Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για Midi Controller - Κάρτα ήχου


O_Menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα, εχεις ηδη ενα Fatar πληκτρολογιο. 8)

Ολα τα Kurzweil εχουν Fatar πληκτρολογιο.

 

 

Ξανα διαβασε τι εγραψα!!! αν δεν εβρισκα το Kurzweil ΘΑ ΚΟΙΤΑΓΑ ΓΙΑ FATAR CONTROLLER  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χρειάζομαι κάτι άλλο απο άποψη εξοπλισμού; Ή απο κει και πέρα μπορώ να αρχίσω και να "φορτώνω" VST's μέσω cubase;

 

Οχι ,αν εχεις υποψιν σου να χειριζεσαι μονο midi channels μεσω του cubase μπορεις να αρχισεις να φορτωνεις τα vst σου. Υποψιν, αν θες και ελεγχο αλλων παραμετρων του vst (βλ. σε συνθια filters, envelopes ....) θα χρειαστεις πληκτρα με controllers. Αλλα για πιανακι το fatar ειναι οτι πρεπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ,αν εχεις υποψιν σου να χειριζεσαι μονο midi channels μεσω του cubase μπορεις να αρχισεις να φορτωνεις τα vst σου. Υποψιν, αν θες και ελεγχο αλλων παραμετρων του vst (βλ. σε συνθια filters, envelopes ....) θα χρειαστεις πληκτρα με controllers. Αλλα για πιανακι το fatar ειναι οτι πρεπει.

 

 

Όταν λες πλήκτρα με controllers; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, δεν γνωρίζω τίποτα πάνω στο θέμα. Μήπως δηλαδή να κοιτάξω κάτι άλλο αντί το fatar; Την παραγγελία θα την κάνω αμέσως μετά την πρωτοχρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν controller keyboards για DAW προγραμματα π.χ. cubase καλη ωρα και υπαρχουν και controller keybord για vst τι ενοω.

 

 

σαν το πρωτο που σου ειπα ειναι ενα τετιου τυπου

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_oxygen_88.htm

 

εβαλα ενα τυχαιο με το οποιο ελεγχης και το cubase κατι τετιο μαλλον ενοει ο φιλος ποιο πανω.

 

ενω ενα απλο controller  vst κατι οπως το fatar μονο πλικτρα

 

http://www.thomann.de/gr/fatar_sl990_pro.htm

 

για να μην ξεχνιομαστε και ολας μερες που ειναι χρονια πολλα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο πρώτα απ'όλα χρόνια πολλά σε όλους!!

 

Δηλαδή αφού θα δώσω που θα δώσω τα λεφτά, προτείνεις να παω για κάτι σαν το Oxygen 88 που είναι και controller; Είναι και αυτό αξιόπιστο όπως το fatar που μου είπατε παραπάνω; Η τιμή του είναι πραγματικά στα όρια που μπορώ να διαθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα θέλω να κάνω την αρχή, και είχα στο μυαλό μου να φορτώνω VST's απο το Cubase π.χ ώστε να έχω και μεγάλη ποικιλία ταυτόχρονα. Μακροπρόθεσμα, θα ήθελα να έχω και την δυνατότητα να μπορώ να ηχογραφίσω μέσω των VST και του Cubase. Και φυσικά πρώτο μου μέλημα είναι να κάνω μαθήματα πιάνο σ'αυτό.

 

Επίσης επειδή κοιτάζω reviews στο ιντερνετ, αυτό το ριμάδι το aftertouch είναι τόσο σημαντικό και έχουν φαγωθεί όλοι ;D;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρωτο σου μελημα ειναι το πιανο ξεχνα το M-audio και πας για ενα αξιολογο βαρυκεντρισμενο αρα Fatar  ;)

 

ποιο μετα βρισκεις και ενα controller σκετο χωρις κλαβιε και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης επειδή κοιτάζω reviews στο ιντερνετ, αυτό το ριμάδι το aftertouch είναι τόσο σημαντικό και έχουν φαγωθεί όλοι ;D;

 

Για πιανο ηχους οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης επειδή κοιτάζω reviews στο ιντερνετ, αυτό το ριμάδι το aftertouch είναι τόσο σημαντικό και έχουν φαγωθεί όλοι ;D;

Στο πιανο δεν παιζει ρολο οπως ειπε κι ο Μανος, στα synths παλι παιζει. Με το aftertouch μπορεις να ελεγξεις παρα πολλες παραμετρους ενος ηχου, γενικα ειναι μια πολυ χρησιμη (εξτρα) δυνατοτητα που δεν την βρισκεις ομως σε ολα τα πληκτρολογια. Καλο θα ηταν να υπαρχει σε ενα πληκτρολογιο, αλλα απ'την αλλη δεν ειναι και κατι που θα σου λειψει αν το controller που θα αγορασεις δεν το'χει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου