Προς το περιεχόμενο

Τι μας φτιαχνει κ τι μας τη σπαει οταν παιζουμε


metalash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί με φτιάχνει

Όταν κλειδώνω με τον μπασσίστα και ξαφνικά χάνονται όλα τα υπόλοιπα και δεν ακούω συγκεκριμένα πράγματα, απλά νιώθω το γκρούβ

Όταν πορώνομαι τόσο πολύ και παίζω τόσο δυνατά που σπάνε οι κάλοι και αρχίζει και αφήνει λεκέδες το αίμα στο λευκό δέρμα του ταμπούρου χεχε (δεν θελω σχόλια για τεχνικες....)

Όταν ο κιθαρίστας -ες μου έχει πορωθεί και έχει έρθει δίπλα μου και κουνιέται / χτυπιέται μαζί μου - όλα τα λεφτά για εμάς τους "απο πίσω"

 

Τι με χαλάει

Όταν προσπαθεί ο κιθαρίστας να μου εξηγήσει (χωρίς επιτυχία) τί ρυθμό νομίζει οτι ταιρίαζει στο κομμάτι και μου κόβει εντελώς την έμπνευση της στιγμής

'Οταν ο κιθαρίστας έχει βγεί εκτός (συνήθως λόγω σόλου ή γρήγορου ρυθμού) και τα ρίχνει στο ρύθμ σέκτιον

'Οταν εγώ τα δίνω όλα και η υπόλοιπη μπάντα είναι χαλαρή

 

σσ Για τα τελευταία 2 έχω φύγει απο 2 μπάντες. :(

 

Γενικά η μουσική είναι χόμπυ για μένα οπότε δεν με χαλάν και πολλά πράγματα ή τουλάχιστον δεν τα αφήνω εγω. :wink:

Υπάρχουν πολλά άλλα που με φτιάχνουν άλλα θέλει βιβλίο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι με φτιαχνει:

 

-οταν η υπολοιπη μπαντα παιζει καλα κ εχει ορεξη(ειτε studio ειτε live)

-οταν σπαει η χορδη του αλλου κιθαριστα και μεχρι να την αλλαξει,καποιος παιζει μια πλατη απο πισω και εγω τρεχωωωωωω (vroom vroooooooooom) :P :P :P :P :P

-οταν μετα απο ενα Live βλεπω χαμογελα κ οχι απαθεια

-οταν βαζω 5-6 εφε στις εισαγωγες και το μαγαζι γινεται διαστημοπλοιο :P :P (ΜΠΡΑΒΟ στην tonelab)

 

μου την σπαει:

 

-ΟΤΑΝ ΟΙ ΧΑΖΟΓΚΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΩΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!μου ερχεται να αφησω την κιθαρα και να κατεβω κατω να παω για ενα ποτο...(αυτο που κανω ειναι να ανεβαζω ενταση κ να παιζω πιο metalιαρικα και να τις κοιταξω μπας και καταλαβουν τα ζωα!!! )

-τα προβληματα ηχου

-το να μην εχω φραγκα να αλλαξω χορδες για το καθε μεθαυριανο live.

-ο αθλιος κοσμος που εχει φτασει σε σημειο να μου πει την ατακα:"ωραια παιξατε....αλλα οι guns n' roses στο sweet child o mine(οταν το ειχα παιξει) εχουν καλυτερο ηχο"!!!!!!!!(ναι....το εχω ακουσει και αυτο!!!)

 

αυτα.......τι αλλο? .... α!!!!!φυσικα μου αρεσουν και τα πιπινακια...αλλα αν δεν εισαι τραγουδιστης ή δεν κανεις και λιγο τον καραγκιοζακο(με την καλη εννοια).........τιποτα...εννοια τους...και ετοιμαζω τσιρκο!!! :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μου τη σπάει :

 

1.Οταν κανενας δεν θυμαται τα ονοματα των κομματιων.

2.Οταν ο κιθαριστας θεωρει μαγκια τις συνεχομενες αρμονικες και δεν αφηνει το κομματι στην ησυχια του.

3.Οτι τα πληκτρα πρεπει να ειναι 3ο οργανο στο Heavy Metal

4.Οτι δεν παιζω οσο καλα θα ηθελα.

5.Οτι ο εξοπλισμος ειναι πανακριβος

 

Γουσταρω :

 

1.Οταν παιζουμε μερημενα και εχουμε πραγματικο ογκο

2.Οταν ηχογραφουμε προβα

3.Οταν ο τραγουδιστης ειναι στα φορτε του

4.Οταν εχουμε 4ωρο προβα

5.Οταν γραφουμε καινουρια κομματια και συννενοουμαστε

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Revised ...

 

 

1985 ... Πέφτανε οι σοβάδες από το ταβάνι μόλις παίζαμε λίγο πιο δυνατά σε μια αποθήκη κάπου στην Καλλιθέα και ένας ταλαίπωρος γείτονας που δούλευε νυχτερινός μας πλάκωνε στα μπινελίκια την ώρα που προσπαθούσαμε να παίξουμε Victim of Changes γύρω στις 6 το απόγευμα ... Συναυλία στο Πάρκο Αμερικής μάλλον το 86 ή 87 όπου δεν είχαμε χρήματα ούτε για ταξί και γυρίσαμε με το τρόλευ κουβαλώντας μισή drums όργανα και 2 ενισχυτές ... Ο Λεωνίδας (vocals) όπου σε ένα gig στην πάλαι ποτέ Rainbow κατέβασε μισό κιλό παγάκια για να ανοίξει ο λαιμός του προκειμένου να τραγουδήσει ...Το Καζατζόφ που το έπαιξα σόλο στο Paranoid σε ένα encore ... O Στέφανος με το τότε εκρηκτικό Yamaha DX7

που δεν ήξερε τη διαφορά της πέμπτης + τονικής με τη μεγάλη πέμπτη του πάσχα ...

 

Κοινώς μου άρεσε η απλότητα που είχαν τα πράγματα o απίστευτος χαβαλές που κάναμε μεταξύ μας η αίσθηση της rock και metal επανάστασης πριν τους συμβιβασμούς του 89 και εντεύθεν (τέλος σπουδών στρατός κλπ) και το γεγονός ότι μπροστά στο να παίξουμε live δεν υπολογίζαμε τίποτα ...

 

Και δε μας τη χάλαγε τίποτα ...

 

Και αυτό που μου καμιά φορά με μελαγχολεί είναι ότι τα χρόνια αυτά πέρασαν ανεπίστρεπτα ...

 

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΑ !

 

 

Cadd4 (Aadd4 is better)

ο γοργό με χάρη τρέχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι με φτιαχνει:

 

 

-ΟΤΑΝ ΟΙ ΧΑΖΟΓΚΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΩΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!

 

Πολύ χειρότερα είναι ο μπασίστας σου να στέλνει μυνήματα στο κινητό(ευτυχώς έτυχε μια φορα :P)

 

-ο αθλιος κοσμος που εχει φτασει σε σημειο να μου πει την ατακα:"ωραια παιξατε....αλλα οι guns n' roses στο sweet child o mine(οταν το ειχα παιξει) εχουν καλυτερο ηχο"!!!!!!!!(ναι....το εχω ακουσει και αυτο!!!)

 

 

Αυτό πάλι...Έπρεπε να πεις να ανέβαινε αυτός να παίξει να δει τη γλύκα :twisted:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι με φτιαχνει:

 

 

-ΟΤΑΝ ΟΙ ΧΑΖΟΓΚΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΩΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!

 

Πολύ χειρότερα είναι ο μπασίστας σου να στέλνει μυνήματα στο κινητό(ευτυχώς έτυχε μια φορα :P)

 

 

8O 8O wow!!!!!να ρωτησω τι εκανες εκεινη τη στιγμη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνη τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις πολλά γιατι αν παίζαμε ξύλο στη σκηνή θα φεύγαν τα γκομενάκια 8) Οπότε με το που τελείωσε το live "Ελά εδω παλικάρι μου να σου πω τι ωραίο μπάσσο παίζεις :twisted: :twisted: :twisted: $$%$%$##^#$^^#$@$#@#@%$%@%$#%#@%#$@)"

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μου την σπαει το οτι ποτε δεν αγαπησαν οι γονεις μου εστω και λιγο αυτο που εκανα,αυτο το παθος μου,με αποτελεσμα να εχει γινει η κιθαρα πια ενα χομπι!!!!!!!!!

 

Αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα!!!

Ποσοι αραγε απο μας κανουν αυτο που θελουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

1)μου αρεσει απίστευτα οταν ενα live η μια πρόβα βγενει ετσι ωστε ολοι γουσταρουμε ανεξάρτητα απο λαθη κ.τ.λ.

2)να παιζω σπίτι μου σε ότι ενταση θέλω(ειμαι φοιτιτής και εχω γειτονες οποτε....)

 

 

δεν μου αρέσει:

να 1)κανω πρόβα και να εχουν ξενερώσει ολοι η ένας κ.τ.λ. ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ

2)που δεν εχω groupies στα live :P:P:P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρονια κ 2 μήνες παιζει να ειναι ρεκόρ σκαψίματος χρυσοψαρε.Καλη φασ'

 

Μαρεσ' οταν παιζω κ δεν μαρεσ' οταν δεν παιζω.Απλα πραματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου