Προς το περιεχόμενο

ποιά η διαφορά; Gibson Les paul custom


roussos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως εγω θα ηθελα πραγματικα οσοι διυλιζουν τον κωνωπα να τους δω σε ενα blind test και να να δω κυριως αν θα καταλαβουν την διαφορα του richlite με του ebenoy...

 

Τι να πω ? Εδω σε blind tests εχει μπερδeυτει κοσμος και κοσμακις σε champered η non , η ακομα καλυτερα δεν εχει καταφερει να ξεχωρισει μια epiphone απο μια gibson ( και μιλαμε για 100αδες ατομα που εχουν συμετασχει σε τετοια τεστ ) , τωρα αν καποιος καταφερνει σε blind test και ακουσει διαφορα του richlite με τον εβενο τοτε ας παρει εβενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως εγω θα ηθελα πραγματικα οσοι διυλιζουν τον κωνωπα να τους δω σε ενα blind test και να να δω κυριως αν θα καταλαβουν την διαφορα του richlite με του ebenoy...

 

με την ΚΑΜΜΙΑ...το εκανα σε καμμια 10αρια ατομα με την Midtown Custom...OΛΟΙ για εβενο το περασανε ("τι...ωραιος και..ΣΚΟΥΡΟΣ εβενος ειναι αυτος ρε παιδι μου".. ;D)

 

μη ξεχνας ομως οτι ειδικα στι κιθαρες..."perception is stronger than reality".. ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω θα ηθελα πραγματικα οσοι διυλιζουν τον κωνωπα να τους δω σε ενα blind test και να να δω κυριως αν θα καταλαβουν την διαφορα του richlite με του ebenoy...

 

Γιατί αυτό είναι το πρόβλημα; Αν καταλαβαίνουμε τη διαφορά;

Το ζητούμενο είναι αφού αγοράζεις μια ακριβή κιθάρα να έχει και ακριβά υλικά.

 

Και ένα transexual μπορεί να τον περάσεις για γυναίκα και να είσαι ευχαριστημένος που ......

 

Αλλά μετά αν το καταλάβεις θα θες να αυτοκτονήσεις.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως baked maple με rosewood με τους ίδιους άθλιους όπως χαρακτηρίζονται :P 490/498 είχαν διαφορά κυρίως στην ατάκα, λίγο πιο πρίμο το maple και σε αίσθηση (πιο smooth το maple). Σε blind test σίγουρα πιστεύω θα το καταλάβαινα, αν θα καταλάβαινα richlite με ebony; Το πιθανότερο όχι, αλλά όπως είπαμε και πριν δεν έχει σημασία για μένα και για πολλούς ακόμη (osefiler  ;D). Εκτός του όπως λέει ο Superfunk "perception is stronger than reality" στις κιθάρες και δεν θες να σκέφτεσαι ότι ή κιθάρα που πλήρωσες 3000+ έχει ταστιέρα από χαρτί, είναι πάντα και η μεταπωλητική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτό είναι το πρόβλημα; Αν καταλαβαίνουμε τη διαφορά;

Το ζητούμενο είναι αφού αγοράζεις μια ακριβή κιθάρα να έχει και ακριβά υλικά.

 

Και ένα transexual μπορεί να τον περάσεις για γυναίκα και να είσαι ευχαριστημένος που ......

 

Αλλά μετά αν το καταλάβεις θα θες να αυτοκτονήσεις.  ;D

 

Δεν εχει καμια σχεση το θεμα τρανσεξουαλ που περιγραφεις... Εδω μιλαμε για μια κιθαρα... Δινεις καποια χρηματα και περνεις ενα οργανο... Το δοκιμαζεις αν σου κανει κτλ... Αν δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα ηχητικα και αν δεν μπορεις να αναγνωρισεις την διαφορα στην αφη και στην αισθηση αλλα κολλας μονο αν στο πουμε τοτε το προβλημα δεν το εχει η κιθαρα... Επι πλεον που γραφει οτι το richlite δεν ειναι καλο υλικο ? Απο την στιγμη που εβενο μπορεις να βρεις και σε κιθαρες των 500 ευρω γιατι θεωρειται το αγιο δισκοποτηρο της ταστιερας ? Ολες οι bcrich βαζουν εβενο στις ταστιερες και πολυ καλοδουλεμενο... Τι σημαινει αυτο ? Ειναι και οικολογικο... Αυτο δεν μετραει καθολου ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην Custom που συνεκρινες με την std χρησιμοποιει τους αθλιους 490/498

 

Κατ' αρχάς η Gibson κατά τη γνώμη μου δεν έχει βγάλει και πολλούς άθλιους μαγνήτες ίσως οι κεραμικοί 496R και 500T απείχαν, όπως και οι Dirty Fingers.  Ειδικά ο 496 κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά για κάποιον που ψάχνει Zeppelin ήχους.

 

Τώρα βέβαια αν κάποιος συγκρίνει με τους μαγνήτες της Gibson με τους Fralin τους Rolph τους Kloppman ή τους Holmes όλοι άθλιοι είναι, αλλά το να λέει ότι οι 490/498 είναι αθλιοι μπροστά στους Burstbuckers είναι λιγάκι αστείο.

 

Κατά τ' άλλα το προαναφερθέν σετ απλά είναι πιο hot και πιο dark από τους Burstbuckers και επίσης είναι ένα πολύ κοινό σετ φορεμένο κατά κόρον σε παλιότερες Les Paul και στις SG μέχρι πριν μερικά χρόνια. Δεν αλλάζει κάτι από αυτά που είπα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα βέβαια αν κάποιος συγκρίνει με τους μαγνήτες της Gibson με τους Fralin τους Rolph τους Kloppman ή τους Holmes

 

Ξεχασες τους bare knuckle  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς η Gibson κατά τη γνώμη μου δεν έχει βγάλει και πολλούς άθλιους μαγνήτες ίσως οι κεραμικοί 496R και 500T απείχαν, όπως και οι Dirty Fingers.  Ειδικά ο 496 κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά για κάποιον που ψάχνει Zeppelin ήχους.

 

Τώρα βέβαια αν κάποιος συγκρίνει με τους μαγνήτες της Gibson με τους Fralin τους Rolph τους Kloppman ή τους Holmes όλοι άθλιοι είναι, αλλά το να λέει ότι οι 490/498 είναι αθλιοι μπροστά στους Burstbuckers είναι λιγάκι αστείο.

 

Κατά τ' άλλα το προαναφερθέν σετ απλά είναι πιο hot και πιο dark από τους Burstbuckers και επίσης είναι ένα πολύ κοινό σετ φορεμένο κατά κόρον σε παλιότερες Les Paul και στις SG μέχρι πριν μερικά χρόνια. Δεν αλλάζει κάτι από αυτά που είπα πριν.

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.Αν παίξεις με το ύψος και τους πόλους των μαγνητών μπορείς να πετύχεις μεγάλες αλλαγές στον ήχο με τους 490s.Είναι διαφορετικοί λίγο στον ήχο αλλά Άθλιους δε τους λές. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν.Ιδίως ο neck. Nωμίζω ότι μπορεί να παίξεις όλα τα είδη με αυτούς τους μαγνήτες σε σχέση με άλλους Gibson μαγνήτες.Υπάρχουν όμως και άλλοι που έχουν άλλη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξεχασες τους bare knuckle  ;D ;D ;D

 

Άστά, έχω φορέσει...τη μισή Αμερική από μαγνήτες και ακόμα κάποιοι μου κάνουν μάθημα...

 

(παράφραση για το αστείον του πράγματος)  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου