Προς το περιεχόμενο

M-Audio, phantom k mic...mia mikrh aporia!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalispera paidia, parakolouthw edw k kairo tis sizitiseis sas k pragmatika exw vrei apanthsh se polles apories mou!

auth th fora to provlhma-aporia den to exw egw alla enas filos mou...

mexri stigmhs oute emena mas exei apasxolisei to thema tou mic k twn proenisxitwn alla na pou irthe h stigmh:P

anyway as mpw sto psito!

 

exoume ena phantom power, ena b-1 k thn m-audio 192 http://www.m-audio.com/products/en_us/Audiophile192-main.html...ti subdeseis prepei na kanw, diladi apo mic se phantom k apo phantom se karta hxou wste na doulepsoun ola swsta? ti kalodia prepei na xrisimopoihthoun?

 

otan sundesame to mic sto phantom k to phantom me ena aplo kalwdio sto ena in ths kartas, o hxos ths hxografishs htan sxetika metrios se poiothta k eksasthenimenos sta -20 db!

to programma hxografishs einai to cubase alla to provlhma parousiazetai se opoiodhpote programma!

 

euxaristw k na eiste oloi kala!

 

fotis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, παρακολουθώ εδώ k καιρό τις συζητήσεις σας k πραγματικά έχω βρει απάντηση σε πολλές απορίες μου!

αυτή τη φορα το πρόβλημα-απορία δεν το έχω εγώ αλλα ένας φίλος μου...

μέχρι στιγμής ούτε εμενα μας έχει απασχολήσει το θέμα του mic kτων προενισχυτών αλλα να που ήρθε η στιγμή:P

anyway ας μπω στο ψητό!

 

έχουμε ένα phantom power, ένα b-1 k την m-audio 192 http://www.m-audio.com/products/en_us/Audiophile192-main.html...ti subdeseis πρέπει να κάνω, δηλαδή από mic σε phantom k από phantom σε κάρτα ήχου ώστε να δουλέψουν όλα σωστά? τι καλώδια πρέπει να χρησιμοποιηθούν?

 

όταν συνδέσαμε το mic στο phantom k το phantom με ένα απλό καλώδιο στο ένα in της κάρτας, ο ήχος της ηχογράφησης ήταν σχετικά μέτριος σε ποιότητα k εξασθενημένος στα -20 db!

το πρόγραμμα ηχογράφησης είναι το cubase αλλα το πρόβλημα παρουσιάζεται σε οποιοδήποτε πρόγραμμα!

 

ευχαριστώ k να είστε όλοι καλά!

 

φώτης

 

 

είδες τι ωραίο που είναι έτσι;

Κανόνες του Forum

 

Πριν δημοσιεύσετε κάποια απορία ανατρέξτε στις υπάρχουσες δημοσιεύσεις.

Γράφουμε ελληνικά με πεζούς χαρακτήρες. Όχι greeklish, ούτε κεφαλαία.

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες πως εχετε ενα phantom power τι εννοεις ακριβως? Ενα DI το οποιο "υποσχεται" phantom power? Μια προενισχυση μικροφωνου? Πρεπει να εισαι πιο ξεκαθαρος με αυτο!

 

Η σειρα συνδεσης ειναι μικροφωνο-phantom power-καρτα! Εαν το phantom power λειτουργει σωστα, θα πρεπει να μην εχεις προβλημα με την σταθμη εισοδου.

Παρολαυτα, πρεπει να εισαι σιγουρος πως εχεις ενεργοποιησει την εισοδο της καρτας και απο το Cubase ( μεσω του VST connections ), ενω εαν ηχογραφεις τη φωνη σε ενα ηδη ετοιμο κομματι, τοτε θα πρεπει να υπολογισεις και τη χρηση compressor για να τονισεις τα φωνητικα.

 

( θεωρω απαραδεκτο να πιανουμε καποιον απο τη μουρη απο το πρωτο του post. Μια ευγενικη επισημανση θα ηταν ο,τι το καλυτερο! Εκτος αν θελετε το forum του noiz να εχει μονο τα δικα του μελη, και ολοι οι αλλοι να μην τολμανε να πατανε καν ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου