Προς το περιεχόμενο

Τι μας φτιαχνει κ τι μας τη σπαει οταν παιζουμε


metalash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ δεν εννοω οταν παιζουμε κρυφτο (για να μην μου γραψετε οτι σας τη σπαει να τα φυλατε :lol: ).Τι ειναι αυτο που πραγματικα σας κανει να πατε να παρετε στα χερια σας την κιθαρα σας το μπασο σας?τι σας φτιαχνει οταν παιζετε?Τι σας τι σπαει οταν παιζετε?

 

Εμενα μου τη σπαει οταν παιζω:η γιαγια μου που βλεπει ισπανικα, τα καναρινια της μανας μου που με συνοδευουν στην κιθαρα (τα σκασμενα οτι ωρα την ακουσουν αρχιζουν και κελαηδανε...λετε να κανω μπαντα με τα σκασμενα? <>?), ο σκυλος μου που οταν αρχιζω τις ψιλες αρχιζει κ κλαιει κ ενοχλει τη γιαγια μου που βλεπει ισπανικα γιατι δεν ακουει απο το τσιτσιρισμα των πουλιων κ ξεσπαει στο σκυλο κ τελος φυσικα αυτος που θα ερθει να μου πει να κλεισω την κιθαρα για ολα τα παραπανω!!! Αλλα....

 

Με φτιαχνει απιστευτα που το παραπανω σκηνικο δεν γινεται συνεχεια γιατι ειμαι συνεχεια σχεδον μονος στο σπιτι, ο ηχος που εχω, το οτι γραφω οτι παιζω κ μετα ακουω τι επαιζα, οτι jammaro με φιλους μου που δεν ακουνε metal κ τα βρισκουμε,οτι δεν χρειαζεται να εχω ως διασκεδαση το "εξω" γιατι "μεσα" ειμαι καλυτερα!!!

 

Εσεις??

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπον εκνευριζομαι αφανταστα:

 

1)οταν ειμαι εκτος Pitch

2)οταν δεν μου κατεβαινουν νεες ιδεες οταν παιζω

3)οταν δεν μπορω να κανω δυνατα vibrata λογω κουρασης των δαχτυλων μου ειδικα στα 4 πρωτα ταστα και στις..ψιλες Ε και Β

4)οταν θελω να δυναμωσω και αλλο τα Monitor αλλα η κιθαρα ειναι τοσο δυνατα που δεν μπορω να τα ανοιξω πιο πολυ και η κιθαρα ειναι πολυ πανω απο το backing track.βεβαια εγω αντι να τα φερω στα ισα και να ακουγονται το ιδιο, η κιθαρα ειναι κλασσικα πιο δυνατα απο το backing...λογω πορωσης.

 

φτιαχνομαι οταν ισχυουν ολα τα αντιθετα και θα φτιαχτω ακομα πιο πολυ οταν παρω πιο δυνατα monitor... :lol:

ακομα φτιαχνομαι με τον ηχο που εχω φτιαξει οταν παιζω σε..αρκετα μεγαλες εντασεις.ο ηχος ειναι μοναδικος μπορω να πω,αλλα μου..στοιχισε..χεχε

 

ακομα εκνευριζομαι οταν η γιαγια μου,(ενω της το εχω πει χιλιες φορες να μην το ξανακανει)ερχεται την ωρα που ηχογραφω και που εχω τα ακουστικα στα αυτια μου και-προσεχτε σκηνικο τωρα-μου χτυπαει την πλατη την ωρα που εγω ..τα δινω ολα για να παιξω καλα στην ηχογραφηση και μου λεει:τακη μου, οι πατατες και η σαλατα ειναι ετοιμα ελα να φας... :?

 

ειναι και αλλα που βαριεμαι ομως να σκεφτω τωρα γιατι ειμαι αραχτος με το φραπεδακι διπλα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά...αλλά αυτό που είπε ο Τάκης για τις ιδέες (που δεν έρχονται) είναι όντως σπαστικό.

Επίσης όταν στις πρόβες χτυπάει το κινητό του ερωτοχτυπημένου κιθαρίστα μας, και σταματάει ν' απαντήσει...

Όταν δεν "βγαίνουν" πράγματα που πριν έβγαιναν. Συνήθως αυτό συμβαίνει τέτοια εποχή, μετά από διακοπές.

 

ΥΓ1. Δηλαδή να χαίρομαι που οι γιαγιάδες μου δεν ζουν?

ΥΓ2. Μου τη σπάει που είμαι ακόμα στη δουλειά και το Χ-99 μόνο του στο στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη σπάει:

 

1) Όταν η φράση είναι δύσκολη και βγαίνω εκτός χρόνου

2) Όταν υπάρχουν διάφορα σολιστικά σχεδόν όμοια μεταξύ τους, και τα μπερδεύω ή τα ξεχνάω, ιδιαίτερα σε κατάσταση ταχείας εκμάθησης, (προ live κλπ)

3) Όταν ο μπασίστας έχει πάρει θέση σπέναντί μου και κοιτάει τι παίζω για να παίξει.

4) Όταν ανακαλύπτεις ότι δεν πάει άλλο, οι τραγουδιστές σου χρειάζονται επειγόντως μαθήματα ορθοφωνίας

 

Με φκιαν΄

 

1) Όταν παίζω σωστά και ολοκληρωμένα ένα σόλο.

2) Όταν με το μπασίστα μιλάν τα μάτια

3) Οι σωστά χρονισμένες διφωνίες με πλήκτρα.

4) Όταν υπάρχει καλό φενγ σουι στην perfomance, και την καταβρίσκουμε με αυτά που παίζουμε. (Με ωραίο groove, δεμένο rhtyhm section κλπ)

5) 'Οταν έχει πολλά πιπίνια απο κατω.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που εμένα είναι η δουλειά μου το να παίζω θα το σοβαρέψω λιγάκι !!

Στα studio sessions :

-Το "άντε να τελειώνουμε"

-Το να μην ξέρει ο παραγωγός τί ακριβώς θέλει

-Το να μη με αφήνουν να φτιάξω τον ήχο που ξέρω πως κάνει για το κομμάτι

-Το Pod !!! Εχει καταντήσει αηδία πια η ατάκα "μα γιατί να στήνουμε μικρόφωνα τώρα αφού έχουμε το Pod να κάθεται ?" Γκρρρρρ !!

 

Στα live :

-Tα απαράδεκτα stage monitors

-Οι νοικιασμένοι Fender Twin Reverb που έχουν να τους αλλάξουν λάμπες απο το 1971

-Το κοινό όταν εγώ χτυπιέμαι στο How you remind me κι αυτοί περιμένουν απαθείς να δουν "που το πάω" (το 'χω ακούσει κι αυτό )

-Το να έχω πιεί το μισό μπάρ και να μην "κλειδώνω" ρυθμικά !!!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τα μοναδικα δυο πραγματα που μου τη σπανε, ειναι οταν παιζω συνεχεια "τα ιδια" και οταν με διακοπτουν πανω στην καυλα μου......

 

Αυτο που πραγματικα με φτιαχνει ειναι το γεγονος του οτι οταν παιζω (πραγματικα) πηγαινω σε αλλο κοσμο.. (οταν γουσταρω απειρα το κομματι εννοειται..) πολλες φορες οταν τελειωνω ειναι σαν να ξυπναω.. Μπορει να μη με πιστευει καποιος, αλλα ετσι νιωθω πραγματικα...και αυτο ειναι που με ωθει να παιζω κιθαρα... Ισως να οφειλεται σε προσωπικο ψωνιο που δε μπορω να εξωτερικευσω μπροστα σε κοσμο, γιατι φανταζομαι οτι παιζω λαιβ οταν παιζω κιθαρα στο σπιτι....Και φυσικο επομενο ειναι να με πορωνει ο καλος (για τα αυτια μου) ηχος...

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που εμένα είναι η δουλειά μου το να παίζω θα το σοβαρέψω λιγάκι !!

Στα studio sessions :

-Το "άντε να τελειώνουμε"

-Το να μην ξέρει ο παραγωγός τί ακριβώς θέλει

-Το να μη με αφήνουν να φτιάξω τον ήχο που ξέρω πως κάνει για το κομμάτι

-Το Pod !!! Εχει καταντήσει αηδία πια η ατάκα "μα γιατί να στήνουμε μικρόφωνα τώρα αφού έχουμε το Pod να κάθεται ?" Γκρρρρρ !!

 

Στα live :

-Tα απαράδεκτα stage monitors

-Οι νοικιασμένοι Fender Twin Reverb που έχουν να τους αλλάξουν λάμπες απο το 1971

-Το κοινό όταν εγώ χτυπιέμαι στο How you remind me κι αυτοί περιμένουν απαθείς να δουν "που το πάω" (το 'χω ακούσει κι αυτό )

-Το να έχω πιεί το μισό μπάρ και να μην "κλειδώνω" ρυθμικά !!!

 

 

 

Και τι σου αρεσει???????? :?: :?: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου τη σπάει το ότι είμαι μόνος μου. Αυτό συμβαίνει εδώ και 15 χρόνια περίπου, καθώς οι άξιοι συνοδοιπόροι μου τράβηξαν διαφορετικούς δρόμους. Το ξέρω ότι ακούγεται pathetic, αλλά είναι η αλήθεια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εκνευριζομαι αφανταστα:

4)οταν θελω να δυναμωσω και αλλο τα Monitor αλλα η κιθαρα ειναι τοσο δυνατα που δεν μπορω να τα ανοιξω πιο πολυ και η κιθαρα ειναι πολυ πανω απο το backing track.βεβαια εγω αντι να τα φερω στα ισα και να ακουγονται το ιδιο' date=' η κιθαρα ειναι κλασσικα πιο δυνατα απο το backing...λογω πορωσης.

 

φτιαχνομαι οταν ισχυουν ολα τα αντιθετα και θα φτιαχτω ακομα πιο πολυ οταν παρω πιο δυνατα monitor... :lol: [/quote']

 

 

:lol: :lol: :lol: Πιστευω να μην εισαι ετσι και στη μπαντα????? Εεεε??? Γιατι θα σε διωξουνε!!!! :lol: :lol: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου