Προς το περιεχόμενο

Vintage Modified Squier Jazzmaster 2012 - εμπειρίες, απόψεις, mods κ.α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Elavd, εκανες καμια αλλαγη στην δικη σου? Εγω μολις αλλαξα jack pots και πυκνωτες, μεγαλη βελτιωση

 

Το μόνο που έκανα ειναι να βάλω κόλλα τύπου Loctite στα βιδακια που ρυθμίζουν το ύψος των saddles για να μειώσω το τρίξιμο της γέφυρας.

 

Θέλω να αγοράσω ένα σετ αναβάθμισης ηλεκτρικών γιατι θεωρώ οτι ειναι το αδύνατο σημείο της κιθάρας....

 

Εσύ ως προς τι θεωρείς οτι βελτιώθηκε ο ήχος με τα mods που έκανες;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καταρχας σαν να "ανοιξε" καπως ο ηχος με τα ποτενσιομετρα τελειως ανοικτα. Το volume επισης εχει τωρα καλυτερο taper (παρεπιπτοντως η κιθαρα stock φοραει τα μικρα, φτηνα alpha pots και στις κλασσικες τιμες που βλεπει κανεις στο SD Jazzmaster Wiring Schematic - εγω βεβαια αλλαξα το volume απο lin σε log).

 

Τεραστια αλλαγη στο tone - στην stock μορφη, κοβωντας το tone μεχρι το 5 δεν επεφερε σχεδον καμια αλλαγη και ξαφνικα μετα το 5 ο ηχος πεθαινε - δεν εκοβε απλα πριμα, εκοβε τα παντα και ο ηχος καταντουσε τελειως αναιμικος. Τωρα εχει ωραιοτατο taper και ο ηχος διατηρει την ενταση και το "punch" του στα χαμηλα settings - απλα κοβει τα πριμα, οπως θα επρεπε εξαρχης, δινει μαλιστα μερικους πολυ ωραιους jazzy ηχους.

 

Την διαφορα την ειδα και λογω του παρακατω - δεν μπηκα στον κοπο να αλλαξω τα ποτενσιομετρα στο lead circuit. Πριν την αλλαγη, χρησιμοποιουσα το lead circ αρκετα. Ο ηχος και η συμπεριφορα του ηταν σχεδον ιδια με του κανονικου wiring, απλα λιγο πιο "dark". Τωρα, μετα την αλλαγη, με το που αλλαξω στο lead circuit μου φαινεται σαν να ξαφνικα καλυπτω τον ενισχυτη μου με μια ελαφρια κουβερτα.

 

Οπως ειπα, ειναι αρκετα πιθανο να ανοιξω την κιθαρα ξανα συντομα και να κανω μερικες ακομα αλλαγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες την παρέλαβα για φίλο σε χρώμα Sonic Blue.

Μπορώ να πω οτι είμαι ενθουσιασμένος από την ποιότητα της,το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ μπράτσο της με τα jumbo τάστα. Έχει βέβαια κάποιες κατασκευαστικές μικροατέλειες αλλά οκ...

Έχει ακριβώς τα ίδια προβλήματα με αυτή του odis!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου