Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή μπάσου απο 650 w και πάνω


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Θα ήθελα να με βοηθήσετε για την καλύτερη κατά τη γνώμη σας επιλογή για ποιοτικού ενισχυτή ηλεκτρικού κυρίως   μπάσου που να ανταποκρίνεται σε μικρά και μεγάλα πατάρια .

Μέχρι στιγμής παρουσιάζει ενδιαφέρον ο νέος SWR Redhead Combo που έχει τη δυνατότητα να ανέβει στα 650 W με τη προσθήκη μιας καμπίνας 1χ15

 

Απο κεί και πέρα δεν ξέρω .................. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις αποκλειστικά combo  η κεφαλή-καμπίνα(ες)??? Καλό θα ήταν να προσδιορίσεις το είδος της μουσικής που τον θέλεις καθώς και το -σημαντικότερο- πόσα χρήματα διαθέτεις για αγορά μεταχειρισμένου η καινούριου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις αποκλειστικά combo  η κεφαλή-καμπίνα(ες)??? Καλό θα ήταν να προσδιορίσεις το είδος της μουσικής που τον θέλεις καθώς και το -σημαντικότερο- πόσα χρήματα διαθέτεις για αγορά μεταχειρισμένου η καινούριου..

 

Ψάχνω μια λύση ( cοmbo ή συνδυασμοί με κεφαλή και ηχεία) που να ανταποκρίνεται καλά και ανεξαρτήτως το είδος μουσικής . Καλό ίσως θα είναι να μη χρωματίζουν πολύ τον ήχο . Όριο μέχρι  2800 και ίσως 3000ευρω

Είμαι ανοιχτός και στα μεταχειρισμένα αρκεί να είναι σε άριστη κατάσταση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Θοδωρή.

 

650w για μικρά πατάρια ;

3000 Ευρά;

:o

Θα μας τρελλάνεις πρωινιάτικα....

 

Επειδή είσαι hifiδελίστας και μουσικάρα ολκής (και έχεις budget ;)) θα ήμουν (κατ' εξαίρεση) πιο γαλαντόμος στην πρότασή μου για gear.

Δηλαδή, σοβαρός προ και καθαρός τελικός σε ένα rack case και μια καλή ελαφριά καμπίνα (1χ12 είναι σχεδόν μονόδρομος αν κουβαλάς αλλά το συζητάμε). Τι λες; Να ψαχτούμε σε ένα τέτοιο μενού; Μεταχειρισμένα παίζουν;

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα δεν θα ελεγα οτι δεν ειναι ενδιαφερων ο ενισχυτης της SWR αν και δεν εχουν καμμια σχεση  με τους παλιους που ειχαν καταπληκτικο ηχο .Σε αυτα τα watt θα ελεγα να κοιταξεις EBS k MESA BOOGIE k TC ELECTRONICS  .Πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο κεφαλη κ ηχεια 2χ10 κ ενα 15αρι ειναι πιο ευελικτο ,σε μικρα club αρκει και το ενα σε μεγαλυτερα χρησιμοποιεις κ τα δυο ,χωρια οτι μπορεις να τα αγορασεις ενα ενα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ανοιχτός και σε προτάσεις αν πουλάτε κάτι καλό .

Σίγουρα οι καλύτερη λύση είναι κεφαλή συν 2χ10 συν 1χ15 οπως αναφέρει ο ΒΚ

Η Λύση antony jackson(millennia td-1) δε με πολύ τραβάει  8)Κωστα  :)αλλά είμαι ανοιχτός ......σε προτάσεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω σχέση με τον πωλητή και με τα  χρήματα που διαθέτεις αξίζει νομίζω να ρίξεις μια ματιά..

http://smart.noiz.gr/details.php?id=97142

Είναι βέβαια combo αλλά και εξτρά καμπίνα παίρνει (αν ποτέ χρειαστεί) και watt έχει και σε σχέση με τον swr είναι νομίζω καλύτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα Θοδωρή.

 

650w για μικρά πατάρια ;

3000 Ευρά;

:o

 

 

 

;D ;D ;D

 

Και εγώ το διάβασα και... σκιάχτικα  ;D

 

Theod φίλε μου, αν θες να τα ακουμπήσεις για τέρμα γκάζια και ποιότητα, θα σου πρότεινα Euphonic Audio (EA) The Pro. Είναι κεφάλι 1200 W,  :o  ;D το είχε ένας φίλος μου και το έχω δοκιμάσει- εξαιρετική περίπτωση.

 

Για καμπίνα (ες) εσύ αποφασίζεις.   

 

ΥΓ: Είναι πολλά τα watts πάντως  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η γνωμη μου ειναι σε ενα ρακ τελικος + προενισχυση.

http://www.thomann.de/gr/crown_xls_2500.htm

http://www.thomann.de/gr/swr_marcus_miller_preamp.htm

 

και μετα κοιτας για καμπινες. με μια 4χ10'' πιστευω οτι θα εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που ειμαι στην ιδια φάση με εσένα χωρίς να θέλω κεφαλή και χωρίς αυτό το budget πάω για ebs τον

http://www.bass.se/2009/cl112.htm

 

θα πάρω δύο τέτοια για κάθε περίπτωση.

Έχω την καμπίνα 4χ10 της αντίστοιχης σειράς, σούπες ήχος αλλά σου βγαίνει η παναγία να τον κουβαλήσεις.

 

Βέβαια εξαρτάται και την μουσική που παίζεις και τον ήχο που θέλεις να βγάλεις (μοντέρνο ή vintage)

 

Για κάτι σε ποιο μοντέρνο ήχο θα πήγαινα για markbass.Καλοί, εμφανισιακοί, ελαφροί αλλά τσούζουν στο πορτοφόλι.

 

Επίσης τελευταία συμβουλή. Αν πάρεις 2 καμπίνες τελικά κοίταξε να είναι της ίδια μάρκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου