Προς το περιεχόμενο

Dimarzio Cruiser σε neck θεση (strat)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Λοιπον αυτη η ερωτηση απευθυνεται σε οσους εχουν προσωπικη εμπειρια απο τον Dimarzio Cruiser...Ουσιαστικα εχω ΜΙΑ κιθαρα, μια american standard strat, και για να τη γκαζώσω της εβαλα εναν Suhr DSV για bridge, τα αλλα ειναι μαμά. Θα ηθελα και ο neck μου να ειναι πιο γκαζωμενος-humbuckerish με overdrive, αλλα θα μου λειψει η γλυκύτητα του μονού στα καθαρά αμα βαλω κατι πολυ τραχύ.

Οπότε διαβασα για τον Cruiser οτι πλησιαζει αρκετα σε μονό neck...Η ερωτηση ειναι: θα εχω (αραγες) στα καθαρά ήχο που να πλησιάζει επαρκως στον κλασσικο neck μονό της strat, ωστε να παιζω πειστικά τα καθαρα Frusciante-"blue jeans blues"-κτλ, ΚΑΙ πιο παχυ-στρογγυλό-γκαζωμένο-compressed ήχο στα βρωμικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα! Λοιπον αυτη η ερωτηση απευθυνεται σε οσους εχουν προσωπικη εμπειρια απο τον Dimarzio Cruiser...Ουσιαστικα εχω ΜΙΑ κιθαρα, μια american standard strat, και για να τη γκαζώσω της εβαλα εναν Suhr DSV για bridge, τα αλλα ειναι μαμά. Θα ηθελα και ο neck μου να ειναι πιο γκαζωμενος-humbuckerish με overdrive, αλλα θα μου λειψει η γλυκύτητα του μονού στα καθαρά αμα βαλω κατι πολυ τραχύ.

Οπότε διαβασα για τον Cruiser οτι πλησιαζει αρκετα σε μονό neck...Η ερωτηση ειναι: θα εχω (αραγες) στα καθαρά ήχο που να πλησιάζει επαρκως στον κλασσικο neck μονό της strat, ωστε να παιζω πειστικά τα καθαρα Frusciante-"blue jeans blues"-κτλ, ΚΑΙ πιο παχυ-στρογγυλό-γκαζωμένο-compressed ήχο στα βρωμικα;

 

Mε μια λέξη ναι.Εχω μια squier deluxe strat με chopper στην γεφυρα και cruiser στη neck θέση για αυτο ακριβως τον λογο.Να πλησιαζει επαρκως οπως ειπες τον single coil ηχο αλλα στα βρωμικα να εχει τον κομπρεσαρισμενο ηχο ενος διπλού.Αν υπηρχε ο ορος θα τον ελεγα...hot vintage :P.Ακου τον Andy Timmons που τον χρησιμοποιει κατακορον με παρομοιο αποτελεσμα.

 

Για μενα ειναι ενας πολυ καλος συμβιβασμος αλλα βεβαια πρεπει να τον ακουσεις και εσυ ο ίδιος για να δεις αν σου κανει ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Cruiser ακουγεται κοντα σε κλασικους μονους. Απο 'κει και περα ειναι θεμα του παικτη και του εξοπλισμου του το πως θα ακουστει. Αν δεν το εχεις ηδη ακουσει δες αυτο το βιντεο.

 

   

 

Ο συγκεκριμενος μαγνητης εχει γινει ιδιαιτερα γνωστος απο τον Timmons αλλα καλο ειναι να θυμομαστε οτι οι περισσοτεροι απο εμας δυσκολα θα φτασουμε παικτικα και ηχητικα στο επιπεδο του. Ο Τimmons χρησιμοποιει στις θεσεις middle & neck τη bridge εκδοση του Cruiser και 500k ποντεσιομετρα για volume & tone http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/AT300.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Ακου τον Andy Timmons που τον χρησιμοποιει κατακορον με παρομοιο αποτελεσμα.

 

με την Andy Timmons signature που έχω παίξει , ίσως μια από τις καλύτερες επιλογές σε rails με Fεndεr ηχόχρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εχω κ εγω αλλα σε middle θεση...ειναι ακριβως αυτο που ηθελα...ειναι αρκετα πριμαριστος,το οποιο κανει αντιθεση με τον ενισχυτη μου...στα καθαρα εχει αρκετα vintage χροια και στη παραμορφωση φτανεις σε hard rock gain!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια παιδια, μαλλον ειναι αυτο που ψαχνω!

Μια ερωτηση μονο, αμα βρω τη bridge εκδοση κ τη βαλω στο neck, μιας και ειναι f-spaced ο μαγνητης (αφου ειναι για στρατ), δε θα εξεχουν οι πολοι απ'τις χορδες; Θα εχω θεμα με αυτο; Εχει βαλει κανεις τη Bridge εκδοση στο neck;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έχεις στρατ και ο Cruiser έχει rails. So no problem...

Αν βάλεις όμως bridge μαγνήτη σε neck ίσως μπουκώνει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έχεις στρατ και ο Cruiser έχει rails. So no problem...

Αν βάλεις όμως bridge μαγνήτη σε neck ίσως μπουκώνει...

 

Μποϊνγκ...Εχεις δικιο, δεν υπαρχουν καν πολοι! Απ'οσο κοιταξα παντως, λενε ο bridge στη θεση neck δινει περισσοτερο clarity...Μην ειναι πολυ hot μονο φοβαμαι..

 

Mε μια λέξη ναι.Εχω μια squier deluxe strat με chopper στην γεφυρα και cruiser στη neck θέση για αυτο ακριβως τον λογο.

 

Φιλε την bridge εκδοση εχεις βαλει ή την neck? Σου φαινεται καθολου μουντός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε την bridge εκδοση εχεις βαλει ή την neck? Σου φαινεται καθολου μουντός;

 

Την neck εκδοση.Και οχι δεν μου φαινεται μουντος.Διατηρει τον χαρακτηρα του με αξιοπρεπεια.Αν παντως θες οσο ποιο κοντα σε στρατ χαρακτηρα τσεκαρε και τους Area.Εγω προσωπικα θα εβαζα τον area61(o bridge της σειρας) και στις τρεις θεσεις.Για τη δικη σου περιπτωση ομως πιστευω πως ο cruiser θα σου αρεσει περισσοτερο.Αλλα ειπαμε...πρεπει να τον ακουσεις και εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια βδομαδα που ακουσα τον Timmons μονο μπουκωμενο δε μπορω να πω τον ηχο του. Παρα πολλοι αγοραζουν την bridge εκδοση λογω Timmons. Παντως hot δεν ειναι καμμια εκδοχη του μαγνητη οποτε δεν εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου