του Noiz.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με έχει προβληματίσει αρκετά το συγκεκριμμένο θέμα.

 

Δηλαδή: Κατα πόσο είναι αναγκαίο να υπάρχει μια τέτοια ενότητα σε ένα ειδικό φόρουμ όπως το Noiz.

 

Επειδή σαν άνθρωπος ξεχωρίζω τη μόρφωση από την ειδίκευση, βρίσκομαι στο δίλημα κατα πόσον ένας μορφωμένος άνθρωπος μπορεί να ενδιαφέρεται μόνο για ένα πράγμα, όπως η κιθάρα του πχ.

 

Μπορεί να γίνεται πανικός γύρω του (πχ παγκόσμιο πρωτάθλημα) και να μη συμμετέχει;

 

Νομίζω ότι θα ήταν σα να μη ζει ή θα ήταν μια εικονική πραγματικότητα άσχετη με το περιθώριο της οθόνης του.

 

Το θέμα λοιπόν είναι τι να γράψει κανείς σε μια τέτοια ενότητα...

 

Νομίζω, ότι κάποια θέματα που μας αφορούν σαν κοινωνία δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητα.

Όμως θέλω να το δω ν' αναφέρεται και να το συζητήσω, μέσα από την ιδιότητα του μουσικού, του καλιτέχνη αλλά και ανθρώπου με εναλλακτική οπτική γωνία και σκέψη. Εξ άλλου όλα αυτά τα "εναλλακτικά" (ροκ, τρόπος ζωής κλπ), τα πρεσβεύει ή και ταυτίζεται η μουσική σε μεγάλο ποσοστό.

 

Ως έχει πάντως, εδώ ξεκινάνε θέματα επι παντός επιστητού.

Και απόψεις φαίνεται έχουμε όλοι για τα πάντα.

Αλλά εμένα, δεν μ' ενδιαφέρουν τα πάντα.

Ας γίνουμε ποιό συγκεκριμένοι γύρω από τη μουσική και ας υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Όχι όμως το αντίθετο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άποψη μου την έγραψα πριν λίγο και θα την κάνω copy-paste και εδώ:

 

...Προσωπικά δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα να ξεκινάει κάποιος ένα thread άσχετο με τη Μουσική (εξέλλου το έχω κάνει ΚΑΙ εγώ και πιθανότατα να το ξανακάνω αν και όταν νιώσω την ανάγκη να ...το ρίξω έξω).

 

Αυτό θεωρώ ότι δεν είναι μεμπτό (παρόλο που αν το δει κανείς ψυχρά, αντιβαίνει τους κανονισμούς του ΝΟΙΖ)

 

Αυτό που θεωρώ ΜΕΜΠΤΟ, ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ, TROLL-ιά ή όπως αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί, είναι το να ανοίγει συνεχώς νέα threads των οποίων το περιεχόμενο να είναι 9/10 φορές άσχετο με τη μουσική.

 

Αυτός που το κάνει αυτό, το κάνει για 3 πιθανούς λόγους (εκ των οποίων ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ κανέναν !!!):

 

1) Σπάει πλάκα με τους υπολοίπους

2) Είναι εκτός τόπου και χρόνου γενικώς

3) Βρήκε κοινό για να το παίξει φιλόσοφος (μιας και το ΝΟΙΖ δόξα τω θεώ έχει μπόλικο κόσμο) και προσπαθεί να μας "εκμαιεύσει" την ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Αυτό που θεωρώ ΜΕΜΠΤΟ' date=' ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ, TROLL-ιά ή όπως αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί, είναι το να ανοίγει συνεχώς νέα threads των οποίων το περιεχόμενο να είναι 9/10 φορές άσχετο με τη μουσική.

[/quote']

Συμφωνώ απολύτως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που θεωρώ ΜΕΜΠΤΟ' date=' ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ, TROLL-ιά ή όπως αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί, είναι το να ανοίγει συνεχώς νέα threads των οποίων το περιεχόμενο να είναι 9/10 φορές άσχετο με τη μουσική.

...[/i']

 

 

Αυτό θεωρώ ότι δεν είναι μεμπτό (παρόλο που αν το δει κανείς ψυχρά' date=' αντιβαίνει τους κανονισμούς του ΝΟΙΖ)

 

Αυτό που θεωρώ ΜΕΜΠΤΟ, ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ, TROLL-ιά ή όπως αλλιώς μπορεί

...[/i']

 

 

Για να δούμε …

 

Ποια από τα παρακάτβ θέματα σου φαίνονται άσχετα με την μουσική,

και ποια από όσα δεν εχουν σεχέση με την μουσική

αντιβαίνουν τους κανόνες του Noiz;

 

 

Ποια η έννοια της Εντροπίας;

 

Το τέλος του CD.

 

Dithering στο φούρνο με πατάτες.

 

Mastering με το HarBal.

 

Kalimba and my Guitar

 

Διαδώστε το... Είναι κρίμα... ( Δεν έχει σχέση με την μουσική αλλά δεν παραβαίνει κανόνες στο Περί ανέμων και υδάτων)

 

Reverb, και η χρήση του

 

Για τα software της Algorithmix τι γνώμη έχετε;

 

Σκέψεις που αφορούν στο παράνομο λογισμικό.

 

To LimeWire στο στόχαστρο της δισκογραφικής

 

Escapa game !!! ( Δεν έχει σχέση με την μουσική αλλά δεν παραβαίνει κανόνες στο Περί ανέμων και υδάτων)

 

Why do old people listen to old music?

 

Χρόνια Πολλά .... ( Δεν έχει σχέση με την μουσική αλλά δεν παραβαίνει κανόνες στο Περί ανέμων και υδάτων)

 

Η Τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα Ελληνικά σχολεία!!! ( Δεν έχει σχέση με την μουσική αλλά δεν παραβαίνει κανόνες στο Περί ανέμων και υδάτων)

 

Κάρτα UAD. Γιατί να την πάρω;

 

Dear Ixnilatis_3 ...... Εξέφρασα απορεία μου, αντίστιχη με του Fleameil (Pay Pal and Financial Information)

 

Λίγο προσοχή στις αγγελίες με τα μεταχειρισμένα.

 

Miguel Angel / Empresa Artesana No 121 Η κιθάρα του πατέρα μου

 

Ποιους Compressors ???

 

Λέω να πάρω κάποια κιθάρα για αρχή !

 

Ποιες οι διαφορές στους τύπους ηλ. κιθάρας;

 

Noiz Chat είναι η λύση ... ( Δεν έχει σχέση με την μουσική αλλά έχει με το Νόιζ …)

 

MXL μικρόφωνα από την Marshall Electronics

 

Why classical music is superior to popular music, and always will be

(Η "ανωτερότητα" της κλασσικής μουσικής)

 

FX Freeze

 

Γίνετε να σηκώσουμε φωτογραφίες στο φόρουμ ? ( Δεν έχει σχέση με την μουσική αλλά έχει με το Νόιζ …)

 

Tα αίτια της ανωνυμίας των καλλιτεχνών

 

H ηλεκτροακουστική άρπα του Andreas Vollenweider

 

Αν δεν είχε εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα ... ;

 

Κάποιος πρέπει να τους μιλήσει για τον «Ήχο»

 

Yamaha NS10M nearfield monitors

 

Επιτρέψτε μου να ρίξω μια ιδέα. Ακόμα περιμένω … :lol:

 

 

 

 

Αυτά αγαπητέ Elavd είναι τα θέματα που έχω θέσει ως IxNiLaTiS. :!:

 

Υπάρχει και κάποιο που σβήστηκε ( Ελεύθεροι άνθρωποι σε ένα ελεύθερο φόρουμ) το οποίο έθεσα προκειμένου να γίνει η σύγκριση με ένα μη αστυνομευόμενο φόρουμ και την κατάντια του, σε σχέση με το Νόιζ. Και αυτό γιατί πολλές φορές και εγώ και άλλοι είχαμε δυσανασχετήσει με την αστυνόμευση. :roll:

 

Πές μου σε παρακαλώ που είδες εσύ πως το 90% των θεμάτων μου,

δεν έχουν σχέση με την μουσική ή απαγορεύονται;

 

Γιατί με συκοφαντείς διαρκώς; :?:

 

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και τα θέματα που είχα θέσει με τον προηγούμενο λογαριασμό μου, θυμάμαι το «Τέχνη και τεχνική» και το «Περί Δικαίου και δικαιωμάτων», είχαν και σχέση με την μουσική και δεν απαγορεύονταν.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράγματα κύριοι.

 

Σε περίπτωση κατά την οποία προκύπτουν διαφορές ανάμεσα σε δύο ή περισσότερα μέλη, είτε το θέμα είναι για ανέμους και ύδατα είτε όχι, οι εμπλεκόμενοι οφείλουν να το ταχτοποιούν μέσω pm ή με ό,ποιον άλλο τρόπο δεν μπλοκάρει τη ροή ενός θέματος, με τη συνήθη κατάληξη να ξεχνιέται τελείως το αρχικό θέμα/απορία, να προκύπτει ένα κατεβατό κονταροχτυπημάτων και παρεξηγήσεων και να συμπεριφερόμαστε λες και φταίξιμο είναι των mods, του admin, του Υπουργού, του Μεγάρου Μαξίμου, του ΝΑΤΟ και πάει λέγοντας.

 

Φταίμε όλοι. Ας επανεξετάσουμε τον τρόπο με τον οποίο ποστάρουμε/συμπεριφερόμαστε. Και, από καιρό σε καιρό, ας αναζητάμε, ο καθένας για τον εαυτό του, το σύνολο των post μας, κι ας βλέπουμε με ντοκουμέντα ποιά είναι η συμπεριφορά μας, πόσο τα post μας βοηθούν την εκάστοτε συζήτηση, μήπως τυχόν από κεκτημένη ταχύτητα συντηρούμε κακώς κείμενες καταστάσεις. Αυτά.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου