Προς το περιεχόμενο

Ενόχληση Αυτιών-Το αντιμετωπίζει κανείς σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικα και θα πας σε γιατρο, αλλα θυμαμαι οτι ιγμορίτιδα, ειχα στο στρατο,  ο γιατρος μου εδωσε να κανω πλυσεις με φυσιολογικο ορο και οχι φαρμακα. Σε 1 μηνα ειχε καθαρισει τελειως.

 

Εμένα πάλι, ορισμένες φορές με ενοχλούν συχνότητες - στην πρόβα π.χ. , που δεν ενοχλούν κανέναν άλλον. Και συχνότητες όχι οργάνου αλλά της φωνής ας πούμε, που εκ των πραγμάτων δεν συναγωνίζεται εύκολα κανένα όργανο σε εύρος "ενοχλητικών" συχνοτήτων.

Συχνά πονάω μόνο στο ένα αυτί. Ο ωρλ δεν μου βρήκε τίποτα, μου είπε ότι ίσως έχω αναπτύξει κάποιου είδους ευαισθησία στο τύμπανο και μου συνέστησε πλύσεις με φυσικό ορό (ναι, το ίδιο που βάζουμε και στα μάτια). Το τύμπανο είναι μεμβράνη, ίσως γερνόντας ο άνθρωπας, να ξεραίνεται με αποτέλεσμα να χάνει την ελαστικότητά της, ίσως να το πληγωνεις με τη μπατονέτα όταν το καθαρίζεις ή να το έξυσες... Εγώ δεν έκανα ποτέ τίπτοε από αυτά. Αλλά ο φυσικός ορός με βοήθησε, με αποτέλεσμα να μου περάσει εντελώς.

Μη βάζετε ελαιόλαδα ή γενικώς λάδια μασάζ, οινόπνευμα κλπ. όπως έλεγαν οι παλιοι, χειρότερα είναι. Καθαρό νεράκι (ορός) χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να και μια ερώτηση στα "αναμεταξυ μας" :)

 

Είμαστε ολοι μουσικοί (οι περισσότεροι φαντάζομαι εδω μέσα  :P )

 

Πιστεύετε οτι ακούτε απο κάποιο αυτί καλυτερα απο το αλλο; Γιατι ρωτάω; Γιατι μεχρι ενός σημείου απο μικρος (και έχοντας εξασκησει σαν μουσικός περισσότερο την ακοή μου απο άλλους που δεν ασχολούνται με μουσικη, νόμιζα οτι είχα πρόβλημα πχ στο δεξί αυτί...)

 

Σε συζήτηση με καθηγήτρια μουσικής, μου ανέφερε την περιπτωση απλα να καταλαβαίνω τις απειροελάχιστες διάφορες που μπορει να υπαρχουν στην ακοή οχι επειδη υπάρχει πρόβλημα, αλλα επειδη κάποιο απο τα δυο ειναι το "καλο σου αυτί"

 

WTF  ??? ??? ???

 

Πχ θεωρώ οτι το αριστερό μου αυτί εχει περισσότερο "clarity, definition, hi fidelity super duper ακοή, που ακούω και την κατσαρίδα που περπατάει οταν κοιμάμαι, και βαριέμαι να σηκωθώ και λεω "άστην να ζήσει άλλη μια μέρα"

 

;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ οτι το αριστερό μου αυτί εχει περισσότερο "clarity, definition, hi fidelity super duper ακοή

Και μένα το αριστερό μου είναι. Όταν κάνω τις μίξεις μου με ακουστικά, τα αλλάζω (δεξιά-αριστερά) στ'αυτιά μου, γιατί αλλιώς το δεξί κανάλι βγαίνει πιο δυνατό....άσε που δεν μπορώ να πανάρω καλά....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούω και την κατσαρίδα που περπατάει οταν κοιμάμαι, και βαριέμαι να σηκωθώ και λεω "άστην να ζήσει άλλη μια μέρα"

Are you nuts?

That's a fucking nightmare. :o

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα τις ακούς Στράτο......;

Μια είδα στα 8,5 χρόνια που είμαι εδώ (φέτος), κι αυτή στο μπαλκόνι (πήγαινε να μου πιεί την μπύρα μου η ρουφιάνα).

 

Αν την είχα ακούσει από πριν .... θα είχα φύγει από το σπίτι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα το αριστερό μου είναι. Όταν κάνω τις μίξεις μου με ακουστικά, τα αλλάζω (δεξιά-αριστερά) στ'αυτιά μου, γιατί αλλιώς το δεξί κανάλι βγαίνει πιο δυνατό....άσε που δεν μπορώ να πανάρω καλά....

 

Χαχα! Ακριβώς!

Και εχω ενα άγχος μπας και οι μιξεις μου κρεμανε πιο πολύ δεξιά!

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Το αυτί και γενικά ό,τι είναι από τον λαιμό και πάνω, θέλουνε μεγάλη προσοχή. Δυστυχώς, η ιατρική επιστήμη δεν έχει κάνει πολλά σε ό,τι αφορά τα αυτιά.  Είναι βαρύ αυτό που λέω, αλλά, δυστυχώς, ισχύει. Εκτός από την τυμπανοπλαστική, και την χρήση ακουστικών βαρηκοΐας δεν υπάρχει κάτι άλλο. Τα τελευταία χρόνια υπάρχουν διάφορες μελέτες σε ό,τι αφορά το έσω αυτί και αυτό είναι με ένα DSP που παίρνει τις δονήσεις από το κρανίο και τις μεταφέρει κατευθείαν στο ακουστικό νεύρο και από εκεί στον εγκέφαλο.

 

Όσοι ακούτε μέταλ, ροκ, και πηγαίνετε σε live τα τελευταία 10+ χρόνια, τα αυτιά σας είναι ταλαιπωρημένα. Και δεν μιλάω μόνο για το τύμπανο, μιλάω και για το έσω αυτί. Η τυμπανική μεμβράνη σίγουρα έχει γίνει, όπως, την μεμβράνη ενός ταμπούρου στο κέντρο από τα πολλά blast ! Το ίδιο ισχύει, φυσικά, και για τους μουσικούς, δηλαδή, τα SPL από τις πρόβες.

 

Σε ό,τι αφορά τον φίλο με το πρόβλημα, να σου πω ότι δεν θα βγάλεις άκρη, εννοώ, ότι κανένας γιατρός δεν θα σου πει με βεβαιότητα ποιο είναι το πρόβλημα. Βουητά, αίσθηση ότι το αυτί σου είναι γεμάτο βαμβάκι, το νιώθεις βαρύ, καταπίνεις και ακούς κρακ και κρακ, αυτά όλα τα έχει αρκετός κόσμος και, άμα, βγάλεις άκρη, ενημέρωσε μας ! Αρκετές, φορές, βέβαια, ο πόνος η το κρακ οφείλονται σε βούλωμα της ευσταχιανής σάλπιγγας, που ο αέρας ή το υγρό πιέζει στο τύμπανο από μέσα προς τα έξω και συνήθως αυτό διορθώνεται με τι άλλο ; Με αντιβίωση !

 

Βέβαια, όπως, ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω, λαιμός και μύτη σχετίζονται άμεσα, επομένως, γρίπες, βήχας κ.α., μπορούν να σου προκαλέσουν πρόβλημα στο αυτί, γι’αυτό και τους λένε ΩΡΛ !

 

Η αλήθεια είναι ότι το αυτί είναι ένας περίπλοκός και απίστευτα σχεδιασμένος μηχανισμός, έχει πολλά μηχανικά μέρη, πολλά ηλεκτρικά, έχει αέρα, έχει υγρά και το πιο σημαντικό είναι το όργανο του corti με τα τριχωτά κύτταρα. Τα οποία κύτταρα, είναι τριχίτσες που είναι υπεύθυνες για τις συχνότητες και συγκεκριμένα την μετατροπή τους σε ηλεκτρικά σήματα. Πιθανόν, τριχίτσες υψηλών συχνοτήτων έχουνε καταστραφεί σε κάποιον που δεν ακούει πλέον το ride από το ένα του αυτί ! Γιατρός μου έχει πει ότι δεν κάνουνε απολύτως τίποτα με αυτό το πρόβλημα, ίσα ίσα, υπάρχουν περιπτώσεις που αναγκάζονται να τις καταστρέψουν ( όσες έχουνε απομείνει )σε άτομα με ιλίγγους κ.α.

 

Να αναφέρω, επίσης, ότι οι ΩΡΛ δεν ενδιαφέρονται για συχνότητες μετά τους 8000 κύκλους. Άμα, πεις σε ΩΡΛ δεν ακούω πάνω από πχ 10000 κύκλους θα σου πει μην μιλάς καθόλου, είσαι μια χαρά. Αυτό, βέβαια, ισχύει γιατί τους γιατρούς, γιατί τους ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το εύρος της ομιλίας και όχι η μουσική !

 

Επομένως, συνάδελφοι, αυτό που μένει είναι η πρόληψη. Φοράτε ωτοασπίδες, αποφεύγετε τα μακροβούτια, και καλά είναι κάθε 2 χρόνια να γίνεται ένα ακουόγραμμα. Ειδικά, όσοι από εσάς έχετε παρατηρήσει ότι όταν κάποιος σας μιλάει, τον ακούτε καλύτερα, άμα γυρίσετε από το άλλο αυτί, να κάνετε ακουόγραμμα να ξέρετε που βρίσκεστε. Μπορείτε, φυσικά να κάνετε και πολλά ‘’πειράματα’’ σπίτι σας, αλλά, δεν το συνιστώ, καλύτερα ένα ακουόγραμμα από γιατρό.

 

Στην μουσική, πλέον, με όλα τα EQ και όλα τα decibel, καμιά φορά είναι δύσκολο να καταλάβουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, αυτό, όμως, που θα καταλάβετε σίγουρα είναι όταν σε μία ομιλία αρχίσετε να χάνετε τα σύμφωνα, όχι τα φωνήεντα, αλλά τα σύμφωνα. Τέλος, οι ηχολήπτες, πρέπει να μάθουνε τα αυτιά τους, όπως έχουνε μάθει τα monitor τους.

 

οὐαὶ τοῖς ἡττημένοις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν ωρλάδες που έχουν όργανα που μετράνε παραπάνω.

Εγώ τελευταία φορά (πριν 5 χρόνια - στα 54 δηλ) είχα μετρήσει και το μηχάνημά του σταμάταγε στους 12000.

Το σχόλιό του ήταν ότι έχω αυτιά έφηβου και να μην με απασχολεί το παραπάνω.  >:(

 

όλα τα άλλα που λες, ισχύουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου