Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για Midi Controller - Κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εδώ και καιρό θέλω να κάνω μια αρχή στο πιάνο-αρμόνιο, και θέλω να σας ρωτήσω 2 απορίες.

 

Σκεφτόμουν για την λύση ενός midi-controller ώστε να το φορτώνω με VST's και να παίζω έτσι απο τον υπολογιστή. Μακροπρόθεσμα, θα ήθελα να μπορώ να ηχογραφώ επίσης, οπότε θα χρειαστώ λογικά και μια κάρτα ήχου. Μέχρι στιγμής ηχογραφώ με το POD X3 Live κιθάρα, οπότε και δε χρειάστηκε να πάρω ξεχωριστά κάρτα ηχου.

 

Αν αυτά που σκέφτομαι εχουν βάση, θα ήθελα να μου προτείνετε ποια κάρτα ήχου και ποιό midi-controller πίστευετε οτι θα ήταν καλό για την αρχή μου αυτή. Αλλιώς, αν έχετε να μου προτείνετε και κάτι ακόμα καλύτερο, γιατί είμαι άσχετος!!Το budget πάει ως 300 ευρώ περίπου.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον κόπο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για πιανο θες βαρθκεντρισμένο κλαβιε,όπως αυτό http://www.thomann.de/gr/fatar_sl990_pro.htm δεν βρισκεις εύκολα καλό φθηνό ),η fatar ειναι φημισμένη για τα καλά κλαβιε της

 

Η πιο φθηνή αξιοπρεπής κάρτα ήχου (απο οσο γνωρίζω απο reviews ) ειναι αυτη: http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_6_usb.htm

H αντιστοιχη maudio fast track είναι λιγο υποδεέστερη της maudio profire610 την οποία κατεχω και ειμαι υπερευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Πιστεύεις οτι δε θα μπορούσα να κάνω καλή δουλειά με κάτι σαν και αυτό http://www.thomann.de/gr/m-audio_keystation_88es.htm ;Είναι ημιβαρυκεντρισμένο βέβαια, και προσωπικά δεν μπορώ να κρίνω τη διαφορά στην αίσθηση των πλήκτρων. Έχει όντως μεγάλη διαφορά; Γιατί εαν είναι να πάρω βαρυκεντρισμένο οι τιμές είναι αρκετά πιο ψηλές απο αυτό που είχα στο μυαλό μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μαθεις να παιζεις πιανο και να κανεις μαθηματα πιανου, θες 88ρι βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο. Αν θες να μαθεις να παιζεις γενικα πληκτρα δεν σου χρειαζεται το βαρυκεντρισμενο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα δεν μου φτάνουν τα χρήματα για βαρυκεντρισμένο, και θα πάω για ημιβαρυκεντρισμένο 88άρι. Και την κάρτα ήχου που μου έστειλε ο Στάθης. Εκτός και αν βρεθεί καλή ευκαιρία στις αγγελίες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι τοσο καλα οσο φημιζονται τα fatar,τοτε αξιζει να μαζεψεις 200 ευρω παραπανω και να παρεις αυτο στο λινκ,και ωραια αισθηση θα εχεις,και θα σου μεινει,στο maudio καποια στιγμη θα σου χαλασει κατι.Μπορει να γλυκαθεις με το πιανο και να θες να εχεις κατι καλο,γιατι να μπαινεις σε διαδικασια να πουλησεις εξοπλισμο για να παρεις καλυτερο;Υποψιν,δε σου λεω να παρεις κατι ακριβο αρα και καλο, το fatar ειναι το φθηνοτερο σε αυτην την κατηγορια,και ειναι και  φαταρ.

Ναι ημιβαρυκεντρισμενο και βαρυκεντρισμενο ειναι εντελως διαφορετικα,ειναι σα να παιζεις στο ενα αρμονιο και στο αλλο πιανο.Μπορει και τα 2 να εχουν εξισου ωραια (οχι ιδια)αίσθηση,αλλα θα ειναι εντελως διαφορετικη,γιατι απλα ειναι για διαφορετικες χρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Στάθη,

 

Για να επιμένεις τότε σίγουρα ξέρεις κάτι παραπάνω. Πειράζει να ψάξω ένα fatar εδω στο noiz στις αγγελίες για μεταχειρισμένο; Μήπως το βρω σε καλύτερη τιμή. Όσο για την κάρτα ήχου, αυτή που μου έχεις δείξει παραπάνω στην τιμή της τουλάχιστον είναι ότι πρέπει. Απλά ίσως να τα πάρω ξεχωριστά και όχι και τα δύο μαζί όπως υπολόγιζα..

 

Συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Στάθη,

 

Για να επιμένεις τότε σίγουρα ξέρεις κάτι παραπάνω. Πειράζει να ψάξω ένα fatar εδω στο noiz στις αγγελίες για μεταχειρισμένο; Μήπως το βρω σε καλύτερη τιμή.

 

 

Γεια χαρα και απο μενα.

και εγω για fatar θα σου προτεινω.Ναι κοιτα στις αγγελιες υπαρχουν σε καλη κατασταση.

Εγω που αρχισα συνχρονο πιανο αν δεν εβρισκα kurzweil SP σε fatar θα πηγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε Foxx,

 

Θα πάω τότε λοιπόν κατευθείαν για το fatar που μου προτείνετε με τον Στάθη, και για την κάρτα ήχου της Focusrite που όντως έχει παρα πολυ καλές κριτικές. Χρειάζομαι κάτι άλλο απο άποψη εξοπλισμού; Ή απο κει και πέρα μπορώ να αρχίσω και να "φορτώνω" VST's μέσω cubase;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που αρχισα συνχρονο πιανο αν δεν εβρισκα kurzweil SP σε fatar θα πηγαινα.

Μα, εχεις ηδη ενα Fatar πληκτρολογιο. 8)

Ολα τα Kurzweil εχουν Fatar πληκτρολογιο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου