Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφιση σε προβαδικο~


Shamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερες,

 

Εχουμε ενα προβαδικο (ενα χωρο 20τμ που τον εχουμε στισει με τα ολα του ωστε να μπορουμε να κανουμε αξιοπρεπες προβες) και προσφατα εχουμε βρει καποιον χ εξοπλισμο για να αρχισουμε να κανουμε τις πρωτες προσπαθειες αυτοσχεδιας ηχογραφισης  8)

με σκοπο να μπορουμε στο μελλον να βγαζουμε μονοι μας κανενα μικρο demακι χωρις να χρειαστει να δωσεις χχχευρω στον καθε ανθρωπο.

 

Τα εργαλεια που εχουμε (ξεκιναω λεγοντας οτι το σχημα ειναι κιθαρα,μπασσο,τυμπανα και φωνες) ειναι ο εξοπλισμο του κιθαριστα και του μπασιστα, ενα σετ πυκνωτικων μικροφωνων behrninger  8)  3 μικροφωνα κανονικα(αυτα που τραγουδανε :) )..τυμπανα.....

μια προενισχυση φωνης με τα εφε της και τους ανθρωπους για να τα χειριστουν αυτα...

 

Επισης εχουμε μια κονσολα 16καναλι, μια καρτα ηχου και εναν υπολογιστη που μεσα εχει το cubase το 1 παρακαλω παρακαλω, και ενα απο τα τελευταια Nuendo. Αυτα...

 

Στο μυαλο μου τα εχω καπως ετσι....

 

Γραφεις κιθαρα με μικροφωνα(τα πυκνωτικα νομιζω οτι θα κανουν) απο καμπινα ή απευθιας απο το di του ενισχυτη με τα preamp μονο.

 

Με ιδιο τροπο και το μπασο

 

(και μπασο και κιθαρα εχουμε Class A pre amp - OD τα οποια γαμ*νε  8) ).

 

Για τα κρουστα.....

Στο μυαλο μου εχω οτι στηνεις ενα μικροφωνο ταμπουρο, ενα μποτα ,ενα πανω απο το ride και ενα για τον χωρο σε ενα σημειο που νοιωθεις οτι εχει το καλυτερο αποτελεσμα για τον ηχο σου και τα βαζεις σε διαφορετικα καναλια για να τα πειραξεις μετα στο Pc... Εχουμε τρια πυκνωτικα και τα βαζουμε κοντα στα τυμπανα? και για χωρο βαζουμε ενα απλο μικροφωνο>?...

 

Μετα παιζεις με τα προγραματακια σου...

 

οι ερωτησεις ειναι...

 

1) εχω σκεφτει κατι λαθως?

2) υπαρχει καμμια προταση για να βοηθησει την ποιοτητα ηχοι με χαμηλο budget η κανενα προγραμμα που θα μας δωσει δυνατοτητες στο να χειριστουμε τον ηχο με μεγαλυτερη ακριβεια και να εχουμε οσο πιο επαγγελματικο ηχο γινεται...

 

Ευχαριστω... καλημερες και παλι....

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις κιθαρα με μικροφωνα(τα πυκνωτικα νομιζω οτι θα κανουν)

 

οχι για ζωντανη εγγραφη δεν κανουν,βαλτε δυναμικα.

 

το μπασο γραψτε το direct.

 

 

Στο μυαλο μου εχω οτι στηνεις ενα μικροφωνο ταμπουρο, ενα μποτα ,ενα πανω απο το ride και ενα για τον χωρο σε ενα σημειο που νοιωθεις οτι εχει το καλυτερο αποτελεσμα για τον ηχο σου και τα βαζεις σε διαφορετικα καναλια για να τα πειραξεις μετα στο Pc... Εχουμε τρια πυκνωτικα και τα βαζουμε κοντα στα τυμπανα? και για χωρο βαζουμε ενα απλο μικροφωνο>?...

 

ενα δυναμικο στην κασα,ενα δυναμικο στο  ταμπουρο και ενα πυκνωτικο  ενα μετρο απο πανω απο το κεφαλι του ντραμμερ και θα εισαι οκ.

 

υπαρχει καμμια προταση για να βοηθησει την ποιοτητα ηχοι με χαμηλο budget η κανενα προγραμμα που θα μας δωσει δυνατοτητες στο να χειριστουμε τον ηχο με μεγαλυτερη ακριβεια και να εχουμε οσο πιο επαγγελματικο ηχο γινεται...

 

 

φυσικα και υπαρχει:να μαθετε τα ΒΑΣΙΚΑ γυρω απο την ηχοληψια,τη μιξη και την παραγωγη (θελει πολυ διαβασμα,σοβαροτητα,ψαξιμο  και πειραματισμο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπασο γραψτε το direct.

 

Στην προηγουμενη αποπειρα ηχογραφισεις μπασσου, που μου ειχε ζητησει ενας φιλος να του γραψω την μπασσογραμμη, ειχα δοκιμασει και τους δυο τροπους και μαρεσει περισσοτερο με μικροφωνο στην καμπινα... Παντως σιγουρα θα δοκιμασω και τους δυο τροπους....

 

φυσικα και υπαρχει:να μαθετε τα ΒΑΣΙΚΑ γυρω απο την ηχοληψια,τη μιξη και την παραγωγη (θελει πολυ διαβασμα,σοβαροτητα,ψαξιμο  και πειραματισμο)

 

Αυτο το ειχα στο μυαλο μου... :P Το θεμα ειναι οτι αμα εχεις καποιες πηγες για διαβασμα θα ηταν καλο να τις δωσεις γιατι οι μονες γνωσεις που εχω παρει απο διαβασμα ειναι φυσικης,μαθηματικων και προγραμματισμου.... :)

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου