Προς το περιεχόμενο

Ebow


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι (γιατί όπως βλέπω είμαι πολύ νέος για να πώ φίλοι). Δεν ήξερα ότι παρεξηγήστε τόσο εύκολα. Σας ορκίζομαι ότι για τιμωρία μου θα αυτομαστιγωθώ, θα παραμείνω σιωπηλός σε αυτό το forum, και εάν σας έρχεται στο μυαλό καμμιά άλλη τιμωρία...μπορείτε να την υποβάλλετε!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητοί συνάδελφοι (γιατί όπως βλέπω είμαι πολύ νέος για να πώ φίλοι). Δεν ήξερα ότι παρεξηγήστε τόσο εύκολα. Σας ορκίζομαι ότι για τιμωρία μου θα αυτομαστιγωθώ' date=' θα παραμείνω σιωπηλός σε αυτό το forum, και εάν σας έρχεται στο μυαλό καμμιά άλλη τιμωρία...μπορείτε να την υποβάλλετε![/quote']

 

Επειδή διαπιστώνω ότι τα θέλει ο κ... σου, θα επιληφθεί του θέματος ο συνάδελφος antouan, ο οποίος τυγχάνει ειδήμων εις τους βασανισμούς.

 

Διατελούμε ημέτεροι... κύριε συνάδελφε. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εάν σας έρχεται στο μυαλό καμμιά άλλη τιμωρία...μπορείτε να την υποβάλλετε!

 

Να κάνεις chat με τον Ιχνηλάτη επί 2 μέρες !!! :D:D:D

 

ΥΓ. Πλάκα κάνω ... μην αρπαχτείτε... :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι πολύ νέος, άλλωστε σε αυτό το community δεν χρειάζεται να παλιώσεις για να σε αποδεχθούν (εγώ το έζησα πριν από ένα χρόνο καθώς είμαι νέο μέλος), απλά καταλαβαίνεις κι εσύ πως αν κάποιον δεν τον θεωρείς σοβαρό...δεν τον αποκαλείς και "φίλο".

 

Δώσε βάση σ'αυτό που είπε ο antouan (καλημέρες στην πιο sexy persona του noiz... 8) ) διότι στις δικές σου ερωτήσεις προσφέρθηκαν κάποια μέλη να απαντήσουν και να βοηθήσουν...μη μας γ@@ήσουν κι από πάνω...

 

Και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, ξέρεις είναι πολύ φυσιολογικός ο χαβαλές σε ένα τέτοιο forum. Για μουσική μιλάμε, είναι λογικό να γίνεται και πλάκα, να εμφανίζονται και χιουμοριστικά posts...φαντάσου να ανταλάσσαμε απόψεις για μουσική με στείρα τεχνοκρατική γλώσσα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και 3 χρόνια το ebow και κάνει παπάδες. Δουλεύει κυρίως με μαγνήτες, αλλά έιχα και φοβερά αποτελέσματα όταν το εβαλα πάνω σε ένα ραμπάμπα (μονοχορδό από την μέση ανατολή -φυσικά μόνο ακουστικό). Χαμηλό volume αλλά φοβερό χρώμα (όπως και σε ακουστικές κιθάρες). Έχει δε δύο λειτουργίες, ανάλογα με το ποιές αρμονικές "τραβάει"

Στην ηλέκτρική τώρα το δουλέυω με λεγκάτα, ή με σλάιντ, η πλάκα είναι οτί το output είναι πολύ μεγαλύτερο οπότε δεν χρειάζεται καν overdrive.

Και για να το ακούσει κανείς, νομίζω οτί το χρησιμοποιεί ο edge στο With or without you

Για μένα, απαραίτητο gadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν παίζεις πολύ με το tone της κιθάρας...

 

στον neck τον μαγνήτη πάντα

 

θέλει όντως κάποια εξοικείωση..κυρίως όσον αφορά το volume

 

Νομίζω πως είναι τα τρία πιο σημαντικά tips σχετικά με το E-bow.

 

Δοκιμάστε επίσης το εξής: πλησιάζουμε αργά αργά το E-bow στο hot spot του μαγνήτη και ταυτόχρονα κάνουμε sweep με το wah (εξ' ίσου αργα, σαν envelop filter).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ JAM είμαι σίγουρος ότι είσαι ο μόνος σοβαρός.

 

Και έτσι ακριβώς είναι... 8)

 

Antouan...εκείνο το καφεδάκι με τη γυναίκα σου πότε θα το κανονίσουμε ??? :lol:

 

Από πυ το αγόρασες και πόσο εάν επιτρέπεται?

 

Δυστυχώς όταν το αγόρασα δεν ήξερα τον Thomann, και το αγόρασα σαν μ@λ@κ@ς από τον Διαμαντόπουλο...μου έκανε και έκπτωση !!! από 190¤ στα 150¤ !!! έπρεπε να τον ευχαριστήσω κιόλας...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το volume είναι επίσης πολύ σημαντικό ! Σου αυξάνει πολύ το οutput της κιθάρας...εγώ μόλις το αγόρασα χρειάστηκα αμέσως και foot-volume πετάλι...ειδικά αν παίζεις και σε μπάντα θα σου χρειαστεί...

 

Οπότε έχετο και αυτό στο νου σου... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το volume είναι επίσης πολύ σημαντικό ! Σου αυξάνει πολύ το οutput της κιθάρας...εγώ μόλις το αγόρασα χρειάστηκα αμέσως και foot-volume πετάλι...ειδικά αν παίζεις και σε μπάντα θα σου χρειαστεί...

 

Οπότε έχετο και αυτό στο νου σου... :wink:

 

Για αρχη μπορείς να αρκεστείς στο volume pot της κιθάρας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το volume της κιθάρας όμως επηρεάζει και τον ήχο του ebow...τον κάνει πιο "ασθενή"...και δεν θα κάνει την δουλειά που πρέπει...

 

εγώ μιλάω για ρύθμιση της τελικής έντασης...κάτι σαν "master volume" δηλαδή... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου