Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ταστιέρας???


Tasospelt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έκανα setup ο ίδιος τη κιθάρα (Fender Classic 70's) αλλα παρατηρώντας τη ταστιέρα μετά την ολοκλήρωση είδα τη μπάσα ΜΙ να μην ευθυγραμμίζεται με τη ταστιέρα προς τα τελευταίο τάστα.Δεν υπάρχει κανένα τρίξιμο ούτε πρόβλημα με intonation. Δεν πείραξα υπερβολικά το truss rod (μάλιστα ήθελε χαλάρωμα κ όχι σφίξιμο απο το οποίο μπορεί να προκληθεί ζημιά). Είναι εύκολο να γίνει το κακό (σκέβρωση) ακόμα κ με τη παραμικρή μετακίνηση του

truss rod και αν ναι για τι ζημιά μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πιάσει ακριβώς τί θες να μας πεις, οι βίδες του neck pocket σου καταρχάς μήπως έχουν "τζόγο" (τραβηγμένο αυτό που σκέφτηκα, ε;);

 

Τί γέφυρα έχει η κιθάρα σου; Μετακινήθηκε κατά την όλη διάρκεια;

 

:?: :roll: :?:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές "τζόγο" τι εννοείς; Είναι απείραχτες πάντως οπότε δεν πιστεύω να ναι εκεί το πρόβλημα.Με λίγα λόγια θέλω να πω αν έχω κάνει ζημιά τι σύμπτωμα μπορεί να έχει η ταστιέρα από τη λάθος χρήση του truss rod; Πως θα καταλάβω αν η κλίση της ταστιέρας είναι σωστή; Μπορεί να τρώω κ τζάμπα φρίκες αλλα μιας κ παίζεται στη λεπτομέρεια το θέμα θα θελα βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μπερδέυτηκα τώρα...Πάντως δεν φαντάζομαι κάτι ανησυχητικό...

 

Ας περιμένουμε το πρωί να μιλήσει κανένας πιό αρμόδιος (δεν ασχολούμε με Fender βλέπεις...)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και το μοντέλο http://www.fender.com/products/search.php?partno=0137000321. Τη γέφυρα δεν τη πείραξα παρα μόνο τα saddles για το intonation. H γέφυρα είναι vintage style.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα τη μπάσα ΜΙ να μην ευθυγραμμίζεται με τη ταστιέρα προς τα τελευταίο τάστα

Μήπως θα μπορούσες να εξηγήσεις με περισσότερες λεπτομέρειες αυτό το κομμάτι για να καταλάβω τι συμβαίνει ακριβώς; Μεγαλώνει ή μικραίνει η απόσταση της χορδής με κάποια από τα τελευταία τάστα; Οι άλλες χορδές είναι οκ;

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση με την απόσταση απο τα τάστα. Εννοώ η χορδή παρεκκλίνει προς το τέλος της ταστιέρας. Δεν ακολουθεί τη φορά της. Θα έπρεπε να κλίνει "πιο προς τα μέσα" νομίζω. Δηλαδή αμα τη πατήσω στο 19ο τάστο βρίσκει στο άκρο του τάστου(για να το καταλάβεις άμα παρέκλινε κι άλλο θα πατούσα στο κενό!). Οι άλλες χορδές μου φαίνονται ok. Ξέρω οτι χωρίς χειροπιαστή εικόνα μπερδεύω τώρα! ΄Αλλα οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή. Και προκειμένου να φρικάρω άδικα θα την πάω σε κανένα ειδικό να τη δει απο κοντά. Ελπίζω μόνο να μην είναι τίποτα τραγικό όπως αλλαγή ταστιέρας κτλ..Anyway ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα απο την περιγραφη δεν ειναι straight ο λαιμος σε σχεση με το σωμα οποτε και το προβλημα που περιγραφεις με την ευθυγραμμιση των χορδων...........δοκιμασε σε πρωτη φαση να λυσεις τις βιδες που συγκρατουν τον λαιμο στο σωμα και αφου τον ευθυγραμμισεις ετσι ωστε οι χορδες να απεχουν εξισου απο την ακρη του λαιμου καθολο το μηκος του σφιξε παλι τις βιδες. Αν δεν διορθωθει με αυτο το τροπο ειναι πιθανον να υπαρχουν καποια αλλα κατασκευαστικα προβληματα (με τη bridge, με λαθος κομμενο nut κλ.π)......δοκιμασε αυτο σε πρωτη φαση ειναι το ευκολοτερο.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καλά καθούμενα δεν γίνεται αυτό. Σε πολλές bolt on κιθάρες μάλιστα, από κατασκευής είναι έτσι (για να μπορείς να κάνεις ευκολότερα bend στα καντίνια, για σκέψου το :wink: ). Μιλάμε για δέκατα της μοίρας φυσικά, όχι σώμα/λαιμό σε σχήμα L :P

 

Μάλλον έτσι ήταν η κιθάρα σου από παλιά και κουνήθηκε τώρα το σελάκι στην Μι και σου φαίνεται περισσότερο.

 

Δοκίμασε πάντως, για κάθε περίπτωση, κρατώντας την κιθάρα στη θέση που παίζεις καθιστός, να πιέσεις ελαφρά το λαιμό από το μέσον του προς τα κάτω. Αν, με μικρή πίεση, ακούσεις ένα 'κρακ' (ψυχραιμία...) και μετακινηθεί προς τα κάτω, τότε έχεις αυτό που λέμε neck shifting που οφείλεται σε χαλάρωση στις τρύπες που στηρίζεται ο λαιμός στο σώμα, μέσω των βιδών. Μπορεί πάντως αυτό το 'κρακ' (είπαμε, ψυχραιμία...) να σου λύσει τελείως και το πρόβλημα και να έρθει εκεί που πρέπει το μπράτσο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήγα σήμερα σε τεχνικό κ ιδού:

1. Abraxas, έπεσες διάνα. Αυτο το "κράκ" έγινε μπροστά μου(!) απο τον τεχνικό ο οποίος μου πε οτι οφειλόταν σε πέσιμο αυτή η κλίση.(μου χε πέσει η κιθάρα πριν λίγο καιρό αλλα βρισκόταν μέσα στη θήκη οπότε δεν το δωσα σημασία τότε! :? )

 

2. Το setup που πήγα να κάνω μόνος σήκωσε τη γέφυρα ελαφρά(αλλαγή πίεσης) καθώς αλλαξα σετ απο 9άρες σε 10άρες οπότε ήθελε αναρύθμιση και γι αυτό δεν συνέχισα..

 

Απορία! Έχω ψάξει μόνος μου για να κάνω το setup σε internet(και το αρθρο του Superfunk), στο manual της κιθάρας αλλά δεν διάβασα ότι αλλαγή σετ χορδών συνεπάγεται άλλα μέτρα. Ισχύει αυτό; Δηλαδή για παράδειγμα, αναφορικά με το truss rod, η απόσταση 8ου τάστου-χορδής (με καποτάστο στο 1ο κ πιεσμένο το τελευταίο) δεν θα πρεπε να ναι πάλι 0,10 mm ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου