Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ταστιέρας???


Tasospelt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το κρακ που ειπε ο Βασιλης το εκανα και εγω στην αμερικανικη στρατ που πειρα προσφατα... μετα εσφιξα τις βιδες και ολα καλα ... τα καλα των κιθαρων με βιδωτο λαιμο... να ειχαν και τον ηχο της Λεσπολ καλα θα ηταν

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήγα σήμερα σε τεχνικό κ ιδού:

1. Abraxas' date=' έπεσες διάνα. Αυτο το "κράκ" έγινε μπροστά μου(!) απο τον τεχνικό ο οποίος μου πε οτι οφειλόταν σε πέσιμο αυτή η κλίση.(μου χε πέσει η κιθάρα πριν λίγο καιρό αλλα βρισκόταν μέσα στη θήκη οπότε δεν το δωσα σημασία τότε! :? )

 

2. Το setup που πήγα να κάνω μόνος σήκωσε τη γέφυρα ελαφρά(αλλαγή πίεσης) καθώς αλλαξα σετ απο 9άρες σε 10άρες οπότε ήθελε αναρύθμιση και γι αυτό δεν συνέχισα..

 

[u']Απορία![/u] Έχω ψάξει μόνος μου για να κάνω το setup σε internet(και το αρθρο του Superfunk), στο manual της κιθάρας αλλά δεν διάβασα ότι αλλαγή σετ χορδών συνεπάγεται άλλα μέτρα. Ισχύει αυτό; Δηλαδή για παράδειγμα, αναφορικά με το truss rod, η απόσταση 8ου τάστου-χορδής (με καποτάστο στο 1ο κ πιεσμένο το τελευταίο) δεν θα πρεπε να ναι πάλι 0,10 mm ;;

 

To 'κρακ' το έχω ακούσει πρώτη φορά 'επίσημα' από την Mucisman που το συνιστά, και φαντάσου ότι εκεί το μπράτσο έχει 5 βίδες... τυχαίνει...

 

Στην απορία σου φυσικά και δεν ισχύει ότι θα μείνουν όλα ως έχουν, κανονικά θέλεις και ρύθμιση της βέργας, εκτός αν έχεις κανένα μπράτσο-κτήνος που δεν στέκεται ίσιο μόνο του. Η τάση στις δεκάρες είναι σημαντικά μεγαλύτερη από τις εννιάρες (καμμιά δεκάρα κιλά υποψιάζομαι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κρακ που ειπε ο Βασιλης το εκανα και εγω στην αμερικανικη στρατ που πειρα προσφατα... μετα εσφιξα τις βιδες και ολα καλα ... τα καλα των κιθαρων με βιδωτο λαιμο... να ειχαν και τον ηχο της Λεσπολ καλα θα ηταν

 

ΡΕ εσένα δε σου αξίζει να κρατάς strat στα χέρια σου με αυτά που γράφεις!!!

 

ΟΥΣΤ βρωμο-λεσπωλά!!!!

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου