Προς το περιεχόμενο

Ενόχληση Αυτιών-Το αντιμετωπίζει κανείς σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα ενοχλητικό πρόβλημα στο δεξί μου μόνο αυτί.

Δεν είναι η πρώτη φορά,έχω παρατηρήσει οτι με πιάνει κατα κύριο λόγο όταν χειμωνιάζει.

 

Προφανώς και έχω πάει σε γιατρό και έχω κάνει καθαρισμό.Επίσης ο γιατρός είπε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με την ακοή μου,όπως επίσης καμία μόλυνση.

  Επίσης να πω οτι έχω ψάξει αρκετά για αυτό χωρίς να έχω βρει κάποια απάντηση στο θέμα.Μόνο ανθρώπους που έχουν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με μένα,χωρίς κάποια λύση.

 

  Τυχαίνει ένας φίλος μου ο οποίος είναι επαγγελματίας ηχολήπτης να έχει ακριβώς το ίδιο με μένα.Εχει πάει και αυτός σε ιατρούς αλλα μια απο τα ίδια παλι.Υποθέτω όλο και κάποιος απο εσάς θα έχει πάθει κάτι παρόμοιο.

 

Συμπτώματα:

 

-Δεν πονάει,απλα είναι ενοχλητικό,σαν να έχω ένα ζεστό υγρό που κουνιέται πέρα δώθε καθε τρεις και λίγο.Ενώ είμαι ακίνητος.

-Γαργαλητό.

-Δεν υπάρχει κάποιο βουητό,ούτε απώλεια ακοής η συχνοτική.(Τουλάχιστον όταν είναι σταθερό)

-Το νιώθω βουλωμένο ενώ δεν είναι.Δεν υπάρχει κερι η υγρό μέσα(σύμφωνα με τον ωριλά πάντα).

-Πίεση,θα μπορούσε κανείς να πει οτι είναι παρόμοιο με την αίσθηση που έχεις μετά απο μια πτήση.

-Ειναι μέρες που το ξεχνάω τελείως,δεν υπάρχει,ενώ κάποιες άλλες θα ευχόμουν τουλάχιστον να το είχα και στα 2 αυτιά,να την ακούω στερεοφωνικά  :P .Οχι,σοβαρά ειναι πολύ σπαστικό ώρες ώρες.

 

Τι πιστεύω πως παίζει ρόλο.

 

-Θερμοκρασία

-υγρασία

-το γεγονός οτι εχω αφαιρέσει τις αμυγδαλές μου πριν 4 χρόνια -ίσως-

-συνεχής έκθεση σε πηγές ήχου,αλλά σε λογικές εντάσεις.Αλλά πολλές ώρες.

-in ear ακουστικα (εν ώρα ταξιδιών κυρίως τα φοράω,καράβι,λεοφορεία κλπ)

-Βουλωμένη μύτη,πάντα το ένα ρουθούνι.

-υποθέτω όλο και κάποιο ρόλο θα παίζει το άγχος,στην επιδείνωση του φαινομένου.Για την ακρίβεια,όσο έψαχνα για αυτό και διάβαζα διάφορα,τόσο πιο πολύ με ενοχλούσε.

 

Θα ήθελα να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας γύρω απ αυτό το θέμα εαν υπάρχουν

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

φανταζομαι θα εχεις κανει ακτινογραφια κεφαλιου? το λεω γιατι αν εχεις παντα βουλωμενο ρουθουνι μπορει να ειναι ιγμοριτιδα, πραγμα που μπορει και να επηρεαζει τα αυτια αν εχεις πχ το ενα ιγμοριο εντελως βουλωμενο (αυτο φαινεται στην ακτινογραφια -και αντιμετωπιζεται)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,δεν εχω κάνει πρόσφατα,δεν πήγαινε το μυαλό μου κιόλας σε κάτι τέτοιο η αλήθεια είναι.Το βουλωμένο ρουθούνι δεν είναι ποτέ το ίδιο,είναι το κλασσικό που έχει αρκετός κόσμος,που κοιμάσαι απο την αριστερή μεριά και βουλώνει η δεξιά.Παρατήρησα οτι δεν με ενοχλεί τόσο όταν κοιμάμαι απο την μεριά που υπάρχει το πρόβλημα.Και δοκίμασα να βάλω ronal και έχει ηρεμήσει λίγο και το αυτί μαζί.

Αλλα μπορεί και να είναι Placebo η όλη φάση  :P

 

thanks man,θα τη κοιτάξω έτσι τη φάση να δω τι παίζει με τα ιγμόρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και εκτος απο αυτο, ειναι και λιγο ψυχοακουστικο το θεμα. Πολλοι φιλοι μουσικοι που εχουν ταλαιπωρησει τα αυτια τους κατα καιρους βρισκουν οτι η ενοχληση ειναι παντα σε συναρτηση με αγχος, κουραση, ξενυχτι κτλ. Ερχεται και περναει. Ειναι οπως οι παλιοι τραυματισμοι που σ ενοχλουν οταν βοηθουν οι συνθηκες. Παντως προσεχε τους ωρλαδες γιατι ειναι μεγαλοι σκιτζιδες :-) - απο φιλους γιατρους αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι θα εχεις κανει ακτινογραφια κεφαλιου? το λεω γιατι αν εχεις παντα βουλωμενο ρουθουνι μπορει να ειναι ιγμοριτιδα, πραγμα που μπορει και να επηρεαζει τα αυτια αν εχεις πχ το ενα ιγμοριο εντελως βουλωμενο (αυτο φαινεται στην ακτινογραφια -και αντιμετωπιζεται)..

 

+1

 

Πήγαινε σε έναν ΩΡΛ να σε εξετάσει ενδελεχώς. Αν έχεις ιγμορίτιδα, ο καθαρισμός του αυτιού δεν κάνει τίποτα και πρέπει να πάρεις αντιβίωση.

 

Σημειωτέον, η ιγμορίτιδα αυτή καθεαυτή δεν είναι κάτι το σοβαρό. Αν την αφήσουμε χωρίς αντιμετώπιση όμως μπορεί να οδηγήσει σε πολύ πιο σοβαρές καταστάσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα ενοχλητικό πρόβλημα στο δεξί μου μόνο αυτί.

Δεν είναι η πρώτη φορά,έχω παρατηρήσει οτι με πιάνει κατα κύριο λόγο όταν χειμωνιάζει.

 

Προφανώς και έχω πάει σε γιατρό και έχω κάνει καθαρισμό.Επίσης ο γιατρός είπε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με την ακοή μου,όπως επίσης καμία μόλυνση.

  Επίσης να πω οτι έχω ψάξει αρκετά για αυτό χωρίς να έχω βρει κάποια απάντηση στο θέμα.Μόνο ανθρώπους που έχουν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με μένα,χωρίς κάποια λύση.

 

  Τυχαίνει ένας φίλος μου ο οποίος είναι επαγγελματίας ηχολήπτης να έχει ακριβώς το ίδιο με μένα.Εχει πάει και αυτός σε ιατρούς αλλα μια απο τα ίδια παλι.Υποθέτω όλο και κάποιος απο εσάς θα έχει πάθει κάτι παρόμοιο.

 

Συμπτώματα:

 

-Δεν πονάει,απλα είναι ενοχλητικό,σαν να έχω ένα ζεστό υγρό που κουνιέται πέρα δώθε καθε τρεις και λίγο.Ενώ είμαι ακίνητος.

-Γαργαλητό.

-Δεν υπάρχει κάποιο βουητό,ούτε απώλεια ακοής η συχνοτική.(Τουλάχιστον όταν είναι σταθερό)

-Το νιώθω βουλωμένο ενώ δεν είναι.Δεν υπάρχει κερι η υγρό μέσα(σύμφωνα με τον ωριλά πάντα).

-Πίεση,θα μπορούσε κανείς να πει οτι είναι παρόμοιο με την αίσθηση που έχεις μετά απο μια πτήση.

-Ειναι μέρες που το ξεχνάω τελείως,δεν υπάρχει,ενώ κάποιες άλλες θα ευχόμουν τουλάχιστον να το είχα και στα 2 αυτιά,να την ακούω στερεοφωνικά  :P .Οχι,σοβαρά ειναι πολύ σπαστικό ώρες ώρες.

 

Τι πιστεύω πως παίζει ρόλο.

 

-Θερμοκρασία

-υγρασία

-το γεγονός οτι εχω αφαιρέσει τις αμυγδαλές μου πριν 4 χρόνια -ίσως-

-συνεχής έκθεση σε πηγές ήχου,αλλά σε λογικές εντάσεις.Αλλά πολλές ώρες.

-in ear ακουστικα (εν ώρα ταξιδιών κυρίως τα φοράω,καράβι,λεοφορεία κλπ)

-Βουλωμένη μύτη,πάντα το ένα ρουθούνι.

-υποθέτω όλο και κάποιο ρόλο θα παίζει το άγχος,στην επιδείνωση του φαινομένου.Για την ακρίβεια,όσο έψαχνα για αυτό και διάβαζα διάφορα,τόσο πιο πολύ με ενοχλούσε.

 

Θα ήθελα να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας γύρω απ αυτό το θέμα εαν υπάρχουν

Ευχαριστώ.

 

 

καλησπερα...εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και κοντευω να τρελαθω με τους ηχους που ακουω στα αυτια μου...το αντιμετωπισες τελικα και αν ναι τι εκανες??παρακαλω απαντησε το γρηγοροτερο δυνατον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και θα πας σε γιατρο, αλλα θυμαμαι οτι ιγμορίτιδα, ειχα στο στρατο,  ο γιατρος μου εδωσε να κανω πλυσεις με φυσιολογικο ορο και οχι φαρμακα. Σε 1 μηνα ειχε καθαρισει τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένεις απάντηση σε ενα τόσο σοβαρό θέμα από ένα φόρουμ, ειδικά όταν ρωτάς 3 χρόνια μετά. Πήγαινε σε ένα σοβαρό ΩΡΛ να του πεις τι ακριβώς σου συμβαίνει και να σου προτείνει την κατάλληλη θεραπεία

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα πας σε ΩΡΛ πες του να σου κοιτάξει και το λαιμό. Μπορεί να είναι κάποιος αντανακλαστικός πόνος λόγω αμυγδαλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου