Προς το περιεχόμενο

Vintage Modified Squier Jazzmaster 2012 - εμπειρίες, απόψεις, mods κ.α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα τα βιντο θα σε βοηθησουν ΠΟΛΥ (στο να μην αλλαξεις...ΤΙΠΟΤΑ... ;D)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτα τα βιντο θα σε βοηθησουν ΠΟΛΥ (στο να μην αλλαξεις...ΤΙΠΟΤΑ... ;D)

Σώθηκες...το παλλικάρι είναι serial killer!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα βιντο θα σε βοηθησουν ΠΟΛΥ (στο να μην αλλαξεις...ΤΙΠΟΤΑ... ;D)

 

ναι, τα έχω δει και θα τα εφαρμόσω. Thanks anyway!

 

Σώθηκες...το παλλικάρι είναι serial killer!!!! ;D ;D

 

...μα γιατι το λες αυτό? ;D ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτες "ηλεκτρικες" εντυπωσεις:

 

...μ' αρεσε!   :)  :)  :)

 

πολυ ωραιος fat ηχος στον bridge και εξισου παχουλος στον neck, αλλα μονο απο το "δικο του" κυκλωμα.

 

Μεσω του toggle switch δεν μπορεσα να τον ακουσω γιατι... (Ω! της Κινας) δεν δουλευει η θεση Neck και φυσικα η Middle...  :D

 

Αυτο θα συνιστουσε deal braker για καποιους, αλλα εγω το βλεπω σαν μια πολυ καλη ευκαιρια να ανοιξω pickguard και να ριξω την πρωτη ματια ...στον ασθενη.

 

standard εχει κοπει (η δεν εχει συνδεθει) καποιο καλωδιακι.

 

Μικρο το κακο μιας και τα ηλεκτρικα θα αλλαχτουν anyway...

Βεβαια πιστευω οτι αν ηταν σε καταστημα θα το διορθωναν on the spot και κανεις δεν θα επαιρνε χαμπαρι...

 

Απλα θα περιμενω λιγες μερες ακομη να προσαρμοστει η ξυλεια στο "κλιμα" του σπιτιου για να δω μην μου γινει σαν τελικο σιγμα το μανικι, και μετα θα επεμβω.

 

Επισης, οι μανισιες χορδες βαζουν πολλλλλη βρωμια στο χερι... (οκ ισως και η φρεσκια ταστιερα).

 

Κατα τ' αλλα, το κουρδισμα δειχνει να αντεχει στις τρεμολιες, το δικο μου bar δεν ειναι "χαρβαλο" και στεκεται στη θεση του και τα saddles θελουν οπωσδηποτε Loctite...  8)

 

Τελος, το flanger (ασχετο) παιζει παρα πολυ καλα, αλλα θελει οπωσδηποτε μια pull down αντισταση στο True bypass γιατι σε καθε εμπλοκη του διακοπτη ...πεφτουν πιστολιες!  ;D 

 

so far so (very) good.

 

verdict:

Ναι, αν την εβλεπα σε μαγαζι και την δοκιμαζα ετσι οπως ειναι θα την αγοραζα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν την εβλεπα σε μαγαζι και την δοκιμαζα ετσι οπως ειναι θα την αγοραζα.

fanboy!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω του toggle switch δεν μπορεσα να τον ακουσω γιατι... (Ω! της Κινας) δεν δουλευει η θεση Neck και φυσικα η Middle...  

 

edit (τωρα καταλαβα τι ελεγες... ;D) που να ακουσεις και τη middle θεση που ειναι ΟΛΑ τα λεφτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα αρχηγε,στο πανω κυκλωμα  (αυτο που ειναι στο πανω κερατο) δουλευει ΜΟΝΟ ο neck μαγνητης.

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα Νικόλα...μετά από μία βδομάδα που θα βάλει χέρι ο alderbody...με το πάνω κύκλωμα, θα παίζει και ο μαγνήτης του γείτονα μαζί ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να ακουσεις και τη middle θεση που ειναι ΟΛΑ τα λεφτα.

καταρχας Χρονια Πολλα για χθες.   :)

 

οντως, αυτη τη middle πολυ τη λιγουρευομαι...

 

βεβαια αυτη τη "middle" θα ηθελα πολυ:

 

4951304298_e0e7fcff49_b.jpg

 

...αλλα this is another priest's Gospel  ;D

 

...με το πάνω κύκλωμα, θα παίζει και ο μαγνήτης του γείτονα μαζί ;D

 

ΠΟΛΥ καλη ιδεα!!!   ;D  ;D  ;D

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με παραξενεύει στη δικιά μου και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ακούγεται έτσι (μιας και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με JM) είναι πως στη middle θέση o ήχος είναι αρκετά πιο πρίμος σε σχέση με αυτόν στη θέση bridge.

 

(Θα ανεβάσω κλιπάκι για να καταλάβετε τι εννοώ ;) )

 

Έχω την αίσθηση επίσης, ότι οι Duncan designed μαγνήτες της Squier είναι λιγουλάκι hot...

 

Παρεμπιπτόντως, εδώ υπάρχει ένα πολύ καλό και αναλυτικό συγκριτικό τεστ μαγνητών για Jazzmaster:

 

http://www.offsetguitars.com/forums/viewtopic.php?f=7&t=33614&start=0

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με παραξενεύει στη δικιά μου και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ακούγεται έτσι (μιας και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με JM) είναι πως στη middle θέση o ήχος είναι αρκετά πιο πρίμος σε σχέση με αυτόν στη θέση bridge.

 

μια και "ελυσα" το δικο μου θεμα με τον toggle switch, θα δοκιμασω και θα επανελθω.

btw, ηταν απλα μια "κακια στιγμη" στο wiring, αφου σε ενα σημειο ακουμπουσε το μπλενταζ (θωρακιση) ενος καλωδιου (=ground) με το σημα του neck και ...τον γειωνε.

 

Επι τη ευκαιρια της ...επισκεψης κατω απο το pickguard, να πω οτι στη δικια μου τουλαχιστον ολα τα ποτενσιομετρα ειναι Alpha mini και ο διακοπτης δεν ειναι ο κλασσικος L-type αλλα ορθιος κοντος.

Γενικα επικρατει ενας πανικος στις καλωδιωσεις ...but things are about to change  ;)

 

 

Το link που παρεθεσες ειναι απλα... βιβλος!

 

θα πεσει πολλη ακροαση!  :)

 

Κριμα που δεν βγαζει η Bare Knuckle μαγνητες για jazzmaster γιατι τωρα που τους εισαγει ο Πλουμης (http://musicrepair.weebly.com/) θα ηταν πολυ καλη ευκαιρια για upgrade...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου